Посланици опозиције говорили су у Скупштини против отварања рудника литијума у Мачви, а поједини посланици владајуће већине објашњавали су зашто је литијум важан и користан за Србију, а неки прозивали опозицију у ком броју долази на седницу коју је тражила или понављали да је бивша власт довела Рио Тинто и да би копали литијум само да дођу на власт.
Посланик групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Зоран Драгишић тврдио је да би Србија могла да има не само економску већ и геополитичку корист од експлоатације литијума, који је "одлучујућу фактор у геополитици 21. века".
Он је рекао да Србија има једно од најбогатијих налазишта литијума у Европи, а тиме и стратешку предност, јер ће до 2040. потражња за литијумом бити до 40 пута већа и да је неопходан за војну опрему, јер се литијум-јонске батерије користе за све – од беспилотних летелица до комуникационих система.
Посланик Зелено-левог фронта Богдан Радовановић рекао је да се "над нама надвила опасна идеја о отварању рудника за вађење литијума у западној Србији", зарад профита страних приватних корпорација.
Он је указао да је пројекат стопиран 2022. године уочи избора и због притиска јавности, а да се оживљава након избора.
Посланик групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Милимир Вујадиновић подсетио је да на расправу од 86 посланика који су предлагали измене Закона долази њих од 51 до 66 и да то "говори о лицемерју".
Он је оптуживао оне који се боре против рудника Јадар да су своју имовину продавали и изнајмљивали компанији Рио Тинто за потребе рудника.
Посланик Зелено-левог фронта Радомир Лазовић рекао је како власт говори да у опозицији седе послушници и полтрони центара моћи, али да су то у ствари представници власти који договарају "како да српска руда заврши у џеповима светских моћника".
Посланик коалиције НАДА Душан Радосављевић рекао је да је идеолошки овако шаролика опозиција стала је у одбрану интереса свог народа и донела му трачак наде и радости и да би радост била велика када би власт то прихватила.
"Питање је да ли ће планетарни предатор доћи да гризе Србију или неће. Ми народни трибуни морамо да дамо одговор у Народној скупштини и то чека Србија", рекао је Радосављевић.
Он је поручио да струка даје савете, али да политичари доносе одлуке и сносе одговорност, као и да нигде у насељеном простору на планети такав пројекат не постоји.
Радосављевић је на крају говора рекао да Србија треба да буде поносна на своју опозицију и да не брине за будућност, што су посланици опозиције поздравили аплаузом и повицима "Нећеш копати".
Посланик групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Бранко Вујковић рекао је да овај закон ставља тачку на развој Србије, да може да доведе до економског краха Србије, да ће доћи до обојене револуције која би на власт довела опозицију која би после добијања власти вратила Рио Тинто и то без студије о утицају на животну средину.
"Да ли мислите да бих ја, као лекар, био спреман да угрозим здравље својих суграђана, свих житеља Мачванског округа", питао је Вујковић и рекао да је немогуће да се од њега који је из Мачве о Мачви више брину "Добрица и Дабрица из Београда и Здравко из Хрватске".
Посланик Народног покрета Србије Борислав Новаковић указао је да је утицај из иностранства потпуно отворен и у корист рударења, али да "народ и држава имају част" и да то неће дозволити и да ће се "до краја борити".
Он је додао да је пре доласка немачког канцелара Олафа Шолца да заговара отварање рудника литијума 40 одсто грађана било против тог рудника, а после његове посете тај број скочио на 60 одсто.
Новаковић је рекао да Српска напредна странка упорно улаже у кандидате који губе и питао шта ће да раде ако у Немачкој победи ЦДУ, као и ако у Америци победи Камала Харис, на шта му је шеф посланичке групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Миленко Јованов поручио да је ЦДУ њихова сестринска странка.
Председница Скупштине Србије и посланица СНС-а Ана Брнабић говорила је да опозиција не дође на време, па немају кворум и посланици већине "морају да им обезбеде кворум за борбу њихове генерације", а када дођу не седе све време у сали.
Она је рекла да је апсолутно против "овог идиотског предлога закона" јер је пун неистина.
Посланик групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Небојша Бакарец рекао је да је више од две деценије био члан Коштуничине странке која је довела компанију Рио Тинто и да му је важно да Србија своја богатства користи као добробит, а да му сама компанија није важна.
Он је рекао да му је један покојни министар причао како су многи корумпирани људи примили мито да би до 2012. године лобирали за литијум, да су ти људи и даље на политичкој сцени и да су сада против копања литијума.
Бакарец је додао да је 2001. амбасадор Србије у Лондону Владета Јанковић дошао на главни одбор Демократске странке Србије и на паузи му испричао како је примио компанију Рио Тинто на разговор и даље их усмерио на Владу Зорана Ђинђића.
Он је рекао да је опозиција "престрављена" да ће добробит од литијума довести до тога да Александар Вучић и Српска напредна странка владају и следећих 12 година.
Посланик Демократске странке Срђан Миливојевић демантовао је да је влада Зорана Ђинђића 2001. године довела Рио Тинто у Србију и да је законом из 2006. и 2011. Рио Тинту забрањено да копа на плодном земљишту.