Извор: РТС

Вучић у Хамбургу: Одрживост је изазов са којим се суочавамо сви заједно

Председник Србије Александар Вучић, који је јутрос допутовао на Хамбуршку конференцију о одрживости где га је дочекао немачки канцелар Олаф Шолц, изјавио је да "одрживост" није само реч, већ да представља изазов са којим се суочавамо сви заједно.

Вучић: Срећан сам што смо у Хамбургу, за нас је добро да будемо на оваквом догађају

Председник Србије Александар Вучић објавио је нови видео на друштвеним мрежама из Хамбурга, где је данас присуствовао Хамбуршкој конференције о одрживости.

Поручио је да је разговарао са дванаест светских лидера, те да је са Олафом Шолцом имао одличан разговор.

"Срећан сам што смо у Хамбургу и за нас је добро да будемо на оваквом догађају. Морамо да радимо још више, брже и снажније и да не спавамо на ловорикама. Немачка је за нас поуздан и веома важан савезник. Овде сам видео једно стратешко опредељење Немачке и верујем да ћемо наставити одличну сарадњу са СР Немачком", поручио је Вучић.

Опширније Краће

Председник Србије Александар Вучић састао се у Хамбургу са немачким канцеларом Олафом Шолцом.

Вучић и Шолц су претходно учествовали на отварању прве Хамбуршке конференције о одрживости.

Опширније Краће

Банга: За циљеве одрживог развоја потребно четири билиона долара годишње

За циљеве одрживог развоја је неопходно издвојити четири билиона долара годишње, изјавио је данас председник Светске банке Аџај Банга на Хамбуршкој конференцији о одрживости.

Према његовим речима, владе, филантропи и мултилатералне развојне банке могу да издвоје отприлике 300 милијарди долара, што значи да је потребно премостити "велики јаз" у финансирању уз помоћ приватног сектора.

Он је упозорио да ће 1,2 милијарде младих људи на глобалном југу или на тржиштима у развоју у наредних 15 година изаћи на тржиште рада, док те земље у истом периоду могу да створе само нешто више од 400 милиона радних места.

Банга је навео да је инвеститорима у ове земље потребна јасна регулаторна политика и осигурање од политичког и комерцијалног ризика.

"Имамо инструмент који зовемо МИГА. Банка има много акронима, али ова се односи на давање осигурања инвеститору из приватног сектора у некој земљи у случају да се не испуне обавезе за које им је речено да ће добити", додао је председник Светске банке.

Он је подсетио да се Светска банка обавезала да заједно са Афричком развојном банком и Рокфелеровом фондацијом повезати 300 милиона људи у Африци енергијом из обновљивих извора.

"Само да буде јасно, 600 милиона људи у Африци данас нема струју. А електричну енергију сматрам основним људским правом", истакао је Банга.

Конференцију, на којој учествује и председник Србије Александар Вучић, отворио је говор немачког канцелара Олафа Шолца.

На скупу учествују шефови држава, представници приватног сектора, академске заједнице, цивилног друштва и међународних организација.

Опширније Краће

Председница ММФ: Живимо у свету спорог економског раста и високог дуга

Међународни монетарни фонд може да помогне државама да се прилагоде спором економском расту и високом дугу, јер је то свет у коме тренутно живимо, изјавила је данас председница ММФ-а Кристалина Георгијева на Хамбуршкој конференцији о одрживости.

Према њеном мишљењу, то значи да треба "немилосрдно" спороводити реформе које доприносе расту, побољшању инвестиционе климе и напретку на тржишту рада.

Међународни монетарни фонд може да помогне својим чланицама у спровођењу неопходних реформи, чиме ће ове земље стећи потенцијал да повећају раст БДП током четири године за осам одсто, додала је Георгијева.

Конференцију, на којој учествује и председник Србије Александар Вучић, отворио је говор немачког канцелара Олафа Шолца.

На скупу учествују шефови држава, представници приватног сектора, академске заједнице, цивилног друштва и међународних организација.

