Извор: РТС

Макрон: Србији је место у Европској унији; Вучић: Сарадња Србије и Француске у свим друштвеним сферама

Председник Француске Емануел Макрон, који је у дводневној посети Србији, рекао је на заједничкој конференцији за новинаре за српским колегом Александром Вучићем да је Србији место у Европској унији. Председник Вучић је истакао да су имали дуге разговоре о свим стратешким питањима, а да је куповина "рафала" велика вест. Уговор о набавци авиона "рафала“ и пратећих роба и услуга потписали су министар одбране Братислав Гашић и Ерик Трапије, извршни директор компаније "Дасо“.

Вучевић: Исписујемо нове странице сарадње и пријатељства Србије и Француске

Премијер Србије Милош Вучевић навео је у објави на Инстаграму да су данас потписаним споразумима обухваћени сарадња у наменској индустрији, војнотехничкој сарадњи, вештачкој интелигенцији, ИТ сектору, иновацијама, стартапима, нуклеарној енергији, критичним сировинама.

Потписани су споразуми и о ауто-индустрији, аеронаутици, у области летећих аутомобила, пречистача отпадних вода, управљања постројењима, образовању и за учење француског језика у школама, сарадњи универзитета и у здравству.

Исписујемо нове странице сарадње и пријатељства Србије и Француске, поручио је Вучевић.

Опширније Краће

Вучић: Веома сам срећан што имам прилику да Макрона угостим још једном у Београду

Председник Александар Вучић рекао је да је веома срећан што је угостио француског председника Емануела Макрона и додао да су потписали споразуме из свих важних области, али да су на састанку разговарали и о свим важним политичким питањима.

"Веома сам срећан што имам прилику да председника Макрона угостим још једном у Београду и посебно му захваљујем на томе што је изразио спремност и жељу да посети још неки град у Србији. Хвала вам што сте још једном показали поштовање према грађанима Србије, ми то умемо да ценимо", написао је Вучић на свом налогу на Инстаграму.

Како је додао, из споразума које су потписали види се како се кроз све сфере друштвеног живота провлачи сарадња две државе која је данас анализирана кроз наменску индустрију, вештачку интелигенцију, ИТ сектор, иновације, нуклеарну енергију, критичне сировине, аутомобилску индустрију, аеронаутику, летеће аутомобиле, пољопривреду, пречистаче отпадних вода, изградњу и управљање постројењима, образовање и сарадњу универзитета, а видели сте на крају и здравство и онкологију.

"То су за нас кључне и веома важне ствари. Са председником Макроном сам разговарао о свим важним политичким питањима. Говорили смо и о миру у Европи. Мислим да нам је важно да до мира дођемо што пре, иако знам да је реч мир готово забрањена у готово свим земљама у свету. Такође сам изразио жељу да ситуација у региону Западног Балкана буде потпуно стабилна и сигурна и верујем да ћемо и по том питању имати подршку Француске", навео је Вучић.

Према његовим речима, за нас је посета Макрона од изузетног значаја.

"Ми Срби смо са Французима били и остали традиционални пријатељи. Хвала вам за подршку и помоћ, а ми ћемо дати све од себе да, чувајући мир и стабилност, али и говорећи слободно, будемо увек од помоћи и вама и свима другима који желе мир. Верујем у француско-српско пријатељство и у резултате које смо досад постигли. Још једном, добро дошли и осећајте се у Србији као код своје куће", рекао је Вучић.

Опширније Краће

Симболи Београда у бојама француске заставе

Вучић: Нуклеарна енергија чиста, даје сигурност једној земљи

Вучић је, говорећи о нуклеарној енергији, рекао да ћемо морати да инвестирамо у будућности да бисмо имали струју, а да су наводи о складиштењу нуклеарног отпада из Француске "глупости" које неће да коментарише.

Нуклеарна енергија је чиста и постојана, даје сигурност једној земљи, рекао је председник.

