среда, 23.10.2024, 07:06 -> 10:24
Вучић, Фицо и Орбан у Комарну – специфична регионална сарадња и најава дипломатске офанзиве
О јучерашњем сусрету председника Србије Александра Вучића са словачким и мађарским премијером Робертом Фицом и Виктором Орбаном, бивши дипломата Зоран Миливојевић рекао је за РТС да се рађа специфична регионална сарадња ове три државе у свим областима. Словачка и Мађарска виде Србију као важног чиниоца европске политике, истиче Миливојевић. Срђан Барац из Центра за друштвену стабилност каже да је важно што су три државе најавиле дипломатску офанзиву да би се представило право стање на Балкану.
На трилатераном састанку у Комарну, главна тема разговора Александра Вучића, Роберта Фица и Виктора Орбана је била сузбијање илегалних миграција.
Зоран Миливојевић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, подсетио је да је Србија имала велику улогу 2015. године по питању миграција, истичући важност односа три земље, али и њених лидера.
"Састанак је био изузетно важан и пружа перспективу о сарадњи, не само на ову тему", каже Миливојевић.
Специфична сарадња
Миливојевић подсећа и да су Мађарска и Словачка чланице ЕУ, које имају другачији поглед на рат у Украјини и воде сувенеристичку и независнију политику, а Србија има добре односе са обе земље.
"Рађа се регионална специфична сарадња ове три државе у свим областима. Србија игра важну улогу, а две земље виде нашу земљу као важног чиниоца европске политике", сматра Миливојевић.
Говорећи о чланству Србије у ЕУ, Милојевић сматра да наша земља није требало оволико дуго да буде у чекаоници, када је реч о копенхашким условима.
"Кластер 3 је спреман две и по године и не отвара се. Реч је о политичким условима који су специфични за Србију и ту је проблем. Када је реч о Србији, која је најважнија земља у региону, постоји двоструки стандард, иако имамо добре економске резултате. Политички услови су баријера", каже Миливојевић.
Дипломатска офанзива
Срђан Барац пак истиче да су три земље на састанку најавиле озбиљну дипломатску офанзиву да би се представило право стање ствари на Балкану, са посебним освртом на КиМ.
"Овакви састанци су важни. Словачка нас подржава по питању нашег територијалног интегритета, а имамо и разумевање Мађарске, односно Виктора Орабана. То су врло важне земље у оквиру ЕУ, али и као трговински партнери", указује Барац.
Према његовим речима, важна је и најављена посета Србији пољског и грчког премијера Доналда Туска и Кирјакоса Мицотакиса, најзначајнијих лидера Европске народне партије (ЕНП), која је најважнија политичка групација у Европи.
"То су земље које су, такође, погођене мигрантима, али се прави и баланс. Врло је важно да имамо партнере из Европске народне партије. Европски парламент често је на линији са нашим опонентима у региону и шаље отровне стрелице, иако званичне иституције ЕУ шаљу поруке да је Србија добродошла у Унију", наводи Барац.