Извор: РТС

Скупштина Србије није прихватила предлог забране рударења литијума и бора

После четири дана расправе, посланици Скупштине Србије гласали су против предлога забране истраживања и експлоатације бора и литијума. Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић позвала је посланике опозиције да, како је рекла, не застрашују грађане погрешним информацијама. Председник Странке слободе и правде Драган Ђилас поручио је да се литијум неће копати у Србији, јер независни стручњаци кажу да тај пројекат има велике негативне последице и позвао власт да изађе на изборе.

Већином гласова посланици одбацили предлог забране истраживања и експлоатације бора и литијума

Посланици Скупштине Србије изјаснили су се против предлога опозиције за измену Закона о рударству и геолошким истраживањима којима је тражена забрана истраживања и експлоатације бора и литијума.

За усвајање законских измена гласала су 84 од присутних 214 посланика, против је било 128, уздржаних није било, а два посланика нису гласала.

Претходно је одбачен предлог предлагача закона Данијеле Несторовић која је тражила да се гласање обави јавно, прозивком народних посланика.

Опширније Краће

Закључен претрес, гласање у 17.30

Председница парламента Ана Брнабић закључила је начелни претрес предлога измена и допуна Закона о рударству и геолошким истраживањима а будући да су предложени амандмани у међувремену повучени, гласање је заказала за 17.30.

Ђедовић Хандановићева позвала посланике да не гласају за измене закона

Министарка рударства Дубравка Ђедовић Хандановић позвала је посланике да не изгласају измене закона о рударству и експлоатацији.

"Још једном наглашавам да посланици уваже став Владе Србије да се не изгласа предлог о изменама Закона о рударству", истакла је ресорна министарка.

Опширније Краће

Миливојевић ставио шајкачу: Бунићемо се док се не протера "Рио Тинто коалиција из Србије"

Посланик Демократске странке Срђан Миливојевић рекао је да ће "Србија бранити своје достојанство" и да ће се народ "бунити против овог пројекта док год се не протера ‘Рио Тинто коалиција из Србије‘".

Зашто мислите да Србија неће да брани своје достојанство, да је Србија спремна да јој деца живе 20 година краће да ‘Вучић узео литијумску провизију‘? Не дамо вам Србију, бунићемо се против овог пројекта док год не протерамо 'Рио Тинто коалицију из Србије'“, истакао је Миливојевић ставивши шајкачу на главу.

Опширније Краће

Ристичевић: Седимо на "сандуку злата", треба да га пажљиво отворимо

Посланик СНС-а Маријан Ристичевић, говорећи о литијуму, рекао је да "седимо на сандуку пуном злата и дијаманата, али га не отварамо због ширење страха да су у њему отровне змије". 

"Све што треба јесте да пажљиво отворимо тај сандук и рудна блага користимо у нашу сврху", додао је Ристичевић.

 

Опширније Краће

Стефановић: Нико није против рударења и прогреса већ против "сумњивих пројеката"

Борко Стефановић из посланичке групе Странке слободе и правде рекао је да питање литијума није питање страначких опредељења и није питање да ли је било ко у опозицији против рударења као таквог, јер, како је истакао, нико није против рударења.

"Нико није против прогреса наше земље. Оно против чега смо јесте да се по сваку цену и свом силом покушава од стране ове власти, која се свела на 'лобисте Рио Тинта', прогура овај пројекат који је сумњив, који нема гаранције и који може врло лако довести или до угрожавања здравља или до масовне корупције", навео је Стефановић.

Опширније Краће

Брнабић: Грађани Србије знају колико Ђилас ради у њиховом интересу и колико га занима како живи просечна особа

Шеф посланичке групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Миленко Јованов рекао да Ђилас говори да ова корумпирана власт не може да копа литијум, али да он (Ђилас) поштен то може да ради.

"Нису потребне фабрике, ни рудници, не треба ништа, само Мултиком да постоји, сви да продајемо секунде", рекао је Јованов.

Председница Скупштине Ана Брнабић одговорила је из посланичке клупе да грађани Србије знају колико Ђилас ради у њиховом интересу и колико га занима како живи просечна особа у Србији, да је имао десет година власти да то покаже и да је показао.

"За 619 милиона евра, колико је човек отео од грађана Србије за само десет година, то је 2.164.336 просечних плата медицинске сестре у његово време", рекла је Ана Брнабић и додала да би медицинској сестри требало 180.000 година да ради да би дошла до износа "који је отео од људи за само десет година".

Како је рекла, када Ђилас каже да ће да гласа за нешто, то је сигурно да свако ко се бори за интересе народа треба да гласа против.