"Ирационалне аргументе, рационалним аргументима никада не можете да победите", истакао је Вучић.

Опширније Краће

Макрон: Добра геополитика Србије је она која је у служби интереса српског народа

На питање новинара да оцени геополитички положај Србије, Емануел Макрон је рекао да је добра геополитика Србије она која је у служби интереса српског народа и да постоји једна особа која има легитимитет да је води, а то је српски председник.

"Иста ситуација је и за Француску. Желим да кажем да улога председника владе и државе није да коментаришу, да дају лекције, већ да кажу да имамо геостратешку политику неке земље која је у интересу одређеног народа, како би тај народ добро живео, био безбедан, како бисмо имали окружење које је различито од земље до земље, тако да ја нећу квалификовати како ради председник Србије, већ је он тај који је на власти и који може то да ради. У свету јако често дајемо лекције једни другима, не знамо шта је добро за једне, шта за друге. Ја мислим да то није политика", навео је Макрон.

Осврнуо се и на посету кинеског председника Си Ђинпинга, који је у мају посетио Француску, Србију и Мађарску, рекавши да је добра идеја имати посету кинеског председника који је стратешки партнер.

"Интерес Француске је да Србија ради све што је више могуће са Европом и ја када погледам карту видим да нисмо далеко једни од других и ако желим да имам савремену Европу, аутономну, јаку, која жели да контролише своју енергетску политику, миграције, која је безбедна, која је мање зависна од разних партнера, онда треба да имамо структурно партнерство са онима са којима делимо географски простор", навео је Макрон.

Поручио је да жели да Француска ради све што је могуће како би Србија била део Европе, путем билатералних партнерстава и јачањем индустријских, привредних и интелектуалних места.

Опширније Краће

Макрон: Нисам позвао Павела Дурова и није требало да се састанем са њим

Говорећи о притвору Павела Дурова, Макрон је рекао да је прочитао много тога што је нетачно и да је Француска земља која штити слободу говора и иновацију и предузетништво.

"Али ми смо земља где постоји подела власти и имамо правну државу коју контролишу независне судије. Што се мене тиче, ја нисам знао да господин Дуров долази у Француску, што је добро, зато што ја заправо и не треба да знам ко улази у Француску и ко излази из ње, било да се ради о француским држављанима или не. Ја нисам позвао и није требало да се видим са господином Дуровом, ни крајем прошле недеље, нити следећих дана. Нисам знао да он долази у Француску и ради се о независној акцији правосудних органа Француске. Ту имамо судије и независна тела која су организовала транспарентно ову акцију", навео је Макрон.

Говорећи о додељивању француског држављанства Дурову, Макрон је рекао да стоји иза те одлуке и да је реч о акцији давања држављанства истакнутим људима из различитих области који су научили француски језик.

Опширније Краће

Макрон: Споразум о куповини "рафала" историјски важан

Одговарајући на питања новинара, француски председник Емануел Макрон рекао је да је споразум о куповини "рафала" историјски важан споразум пошто Србија има важно место у безбедности целог европског континента.

Додао је да поштује суверенитет Србије, али да је куповина "рафала" стратешка промена, као и да је реч о великој шанси за Европу и великом показатељу европског духа.

"Гаранције постоје и ја имам поверење да ће оно што смо дефинисали заједно тако и бити и то је велика промена. То доприноси миру у Европи, зато што у клубу 'рафала' имате Хрватску и Грчку које су се последњих пет година придружила 'рафал' клубу, а и Француска је део тог клуба", рекао је Макрон.

Опширније Краће

Вучић: Не стидим се одлуке о Русији, ја објашњавам своје потезе свом народу

Председник Вучић је, одговарајући на питање новинара да ли се Србија куповином "рафала" удаљава од Москве и приближава ЕУ, истакао да је поносан на политику Србије, што увек поштује Повељу УН, што се не би могло рећи за многе земље на Западу.

