субота, 03.08.2024, 10:25 -> 19:47
Петорици Срба ухапшених на КиМ одређен притвор до месец дана
Петорици Срба који су данас ухапшени код Гњилана због наводних ратних злочина, суд у Приштини одредио је меру притвора у трајању до месец дана.
Василије Арсић, бранилац Драгана Ничића најавио је да ће са браниоцима осталих ухапшених уложити жалбу на одлуку о притвору.
Чланови породица ухапшеног Драгана Ничића, просветног радника у пензији претходно су РТС-у пренели да су четворица Срба ухапшена јутрос у Пасјану. Осим Драгана Ничића, ухапшени су и Драган Цветковић, Слободан Јевтић и Милoш Шошић, а Канцеларија за КиМ је навела да је у селу Босце код Косовске Каменице ухапшен Ненад Стојановић.
Ухапшени су у акцији специјалних јединица полиције из Приштине, потврдили су РТС-у у команди полиције региона Гњилане, не наводећи друге детаље, јер случај није у њиховој надлежности.
Акција је спроведена по налогу специјалног тужиоца из Приштине, навели су у породици ухапшеног Ничића, додајући да је полиција током акције претресла њихову кућу, али није пронашла никакво оружје или било шта друго сумњиво.
Хапшење четворо Срба у Пасјану узнемирило је житеље тог највећег српског села у Косовском Поморављу.
Син ухапшеног Драгана Цветковића, Петар Цветковић, рекао је да је његов отац потпуни инвалид и да не може да се стара о себи.
"Лишили су слободе мог оца који је потпуни инвалид, доживео је мождани удар, има дијабетес, хендикепирана му је лева страна у потпуности и не може сам да се стара о себи. У јако је тешком здравственом стању, али се они нису обазирали на то", рекао је Петар Цветковић.
Поводом хапшења код Гњилана, огласило се специјално тужилаштво у Приштини које је навело је да је у данашњој акцији ухапшено пет особа осумњичених за кривично дело "ратни злочин", који су наводно били припадници нередовних формација војске и полиције током сукоба на КиМ, пре 25 година.
Браниоци ухапшених, уз јемство затражили су блажу меру, кућни притвор, јер су њихови брањеници старији људи, у лошем здравственом стању, али је суд у Приштини овај предлог одбио.
"Ми смо изнели наше разлоге, да сумња није основана, да лица која су лишена слободе живе на КиМ, да неће утицати на сведоке. Понудили смо им јемство од 10.000 евра као гаранцију", наводи Василије Арсић, бранилац Драгана Ничића.
Јована Филиповић, бранилац Драгана Цветковића каже да они као браниоци постављају једно питање – како се сведоци тек након 25 година сете одређеног догађаја.
"И након 25 година дође до пријаве тог конкретног догађаја", указује Филиповићева.
"У оквиру ове радње, по налогу Специјалног тужиоца, приведена су лица иницијала: Д. Ц., Д.Н., Н. С., С. Ј., М. Ш., за које постоји основана сумња да су исти, у саизвршилаштву са другим НН, лицима, наоружани и обучени у маскирне униформе и нередовне униформе српске полиције или војске, 5.04.1999. године, у раним јутарњим часовима, извршили су акцију у селима, Ливоч, Пограђе и Угљаре", наводи се у саопштењу тужилаштва.
У њему се тврди да су наводно "намерно убијали, ранили, живе спаљивали албанске цивилне жртве, узимали таоце, силовали, тукли, малтретирали, физички и психички мучили, пљачкали, уништавали имовину Албанаца и спаљивали, протеривали албанско цивилно становништво, уништаване и злоупотребљаване културне и верске објекте, радње санкционисане у складу са локалним законима, обичајима ратовања и Женевским међународним конвенцијама и додатним протоколима".
Специјално тужилаштво ће предузети даље законске процесне радње за наведена лица, док не настави са истрагом овог кривичног предмета.
Додаје се да је акција хапшења уследила после вишемесечних истрага, а да су у њој учествовали полиција, управа за ратне злочине и тужилаштво у координацији са безбедносним институцијама и надлежним судом.
Тужилаштво не наводи место акције и хапшења пет особа.