Опширније Краће

Шолц: Немачка ће се заједно са Србијом придружити глобалној алијанси за батерије

Немачки канцелар Олаф Шолц најавио је данас на отварању Хамбуршке конференције о одрживост, на којој учествује и председника Србије Александар Вучић, да ће се Немачка придружити глобалној алијанси за бетарије, заједно са Србијом и Замбијом.

Обраћајући се учесницима дводневне међународне конференције о одрживости у Хамбургу, Шолц је истакао да је глобална батеријска алијанса најважније глобално партнерство јер се залаже за одрживе ланце снабдевања батеријама и смањење еколошког отиска батерија.

"На конференцији о одрживости у Хамбургу, немачко Министарство за развој ће се придружити овој алијанси, заједно са Замбијом и Србијом, које су такође припремиле своје приступање. Овај пример показује да, уз све алијансе које формирамо, увек треба узети у обзир да више људи може имати користи од напретка и просперитета широм света и управо због тога је покренута ова конференција", рекао је Шолц.

Шолц је поручио да су потребне нове алијансе како би се додатно подстакла употреба обновљивих извора енергије, као и да ће батерије на бази литијума и кобалта, уз поштовање еколошких стандарда, бити пресудне за мобилност у будућности и функционалну енергетску транзицију.

Према његовим речим, решења за глобалне изазове морају се проналазити у заједничким решењима и кроз конкретне акције, међутим, део главних изазова актуелног времена су глобална неједнакост и климатске промене изазване људским деловањем.

"Више од 50 процената глобалне популације живи у земљама у којима расте неједнакост. Пет најбогатијих људи на свету више него удвостручило је своје богатство од 2020. године, са 405 милијарди долара на 869 милијарди долара. У исто време, цела сиромашнија половина глобалне популације поседује само два процента глобалне имовине, тј. један од десет људи живи у екстремном сиромаштву", рекао је Шолц.

Он је упозорио да широм света доживљавамо утицај климатских промена које се тичу свих нас и могу се решити само ако глобална заједница заједнички ради.

"Индустријализовање друштва сносе посебну одговорност. Свака особа мора имати прилику да не живи у сиромаштву и да води бољи живот. Просперитет за све је глобални циљ", поручио је немачки канцелар и упозорио да овај циљ неће бити остварив уз примену технологија и метода производње из 19. и 20. века.

Према његовим речима, нема начина да се одвоји неопходни економски раст света од смањења емисије угљен-диоксида, а у многим земљама то се већ дешава.

"Имамо решења и технологије које су лако доступне, али потребне су нове алијансе како би се додатно подстакла употреба обновљивих извора енергије", рекао је између осталог Шолц.

Опширније Краће

"Захвалан љубазним домаћинима, немачком канцелару Олафу Шолцу и градоначелнику Хамбурга Петеру Ченчеру на топлом дочеку и срећан што данас представљам Србију на изузетно важном и престижном глобалном догађају, Хамбуршкој конференцији о одрживости, као кључној платформи за разговор о најозбиљнијим питањима о будућности нашег света. Одрживост није само реч – то је изазов с којим се суочавамо сви заједно и верујем да је време да преузмемо одговорност и да убрзано почнемо да радимо на решењима", написао је Вучић на својој Инстаграм страници.

Навео је да ова конференција окупља утицајне глобалне лидере, стручњаке и активисте из различитих области, како би разменили идеје и искуства о одрживом развоју и истражили могућности за унапређење политика које ће заштитити нашу животну средину, али и обезбедити економски раст и социјалну правду.

Председник Вучић учествоваће на панелу "Преговори о новој алијанси – одговоран и кружни ланац снабдевања батеријама", саопштила је Служба за сарадњу с медијима председника Републике.

Током боравка у Хамбургу планиран је и сусрет председника Вучића са канцеларом Савезне Републике Немачке Олафом Шолцом и другим званичницима.

Након посете Хамбургу, председник Вучић ће отпутовати у Тиват и учествовати на Самиту Брдо-Бриони процеса.

Читај ми!