"Знам да би Емануел волео да уведемо санкције Русији, али се не стидим своје одлуке. Ја објашњавам своје потезе свом народу", рекао је Вучић.

Поручио је да подржавамо територијални интегритет Украјине и да их доживљавамо као пријатељски народ.

"Више смо хуманитарне помоћи дали него сви на Западном Балкану, па пута двадесет", истакао је Вучић.

Напоменуо је и да је немогуће, што се тиче "рафала", да Србија пренесе технологију Русији.

Разговори су, наводи, били тешки и напорни, и "низашта не би дали трансфер технологије".

Опширније Краће

Макрон: Србији је место у Европској унији

Председник Француске Емануел Макрон се на почетку обраћања захвалио председнику Вучићу на топлом дочеку и навео да му је драго што се са својом делегацијом вратио у Србију.

"Желео бих да данас својим присуством поново упутим поруку пријатељства Француске Србији и да на најодлучнији начин изјавим да је вашој земљи место у Европи, Европској унији", рекао је Макрон.

Навео је како су у последњих пет година односи Србије и Француске доживели нови узлет.

"Ојачала је наша економска сарадња. Француска предузећа дугорочно су се ангажовала на инфраструктурним пројектима као што су београдски метро, модернизација Аеродрома 'Никола Тесла' на којем ћемо сутра обележити успешно окончане радове, модернизација мреже за електродистрибуцију, управљање отпадом и сарадња у области здравства", истакао је Макрон.

Нагласио је како су привредне делатности све бројније у оба смера и да постижу све већи успех, као што су показали разговори у Београду у јуну и у Паризу почетком августа на маргини Олимпијских и Параолимпијских игара.

"Француска агенција за развој која је присутна у Србији од 2019. године издвојила је своту од готово 600 милиона евра и наставља да развија своје активности. Наши стручњаци раде на пружању подршке у спровођењу реформи и еколошкој и енергетској транзицији у Србији. Данас споразуми који су потписани су јако важни за све то", рекао је Макрон.

Додао је како ће сутра имати задовољство и част да посети једну од највећих националних културних установа Србије која се налази у Новом Саду, као и да у великој мери спортисти представљају спону између две земље.

"Почевши од Новака Ђоковића. Спортисти двеју земаља су добили јако пуно медаља. Имали смо дивних слика овог лета са Олимпијских игара. Ви имате вашег хероја кога сте ви овде славили када се вратио у Србију. Ми смо га такође славили у Француској. Он је постигао невероватан успех", поручио је Макрон.

Напоменуо је да се вратио у Србију да би видео како Србија и Француска могу да наставе свој пут у међународном и европском контексту.

"Пуно тога се догодило у последњих пет година, имамо пуно тензија. Рат се вратио на европски континент са агресијом Русије против Украјине. Сем тих питања која себи постављамо, па и сумњи које нас обузимају, моја порука је једноставна, Европска унија и њене земље чланице, њима је потребна у овом контексту, јака и демократска Србија, а Србији је потребна јака и суверена Европска унија како би бранила њене интересе. Србији је место у Европској унији и она ту може да одигра једну веома важну улогу и да послужи као пример и замајац читавом региону Западног Балкана и ми смо спремни да пружимо подршку свим напорима који су неопходни, како у области економије, тако у побољшању владавине права и свакодневног живота", поручио је Емануел Макрон.

Додао је да би желео да се ускоро стекну услови за отварање новог кластера преговарачких поглавља између Србије и Европске уније, као и да је Француска спремна да и даље покреће иницијативе у оквиру Европске политичке заједнице у којој се глас Србије поштује и чује.