Ђилас је узвратио Ани Брнабић да крши законе и изразио уверење да ће најбољи одговор свима њима који желе да копају литијум дати народ на неким изборима.

Како је рекао, свима за крај поручује речи Зорана Радмиловића: "Када умреш теби није тешко, ти не знаш да си умро и није ти тешко. Тешко је другима. Исто је када си глуп."

Опширније Краће

Ђилас: У Србији се неће копати литијум, свима из ЕУ који то од нас траже кажемо одлучно не

Председник Странке слободе и правде Драган Ђилас позвао је председника Србије Александра Вучића, премијера Милоша Вучевића и председницу Скупштине Ану Брнабић да се зауставе и не називају људе погрдним именима, а онима из Европске уније који траже да се литијум копа у Србији поручио да се то неће догодити.

Ђилас је поручио да је власт преварила људе, да су пре избора у 2022. рекли да копања неће бити и да нико од људи који су гласали за Српску напредну странку (СНС) није знао да ће се литијум копати.

Ђилас је позвао власт да изађе на изборе, каже да ће копати литијум и види колико ће гласова добити.

Он је рекао да се власт причом о мишљењу стручњака крије од притиска јавности, а да ради све да се пројекат спроведе и да се то види из инфраструктурних пројеката, као и из докумената Рио Тинта.

Ђилас је поручио да се литијум неће копати у Србији, јер независни стручњаци кажу да тај пројекат има велике негативне последице и да би отпад био величине зграде која у основи има површину 30 фудбалских терена, а висока је 15 спратова.

"Идеју да Европа буде зелена, а ми да будемо црни не може да прихвати нико", рекао је Ђилас и додао: "Свима из ЕУ који то од нас траже кажемо одлучно не. У Србији нећете копати литијум".

Како је рекао, нетачно је да ће Србија имати користи од копања литијума, већ би бенефит имале неке европске земље и сам Рио Тинто, али не и Србија. Додао је да то пише и у студији коју је Рио Тинто објавио.

Ђилас је рекао да би, према процени економских стручњака, Србија за 40 година приходовала 700 милиона евра, а да би улагање у инфраструктуру која је потребна било веће од тог износа.

Ђилас је рекао и да су наводи о штети ако Србија одустане од пројекта Јадар лаж.

Како је рекао, фабрика литијумских батерија договорена је са компанијом која их још не производи.

Он је грађанима поручио да је СНС за копање литијума, а власти да грађани Србије то неће дозволити.

Ђилас је рекао да је Вучић закон назвао имбецилним и да то значи да су сви који подржавају закон, а то је три четвртине Србије – имбецили.

"Александре Вучићу, не можеш људе називати имбецилима и идиотима, умиј се хладном водом, скини фармерке ако те жуљају, попиј капућино који тврдиш да ниси пробао. Даћу ти ја две своје скупоцене фелне и питаћу комшије да ти дам скупоцени интерфон, само се заустави", поручио је Ђилас.

Он је позвао и Вучевића да се заустави и нагласио да премијер не може говорити да мештанин долине Јадра Златко Кокановић и он (Ђилас) хоће да убију Вучићеву породицу, јер таквим лажима црта мету на грудима људи.

Ђилас је Ани Брнабић поручио да као председница парламента не може посланике, па макар то био и он, да назива "бахатом мизогином барабом која се богатила на деци" само зато што је рекао да је пре избора власт говорила једно, а после избора ради друго.

Опширније Краће

Опозициони посланици говорили против отварања рудника, владајућа већина о предностима експлоатације

Посланици опозиције говорили су у Скупштини против отварања рудника литијума у Мачви, а поједини посланици владајуће већине објашњавали су зашто је литијум важан и користан за Србију, а неки прозивали опозицију у ком броју долази на седницу коју је тражила или понављали да је бивша власт довела Рио Тинто и да би копали литијум само да дођу на власт.

Посланик групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Зоран Драгишић тврдио је да би Србија могла да има не само економску већ и геополитичку корист од експлоатације литијума, који је "одлучујућу фактор у геополитици 21. века".

Он је рекао да Србија има једно од најбогатијих налазишта литијума у Европи, а тиме и стратешку предност, јер ће до 2040. потражња за литијумом бити до 40 пута већа и да је неопходан за војну опрему, јер се литијум-јонске батерије користе за све – од беспилотних летелица до комуникационих система.

Посланик Зелено-левог фронта Богдан Радовановић рекао је да се "над нама надвила опасна идеја о отварању рудника за вађење литијума у западној Србији", зарад профита страних приватних корпорација.

