Председник Александар Вучић изјавио је да ће најкасније до марта 2026. године моћи да се иде возом брзом пругом од Београда до Будимпеште.
"Било би то много раније, али због ова три километра кроз центар Будимпеште ће да траје нешто дуже, али дакле, март 2026. је најкасније успостављена брза пруга између Београда и Будимпеште. Два сата и четрдесет минута, два сата четрдесет пет, Београд–Будимпешта, а онда израчунајте колико је Суботица–Будимпешта и колико је Нови Сад – Будимпешта", рекао је Вучић новинарима у Будимпешти после разгвора са мађарским премијером Виктором Орбаном.
Вучић је рекао да је у Мађарској разговарао и о изградњи нафтовода.
"Урађен је једини пројекат, сада се завршава физибилити студија до 10. децембра. Ми смо издвојили паре. Негде око 150 милиона ће изаћи наш део", рекао је Вучић и додао да је та диверзификација веома лековита.
Ради се, како је рекао, на свим другим пројектима око даљег закупа гасних складишта, додајући да и са повећањем она неће бити довољна.
"Идемо да у Мађарској закупимо за дужи низ година простор за наш гас јер ми очекујемо, као што сам рекао, велике проблеме са снабдевањем електричном енергијом у целој Европи и зато хоћемо што више гасних станица да направимо. И зато смо разговарали са Алијевом. Могуће да ће и Мађари заједно ући са нама да бисмо заједнички могли да финансирамо, али и да бисмо заједно могли да користимо електричну енергију", рекао је Вучић.
Како је рекао, мађарског премијера Виктора Орбана замолио је да размотри могућност да Србија откупи пет или 10 одсто власништва у мађарској нуклеарној електрани Пакшу.
Вучић је рекао да би то било изванредно решење за Србију и да смо спремни да платимо ту цену, али да мађарска страна још није могла да одговори на тај захтев.
"Рекли су да ће узети у обзир и разматрати ту нашу молбу", рекао је Вучић.
Додао је да су разговарали и о другим питањима везаним за енергетику као што је Панонски коридор.
"У питању су далеководи који би требало да повежу Србију и Мађарску. То су далеководи Београд – Сремска Митровица, Сремска Митровица – Нови Сад, Нови Сад – Суботица, Суботица–Мађарска. Онда ћемо у свему бити увезани са Мађарском да можемо да преносимо енергију. Ми ћемо ускоро бити део јединствене берзе електричне енергије Словеније, Србије и Мађарске. Дакле, те три земље имаће јединствену берзу", најавио је Вучић.
Нагласио је да за те потребе направити издвојену фирму Мађарима, која би могла да тргује електричном енергијом, али и обавља друге послове и да улази у нове пројекте, баш као што су гасне станице и друге ствари на територији обе земље.
"Да покушамо да што ближе радимо и сарађујемо у будућности, да бисмо гарантовали сигурност свим нашим грађанима", рекао је Вучић.
Додао је су разговарали и о војнотехничкој сарадњи.
"Очекујем да, после извесних промена у Мађарској око унутрашњих прописа, будемо још отворенији за сарадњу, за заједничке вежбе, за заједничко наступање. И блискост наших армија мора да буде значајно и изузетно изражена, просто веома смо забренути сви за ситуацију у Европи и свету и зато морамо, и по дубини да радимо на тој блискости. Не само да руководства осећају ту блискост, већ да то осећају и наши војници и наши генерали и сви остали", нагласио је Вучић.
Он је рекао и да је Мађарска уложила 30 одсто средстава у српски инвестициони пројекат који се односи на фабрику хартија у Солноку.
Вучић је рекао и да је све више домаћих привредника заинтересовано да улаже у земље Европске уније.
"Најлакше им је да то ураде у Мађарској. Наставићемо да подржавамо једни друге", рекао је Вучић, коментаришући изјаву премијера Мађарске о српском инвестиционом пројекту у тој земљи.
Председник је оценио да ће домаћи бизниси наставити да расту.