"Као и Француска, и Србија тежи ка независности и суверенитету, који данас само Европска унија може да јој понуди захваљујући средствима за стратешку аутономију којима располаже. Та филозофија, та доктрина, то је управо оно што Француска носи већ седам година у ЕУ, од 2022. године, то је оно што носе сви Европљани, то је оно што зовемо Агенда из Версаја из 2022. године и то је део мандата садашње Европске комисије. Стратешка аутономија, ми можемо заједно да је консолидујемо, да појачамо нашу безбедност. То није само на нивоу ЕУ, већ је у оквиру Европске политичке заједнице и то све градимо заједно са земљама које желе да се приближе Европској унији. Због тога, избор борбених авиона 'рафал' је један јасан избор који представља вољу за дугорочни савез између наше две земље у склопу снажне, суверене Европске уније и тај избор учествује у нашој стратешкој аутономији. Градимо нашу одбрану и желимо да оперативно будемо независни", истакао је Макрон.

Напоменуо је да то треба да настави да се ради у свим секторима "како бисмо били што отпорнији у међународном окружењу које је постало све неизвесније".

"Имали смо пандемију која нас је све погодила и имамо геополитичке кризе. Пандемија је била пре само четири године, то су многи заборавили, али ту смо видели колико смо крхки, колико смо осетљиви. Управо због тога су ови споразуми које смо потписали. Имамо споразум између наших влада и других 11 споразума који нам омогућавају да продубимо нашу сарадњу, да ојачамо наше везе и да побољшамо наше капацитете, да се суочимо са великим променама када говоримо о одрживом расту, о енергетици, о инфраструктурама. Ви сте говорили о енергетици колико је управо то важно, како за вашу земљу, тако и за цео регион", навео је Макрон.

Истакао је да је центар за онкологију јако важан за Француску, а да су присутни и представници великог броја фирми које ће помоћи свим везама између две земље.

"Желим да вам се захвалим и на ономе што радите за француски језик и за оно што сте одабрали. Ми заиста желимо да будемо ваш партнер и да ви будете наш ближи партнер у организацији Франкофоније. Управо због тога ћемо се сусрести са младим Французима и српским актерима и разговараћемо о вештачкој интелигенцији. То је тема која је јако важна, Србија тренутно председава Глобалном партнерству за вештачку интелигенцију, а Француска ће у фебруару 2025. године бити домаћин самита посвећеног управо овој теми", рекао је Макрон.

Додао је да исто важи и за област метала од стратешког значаја за шта је такође потписан споразум и нагласио да се томе радује.

"Видим колико су страсти ту понекад узавреле. То је заиста јако важна тема за наш суверенитет, за нашу енергетску транзицију. Ми у Француској такође имамо важне пројекте у овој области и зато је јако важно да Владе сарађују како бисмо били сигурни да сви ти пројекти поштују најбоље стандарде по питању заштите животне средине. Ми можемо да вам помогнемо, имамо искуства, али наравно све те одлуке су на Србији. Србија је суверена да донесе сопствене одлуке", нагласио је Емануел Макрон.

Говорећи о односима Београда и Приштине, Макрон је рекао да је нормализација тих односа саставни део процеса приближавања Европској унији.

"То питање неће бити решено без компромиса обе стране и, сходно томе, ако не буде политичке храбрости да се постигне решење. У том смислу, желим да честитам српским надлежним органима крајем прошле године како би почели са спровођењем споразума из Охрида. Са нашим европским партнерима рекли смо колико смо забринути због недавних једностраних потеза Косова који не шаљу добар знак. Будите уверени да ће Француска и даље с посебном пажњом пратити услове у којима живи српска заједница на Косову и у том контексту смо посебно привржени образовању заједнице општина са већинским српским становништвом", навео је Макрон.

Истакао је да је његова данашња порука, пре свега, порука одлучности и поверења.

"Наставићемо да пружамо подршку напорима који се улажу у европско посредовање како би се остварио напредак у нормализацији односа између Србије и Косова, што је од кључног значаја и за читав регион Западног Балкана. На тај начин ће се побољшати и ваши односи са свим партнерима. Имаћемо слободно кретање становника и бољи живот за све ваше грађане", поручио је Макрон.

На крају обраћања се захвалио председнику Вучићу на стратешким одлукама које је данас донео.