Он је указао да је пројекат стопиран 2022. године уочи избора и због притиска јавности, а да се оживљава након избора.

Посланик групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Милимир Вујадиновић подсетио је да на расправу од 86 посланика који су предлагали измене Закона долази њих од 51 до 66 и да то "говори о лицемерју".

Он је оптуживао оне који се боре против рудника Јадар да су своју имовину продавали и изнајмљивали компанији Рио Тинто за потребе рудника.

Посланик Зелено-левог фронта Радомир Лазовић рекао је како власт говори да у опозицији седе послушници и полтрони центара моћи, али да су то у ствари представници власти који договарају "како да српска руда заврши у џеповима светских моћника".

Посланик коалиције НАДА Душан Радосављевић рекао је да је идеолошки овако шаролика опозиција стала је у одбрану интереса свог народа и донела му трачак наде и радости и да би радост била велика када би власт то прихватила.

"Питање је да ли ће планетарни предатор доћи да гризе Србију или неће. Ми народни трибуни морамо да дамо одговор у Народној скупштини и то чека Србија", рекао је Радосављевић.

Он је поручио да струка даје савете, али да политичари доносе одлуке и сносе одговорност, као и да нигде у насељеном простору на планети такав пројекат не постоји.

Радосављевић је на крају говора рекао да Србија треба да буде поносна на своју опозицију и да не брине за будућност, што су посланици опозиције поздравили аплаузом и повицима "Нећеш копати".

Посланик групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Бранко Вујковић рекао је да овај закон ставља тачку на развој Србије, да може да доведе до економског краха Србије, да ће доћи до обојене револуције која би на власт довела опозицију која би после добијања власти вратила Рио Тинто и то без студије о утицају на животну средину.

"Да ли мислите да бих ја, као лекар, био спреман да угрозим здравље својих суграђана, свих житеља Мачванског округа", питао је Вујковић и рекао да је немогуће да се од њега који је из Мачве о Мачви више брину "Добрица и Дабрица из Београда и Здравко из Хрватске".

Посланик Народног покрета Србије Борислав Новаковић указао је да је утицај из иностранства потпуно отворен и у корист рударења, али да "народ и држава имају част" и да то неће дозволити и да ће се "до краја борити".

Он је додао да је пре доласка немачког канцелара Олафа Шолца да заговара отварање рудника литијума 40 одсто грађана било против тог рудника, а после његове посете тај број скочио на 60 одсто.

Новаковић је рекао да Српска напредна странка упорно улаже у кандидате који губе и питао шта ће да раде ако у Немачкој победи ЦДУ, као и ако у Америци победи Камала Харис, на шта му је шеф посланичке групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Миленко Јованов поручио да је ЦДУ њихова сестринска странка.

Председница Скупштине Србије и посланица СНС-а Ана Брнабић говорила је да опозиција не дође на време, па немају кворум и посланици већине "морају да им обезбеде кворум за борбу њихове генерације", а када дођу не седе све време у сали.

Она је рекла да је апсолутно против "овог идиотског предлога закона" јер је пун неистина.

Посланик групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Небојша Бакарец рекао је да је више од две деценије био члан Коштуничине странке која је довела компанију Рио Тинто и да му је важно да Србија своја богатства користи као добробит, а да му сама компанија није важна.

Он је рекао да му је један покојни министар причао како су многи корумпирани људи примили мито да би до 2012. године лобирали за литијум, да су ти људи и даље на политичкој сцени и да су сада против копања литијума.

Бакарец је додао да је 2001. амбасадор Србије у Лондону Владета Јанковић дошао на главни одбор Демократске странке Србије и на паузи му испричао како је примио компанију Рио Тинто на разговор и даље их усмерио на Владу Зорана Ђинђића.

Он је рекао да је опозиција "престрављена" да ће добробит од литијума довести до тога да Александар Вучић и Српска напредна странка владају и следећих 12 година.

Посланик Демократске странке Срђан Миливојевић демантовао је да је влада Зорана Ђинђића 2001. године довела Рио Тинто у Србију и да је законом из 2006. и 2011. Рио Тинту забрањено да копа на плодном земљишту.

Опширније Краће

Ђедовић Хандановић: Немојте да застрашујете народ погрешним информацијама

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас, на седници парламента на којој се расправаља о изменама и допунама Закона о рударству и геолошким истраживањима на предлог опозиције, да се и данас наставља изношење неутемељених информација везаних за пројекат Јадар.

Министарка је, одговарајући на излагање предлагача Данијеле Несторовић из Еколошког устанка, истакла да се манипулише грађанима и да се они обмањују у смислу броја становника на које ће рудник имати утицаја.

