Извор: Танјуг

Жиофре: Политика проширења ЕУ кључна и током мађарског председавања

Шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре рекао је да ће политика проширења ЕУ остати једна од кључних ствари током шестомесечног мађарског председавања Саветом ЕУ, које је почело 1. јула.

Емануеле Жиофре истиче да ће план раста остати у фокусу и да настављају да раде на свим фронтовима.

"Јуче је одобрено 1,2 милијарде евра помоћи за Западни Балкан које укључује и изградњу пруге Београд-Ниш", рекао је Жиофре новинарима уочи догађаја под називом "Од Белгије до Мађарске: Нове могућности за даље убрзање процеса проширења" који је организован у Београду.

На скупу се говорило о дометима белгијског председавања Савету ЕУ, као и очекивањима од мађарског, са посебним фокусом на политику проширења.

Он је додао да је Европски савет усвојио и мапу пута за реформе, у којој је наглашено да унутрашње реформе морају да иду паралелно са проширењем како би Европска унија постала јача на глобалној сцени.

"Европски савет је заиста истакао нови динамизам који постоји у политици проширења. Заиста је одговорност и на Европској унији као и на земљама кандидатима да искористе ову прилику и предузму неопходне кораке како би напредовали у проширењу", рекао је шеф Делегације ЕУ.

Захвалио је Белгији на, како је оценио, одличном управљању Саветом ЕУ и постигнутим резултатима. Такође, радује се и мађарском председавању, уз убеђење да ће заједно радити на промовисању проширења на Западном Балкану, а посебно у Србији.

Мађар: Приоритет јачање ЕУ у области економије

Амбасадор Мађарске у Србији Јожеф Золтан Мађар рекао је да ће током председавања један од највећег приоритета бити јачање ЕУ првенствено у области економије.

"Свакако ћемо имати као један од највећих приоритета проширење. Ја сам захвалан Белгијском председништву што су заправо учинили јако пуно на добијања једног доброг моментума за наставак процеса проширења", рекао је Мађар.

Истакао је да Мађарска сматра да напори које је Србија учинила на путу ка ЕУ морају да се оцене као позитивни и додаје да су се из перспективе Мађарске стекли услови за отварања новог кластера или неких нових поглавља у наредном периоду.

Амбасадорка Краљевине Белгије у Србији Кати Бугенхоут нагласила је да је 30. јуна завршено 13. председавање Белгије Саветом ЕУ и да је у периоду председавања Белгија урадила све што је и обећала - обезбедила већу заштиту, ојачала и припремила ЕУ.

Додала је да је током белгијског председавања у фокусу био План раста за Западни Балкан као и политика проширења Европске уније, и додала да очекује да ће тако остати и током мађарског председавања.

Мишћевић: Спремност за отварање Кластера 3

Министарка за европске интеграције у Влади Србије Тања Мишчевић рекла је да то Министарство тренутно највише ради на томе да одржи темпо који би доказао да је Србија потпуно спремна за отварање Кластера 3.

Председник Управног одбора Центра за европске политике (ЦЕП) Срђан Мајсторовић лаже да је  основни циљ да се грађани Србије упознају са тренутним приоритетима ЕУ и да добију јасну перспективу на који начин се Влада Србије припрема да одговори на оне изазове са којима се суочава ЕУ.

Читај ми!