"И на ангажманима које сте преузели и којих се држите од септембра. Много пута смо разговарали последњих пет година, откако сам последњи пут био у посети, много смо разговарали на разним местима, делили смо наше анализе. Пуно сам научио тако што сам вас слушао. Често смо се слагали, а када се нисмо слагали, увек смо поштовали један другог, али сте увек радили оно што сте рекли да ћете радити и то је нешто што ја заиста ценим и то је управо оно што је пријатељство између наша два народа", нагласио је Макрон.

Истакао је да су наши народи у важним тренуцима увек били један поред другог.

"Вероватно зато што и српски и француски народ имају тај идеал романтизма, имају храброст, знају историју и историја је важна за њих. Одлуке које су данас донете и разговори које ћемо даље имати, мислим да на скроман начин настављају ову славну прошлост и наше пријатељство које је заиста снажно и солидно. Ја сам данас и сутра овде у Србији и ваш сам искрени пријатељ. Поштујем вас, имамо одређене ангажмане. Ја желим да наставимо да пишемо нове странице пријатељства између наша два народа у тренутку када је јако важно да имамо историјске, снажне пријатеље, а ми то имамо међу нама", навео је Емануел Макрон на крају свог обраћања.

Опширније Краће

Вучић: Имали смо дуге разговоре о свим стратешким питањима, куповина "рафала" велика вест

Председник Србије Александар Вучић рекао је на заједничкој конференцији за новинаре да посебну захвалност дугује Емануелу Макрону због жеље да посети и други град у Србији, пошто ће сутра бити у Новом Саду.

Имали смо дуге разговоре, наставићемо их вечерас до касно у ноћ, имаћемо их и сутра, о свим стратешким питањима, и билатералним и о путу у ЕУ, али и о стратешким односима у свету и Европи, рекао је Вучић.

Споразум потписани вечерас, истиче, показује да се сарадња две земље провлачи кроз све сфере друштвеног живота.

Захвалио је председнику Макрону на подршци Француске европском путу Србије.

"Зхвалан сам и на све већем нивоу инвестиција те земље у нашу земљу и све ближој сарадњи у различитим сферама друштвеног живота", рекао је Вучић.

Нагласио је да је кроз потписане споразуме обухваћена сарадња у наменској индустрији, војнотехничкој сарадњи, вештачкој интелигенцији, ИТ сектору, иновацијама, стартапима, нуклеарној енергији, критичним сировинама, ауто-индустрији, аеронаутици, у области летећих аутомобила, пречистача отпадних вода, управљања постројењима, образовању и за учење француског језика у школама, сарадњи универзитета и у здравству.

"Обавезујемо се да ћемо изградити велику онколошку болницу или институт за онкологију, што ће вредети стотине милиона евра, што ће бити значајно за наше грађане у борби против канцера", рекао је Вучић.

Председник је оценио да је куповина “рафала“ велика вест.

Рекао је да је укупна вредност уговора 2,7 милијарди, а реч је о набавци 12 потпуно нових авиона који ће бити у власништву Републике Србије.

Уговор који је потписан са француским произвођачем укључује комплетан помоћни логистички пакет, резервне моторе и друге делове, додао је Вучић и истакао да је у питању најмодернији тип "рафала".

Оценио је да преговори нису били лаки и навео да је срећан што је уговор вечерас потписан, као и да верује у добру сарадњу војски Србије и Француске у будућности.

"Желим да вам кажем да ћемо у 2024. и 2025. ми уплатити по 15 одсто из буџета. Дакле нашег новца, по 421 милион евра. При томе нећемо повећати удео јавног дуга у БДП-у Србије, потпуно контролишемо дефиците, ни на који начин нећемо угрозити јавне финансије Србије", напоменуо је Вучић.

Вучић је подсетио да Французи учествују и у припреми и изградњи метроа у Београду, у пројекту аеродрома у Београду, пројекту депоније у Винчи...