"Немојте то да радите. Плашите народ, застрашујете народ и то настављате да радите. Поновићу још једном. Тачан податак је да пројекат утиче на 52 стално насељена домаћинства, од којих је 51 Рио Тинту продало своја домаћинства, односно земљу", рекла је министарка.

Она је додала да су та домаћинства већ пресељена, значи нема апсолутно речи о хиљадама становника и немојте и даље да причате о томе и да помињете такве ствари које нису тачне и које су неутемељене. 

"Сама површина рудника то говори. Ја знам да је вама можда жао што рудник није десет или сто пута већи, како сте представљали и причали раније, причали сте да ће бити и површина преко две хиљаде, и то смо чули, у неким научним истраживањима, студијама, не знамо одакле уопште и ко је и како дошао до тих информација, осим да намерно нешто представи што није тако", додала је Ђедовић Хандановићева. Она је прецизирала да је реч о расељавању укупно 159 стално насељених становника од којих је 157 већ расељено. 

"И немојте, молим вас, да кажете да сам ја некога угрозила или да сам причала против било ког грађанина који тамо живи. Ја сам поменула активисте који су преговарали са Рио Тинтом, па су ти преговори пропали. Они су политички активисти, извините. Значи, они имају политичку агенду. Имају вољу и жељу да насилно сруше власт и позивају нон стоп на насиље", рекла је Ђедовић Хандановићева.

Несторовићева је тврдила да министарка не зна која су све места и села у зони рудника и предвиђених депонија.  

"Да ли је могуће да вам нису позната ова имена и називи места које сам прочитала? Прочитала сам вам како се зову села, како се зову места, колико људи живи у свим тим селима и добила сам одговор да то није тачно. Ја вас питам да ли ви уопште знате зона рудника и зона предвиђених депонија?", питала је она.

Опширније Краће

Полемика Данијеле Несторовић и Ане Брнабић

Посланица Еколошког устанка и овлашћена представница предлагача закона Данијела Несторовић упитала је Ану Брнабић зашто упорно избегава да одговори на питање да ли је 2022. година лагала грађане Србије.

"Да ли сте тада, или лажете сада, да не постоји никакав инвестициони уговор или други тајни уговор који би ставио дао повлашћен положај Рио Тинту? Да ли сте 2017. обећали компанији Рио Тинто не само истраживање већ и експлоатацију јадарита? Захтевам да се изјасните када сте лагали, зашто сте лагали и у чију корист сте дали Мачву, на основу ког правног документа?", упитала је Несторовићева.

Ана Брнабић је запитала ко је тражио од Рио Тинта да се придржава највиших стандарда – "ми или они".

"Године 2017. смо потписали овај меморандум о разумевању између 'Rio Tinto Minerals Development', 'Rio Sava Exploration' и Владе Републике Србије у вези са овим пројектом. То је било 13 година након што су Рио Тинту издата прва истражна права. И поносна сам што смо потписали. А посебно поносна зато што смо ми били први који су тражили у том меморандуму да се Рио Тинто придржава српских и међународних стандарда заштите животне средине, да се у потпуности активно придржавају српских и међународних стандарда безбедности и здравља на раду, да се у потпуности активно придржавају и промовишу српске и међународне стандарде у сарадњи са локалним заједницама, да подржавају локалне заједнице и локалну самоуправу у циљу остваривања локалних циљева у погледу набавке и мера пословања и додатних прихода, и да успоставе оквир надзора у блиској сарадњи са државним органима и локалним институцијама за овај пројекат", рекла је Ана Брнабић.

Несторовићева је рекла Брнабићевој да јој није одговорила на питања, већ да само понавља оно што је говорила претходна три дана.

"Моје питање је, ако сте погрешили, ако се утврди да сте погрешили, да ли сте спремни да се извините грађанима Републике Србије за ово што сада радите", питала је она Брнабићеву.

Поставила је и питање председнику Вучићу.

"Александар Вучић је изјавио да немамо право да уништавамо животе већег броја људи него што је било предвиђено првобитним плановима. Моје питање за председника је колико је тачно живота било планирано за жртвовање", питала је Несторовићева.

Посланик СНС-а Миленко Јованов рекао је да "нико није био предвиђен за жртвовање, сви су добровољно продали своја имања".

Опширније Краће

Изречене две опомене Јелени Павловић

Председавајућа Снежана Пауновић изрекла је две опомене посланици Јелени Павловић из посланичке групе "Ми – Глас из народа", која је говорила када јој није била дата реч.