Навео је и потенцијалну сарадњу две земље у оквиру развоја нуклеарних програма, додајући да Србија за десет година неће имати довољно електричне енергије уколико не буде користила нуклеарну енергију.

Било је разговора и о изложби Експо 2027, додао је Вучић и истакао да ће Србија имати велику подршку Француске.

Французи ће помоћи и око развоја вештачке интелигенције у Србији, као и око развоја комплетног ИТ сектора, додао је Вучић.

Најавио је да ће Србија направити посебне програме француског језика у образовним институцијама, како би он био много присутнији у школама.

"Наша трговинска размена расте, верујем да може да буде још много већа од те две милијарде и да можемо још много тога да урадимо и мислим да ћемо у томе успети...Ја верујем у француско-српско пријатељство и верујем у те резултате које смо до сада постигли", закључио је Вучић.

Опширније Краће

Потписан уговор о набавци "рафала“

Уговор о набавци авиона "рафала“ и пратећих роба и услуга потписали су министар одбране Србије Братислав Гашић и Ерик Трапије, извршни директор компаније "Дасо“.

Они су на свечаној церемонији разменили билатерална документа, након чега је уследио дуг аплауз.

Председник Србије Александар Вучић рекао је јуче да би потписивање таквог уговора била велика ствар за Србију, јер би значило огроман напредак у борбеној готовости и војној моћи Србије, сигурности наше земље.

"Ми нигде не изазивамо проблеме, нити то планирамо, нити то намеравамо. Ово је огроман сигнал поверења између Француске и Србије. Желимо само да сачувамо своју земљу, али тиме би Србија била многоструко, многоструко, многоструко јача. Имамо још једну ствар око које нисмо сагласни. Није то више питање цене, то је питање одређених гаранција. Ако то успемо да решимо, биће у реду, али око овога се мучимо већ четири дана", рекао је Вучић.

Размењено 12 потписаних документа о сарадњи Србије и Француске

У Палати "Србија" у току је размена потписаних билатералних докумената у присуству двојице председника, у сали "Југославија".

То су Меморандум о разумевању између Владе Србије и Француске агенције за развој (АФД) у погледу међусобне сарадње, који су разменили премијер Милош Вучевић и генерални директор Француске развојне агенције Реми Рију.

Анекс 2 Споразума између Владе Србије и Владе Француске о сарадњи у области спровођења приоритетних пројеката у Србији разменили су први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали и амбасадор Француске Републике у Београду Пјер Кошар.

Тространи уговор о партнерству под окриљем Фонда за техничке експертизе и пренос искустава између Министарства за заштиту животне средине Србије, Француске агенције за развој и Регионалног центра за управљање отпадом регије Париза разменили су потпредседник Владе и министар животне средине Ирена Вујовић и потпредседник Регионалног центра за управљање отпадом регије Париза Паскал Пелен.

Изјаву о намерама о сарадњи у пољопривредном и прехрамбеном сектору Србије и Француске разменили су министар пољопривреде Александар Мартиновић и амбасадор Француске Пјер Кошар.

Споразум о интересу између Владе Србије, SUEZ International SAS и Vinci Construction Grands Projects SA, у односу на пројектовање, изградњу, финансирање, рад и одржавање постројења за пречишћавање отпадних вода у Великом Селу разменили су министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић и заменица председника и генералног директора SUEZ Сабрина Сусан.

Изјаву о намерама између Владе Србије и међуминистарског делегата за стратешко снабдевање рудама и металима Француске о партнерству и сарадњи у области истраживања и експлоатације критичних и стратешких минералних сировина разменили су министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић и међуресорни делегат за набавку стратешких метала и минерала Бенжамен Галзо.

Писмо о ангажовању за процену потенцијала за развој цивилног нуклеарног програма у Србији у оквиру Меморандума о разумевању између ЕДФ и Владе Србије разменили су министарка Ђедовић Хандановић и извршни директор групе ЕДФ Гзавије Ирса.

Уговор о набавци авиона "рафал" и пратеће робе и услуга разменили су министар одбране Братислав Гашић и извршни директор и председавајући “Дасо авијасион“ Ерик Трапије.

Писмо намере у вези са сарадњом Министарства здравља Србије са Bougues Batiment International у области развоја Регионалног института за онкологију радиологију Србије разменили су министар здравља Златибор Лончар и директор Bougues Batiment International Роберто Реал.

Изјаву о намерама између министра науке, технолошког развоја и иновација Србије и министра високог образовања и истраживања и министра пољопривреде и прехрамберног сувернитета Француске у вези са сарадњом у области науке, истраживања и иновација разменили су министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић и амбасадор Француске Кошар.

Изјаву о намерама између министра туризма и омладине Србије и министарског делегата испред Министарства привреде, финансија, индустријског и дигиталног суверенитета, надлежног за послове привреде, туризма и потрошача Француске о сарадњи у области туризма потписали су министар туризма и омладине Хусеин Мемић и амбасадор Кошар.

Уговор о кредитном аранжману између Акционарског друштва Електромреже Србије Београд и Француске агенције за развој разменили су директор ЕМС Јелена Матејић и генерални директор АФД Реми Рију.

Опширније Краће

Смајловић: Посета Макрона Србији вин-вин ситуација за обе стране

Новинарка Љиљана Смајловић рекла је у Специјалној емисији РТС-а, говорећи о контексту посете Емануела Макрона, да његова ситуација у Француској тренутно није ружичаста.

“Он је сазвао хитне ванредне изборе и није добро прошао на њима“, подсећа Смајловићева, али додаје да је са друге стране одржао спектакуларне Олимпијске игре, које су сигурно повећале француску меку моћ.

Што се тиче Србије, посета говори колико му је стало до Србије и колико сматра да му је то одлично дошло, зато што одлаже још неколико дана то што он неће да уради.

“Он неће да постави председника Владе на кога га тера та уједињена левица и мислим да је ово по њега заправо испало сасвим добро. Притом, код нас ће бити примљен са свим почастима које заслужује. Он на тај начин и нама на неки начин исказује почаст и указује се на значај Србије данас у Европи. Тако да је то нека вин-вин ситуација за обе стране“, оцењује Смајловић.

Опширније Краће

Вучић: Француска је земља на коју се угледамо, ослањамо и са којом настављамо да радимо

Председник Вучић је у објави на Инстаграму навео да ће током посете Емануела Макрона Београду размотрити стратешке правце за унапређење сарадње двеју земаља.

"Са искреним пријатељем и партнером Србије Емануелом Макроном увек има много важних тема за разговор. Током ове посете размотрићемо стратешке правце за унапређење наше сарадње. У привредном смислу, од огромног значаја је долазак нових француских инвестиција као и подршка Париза на нашем путу у јединствени Европски економски простор", навео је Вучић.

Истакао је да су им у центру пажње питања сарадње у областима науке, технологије, иновација, образовања, екологије, енергетике и војнотехничка сарадња.

"Француска је земља на коју се угледамо, ослањамо и са којом настављамо да радимо. Јачање односа и сарадње Србије и Француске представља поштовање и надоградњу наших историјских веза, али и пут у заједничку будућност", истакао је Вучић у објави на Инстаграм профилу "buducnostsrbijeav".

Станић: Ово је политичка посета, економија се мора прилагођавати

Бојан Станић из Привредне коморе Србије додао је да је ово једна политичка посета и да се економија мора прилагођавати политици, али да економија истовремено помаже да се остваре политички циљеви.

У фокусу посете су, наводи, војнотехничка сарадња и енергетика, док су битне и културна и научна сарадња.

Што се тиче нуклеарних централа, о којима се много пише, Станић каже да је то нешто о чему ће се свакако разговарати.