Посланици постављали питања државним функционерима и институцијама

Посланица Јединствене Србије Загорка Алексић питала је које мере Министарство просвете планира да предузме до краја године каде је у питању превенција и спречавање вршњачког и дигиталног насиља у основним и средњим школама.

Она је рекла да Србија има законе и подзаконске акте када је у питању превенција и спречавање вршњачког и дигиталног насиља.

"Никада више приче, никада више тематизовања насиља у основним и средњим школама, а све је више неприхватљивог понашања и насиља које је у великом броју случајева окарактерисано као насиље трећег степена", истакла је Алексићева.

Она је рекла да је – према подацима са сајта Министарства просвете – у претходних годину дана забележено више од 760 случајева окарактерисаних као насиље трећег степена.

"Неопходно је да Министарство просвете нађе механизме којима ће побољшати комуникацију између родитеља, психолошко-педагошке службе, директора и наставног особља, јер ми имамо формалне оквире, али се чини да је суштинских резултата јако мало и важно је да на овом проблему додатно радимо“, истакла је она.

Посланица Народног покрета Србије Славица Радовановић питала је министра унутрашњих послова Ивицу Дачића да ли је тачно да је од својих претходника наследио дуг од 17 милијарди динара, да се у последња три месеца "довија" за плате запослених и да се зато обраћа Електропривреди Србије да би пребацио новац за исплату плата.

Славица Радовановић је на седници парламента питала и по ком основу и од кога је набављено 700 аутомобила „фијат 500“ за потребе полиције, те да ли је рађена анализа економске исплативости те набавке.

Упитала је и да ли се Дирекција полиције у поступку набавке изјаснила да јој за службене потребе треба и одговара баш тај аутомобил и у толиком броју, будући да је у питању мање возило, којим "не могу да хапсе, да јуре, у тај аутомобил не може да се стави неопходна опрема“.

Према речима Славице Радовановић, сваки дан види полицајце у цивилу како возе тај службени ауто, а возе жене на посао, децу у школу и вртић.

Славица Радовановић је питала и по ком основу потпредседник Владе Александар Вулин вози ауто "брабус".

Посланик Странке слободе и правде Борко Стефановић питао је министра одбране Братислава Гашића где се налази и да ли ће грађани моћи да га виде само на фрескама цркве на Багдали, као и да ли му се припрема иста политичка судбина као Небојши Стефановићу.

Он је питао и да ли је тачно да у Српској напредној странци тиња сукоб који може да има далекосежне последице за целокупан безбедносни систем Србије, као и по којој и чијој одлуци су купљени авиони "рафал", зашто су плаћени више него што су их платиле Хрватска и Грчка.

Стефановић је рекао да је министарка науке, технолошког развоја и иновације Јелена Беговић у последњих месец дана путовала у Канаду, на Кубу, у САД, Северну Македонију, Швајцарску, Немачку и да "није једну радну недељу скрпила у Србији".

Он је упитао Јелену Беговић да ли ради као министарка Србије или као туристички водич.

"Који је учинак ваших путовања и колико то кошта грађане Србије у последњих месец дана?", упитао је Стефановић министарку Беговић.

Стефановић је рекао да, док Јелена Беговић путује по свету, истовремено факултете у Србији притискају да подрже пројекат Јадар.

Опширније Краће

Настављена седница Народне скупштине

Седници присуствују 143 народна посланика.

Посланици су на почетку данашње седнице, у складу са пословником, затражили објашњења и обавештења од државних функционера и институција које су дужне да им одговоре писмено у року од 15 дана.

Трећег дана скупштинске расправе о рударењу литијума доминирале су међусобне оптужбе и увреде власти и опозиције.

Посланици опозиције, који су закон и предложили, понављају да је пројекат Јадар опасан за животну средину и да нема економско упориште. Власт и ресорна министарка одбацују наводе предлагача – да реализацијом пројекта постоји опасност од уништавања околине, и оцењују да ће рудник донети економски напредак том делу земље и целој Србији.

Нису мањкале ни жалбе на повреде пословника. И једни и други тврде – тумачи се како коме одговара.

Дискусију о изменама и допунама предлога закона завршили су овлашћени представници посланичких група, а потом се прешло на листу пријављених говорника.

Овлашћени предлагач закона Данијела Несторовић, посланица Еколошког устанка, образложила је у понедељак предлог закона о којем су представници власти и опозиције изнели опречна мишљења.

У Предлогу измена и допуна Закона о рударству и геолошким истраживањима, између осталог, у члану 4а, тражи се забрана примењених геолошких истраживања, експлоатације и прераде бора и литијума.

Опозициони посланици, као и самостални, њих 86, иницијативу за одржавање седнице поднели су 10. септембра.

Читај ми!