Међутим, сматра да би, пре него што се крене у реализацију, требало да прође значајан стручни дијалог у Србији, како би се то радило на ефикасан начин.

Опширније Краће

Стокић: Економија је број један, али овог пута има и других тема

Председник Француско-српске привредне коморе Драган Стокић рекао је у Специјалној емисији РТС-а да је у оваквим посетама економија број један, али да овог пута има и других тема.

Пре свега, наводи, то су енергетика, култура, чак и здравство, вештачка интелигенција, али ће преовладавати економија и наставак француских пројеката у Србији.

Покушали су, напомиње Стокић, да на бази својих контаката добију мало више података о предвиђеним споразумима, али им је речено да ће то објавити два председника.

Опширније Краће

Састанак Вучића и Макрона

Након свачаног дочека, почео је састанак двојице председника.

Потом ће бити одржана церемонија размене потписаних билатералних докумената у присуству двојице председника у сали Југославија у "Палати Србија", након чега ће се обратити јавности.

Свечани дочек испред Палате "Србија"

Церемонија свечаног дочека, са војним почастима и интонирањем химни две државе, одржава се испред Палате "Србија".

Поред председника Вучића, Макрона су дочекали и председник Владе Милош Вучевић и министри у Влади Србије – Синиша Мали, Братислав Гашић, Александар Мартиновић, Тања Мишчевић, Јелена Беговић, Дубравка Ђедовић Хандановић, Горан Весић, Хусеин Мемић, Ирена Вујовић, Златибор Лончар.

Вучић: Живело пријатељство Србије и Француске

Председник Србије Александар Вучић објавио је на Инстаграму фотографије доласка француског председника Емануела Макрона у Београд.

"Добро нам дошли, драги пријатељу! Значај Ваше посете за нас је немерљив у политичком и економском смислу, а надам се да ћемо, као земља и народ, знати да узвратимо и поштовање и пажњу коју Ви показујете према нашој Србији. Пред нама су нови кораци којима ћемо проширити наше партнерство и ојачати традиционално добре односе наше две земље и два народа. Живело пријатељство Србије и Француске!", навео је Вучић у објави на Инстаграм профилу "buducnostsrbijeav".

Авион са француским председником слетео у Београд

Авион са француским председником Емануелом Макроном, у пратњи "мигова 29" Војске Србије, слетео је у Београд. На аеродрому "Никола Тесла" дочекује га председник Србије Александар Вучић.

Француски председник Емануел Макрон стигао је посету Србији на позив председника Александра Вучића.

На аеродрому "Никола Тесла" дочекао га је председник Србије Александар Вучић.

После дочека на аеродрому, одржана је церемонија свечаног дочека испред Палате "Србија" са војним почастима.

Уследио је састанак председника Александра Вучића и Емануела Макрона. Уследила је церемонија размене потписаних билатералних докумената у присуству двојице председника у сали Југославија у "Палати Србија".

Двојица председника обратили су се потом на заједничкој конференцији за медије.

Другог дана посете, Макрон ће отићи у Нови Сад где ће посетити Галерију Матице српске и обићи нове поставке.

Од 11.15 очекује се обраћање председника Вучића и председника Макрона на Форуму о младима и вештачкој интелигенцији у компанији "Шнајдер електрик" у Новом Саду.

Према програму другог дана посете, од 15.30 уследиће церемонија откривања плоче поводом завршетка радова на модернизацији Аеродрома "Никола Тесла" у Београду и обраћање двојице председника.

Око 15.50 очекује се испраћај председника Француске Емануела Макрона.

Француски председник први пут је био у званичној посети Београду у јулу 2019. године када су две земље обележиле 180 година од успостављања дипломатских односа. Председник Вучић у званичној посети Паризу боравио је у априлу ове године.

Вучић и Макрон су се срели и током Олимпијских игара у Паризу, где је Вучић присуствовао пријему за светске лидере у Јелисејској палати.

Читај ми!