понедељак, 29.04.2024, 18:00 -> 18:52
Вучић: Резултат гласања о резолуцији о Сребреници неће бити понижавајући за српски народ
Председник Србије Александар Вучић рекао је у обраћању нацији да резултат гласања о резолуцији о Сребреници неће бити понижавајући за српски народ и да је та "утакмица" веома неизвесна. Очекује да ће 9. маја бити Седница СБ УН о резолуцији о Сребреници, а гласање у Генералној скупштини у недељи између 11. и 16. маја. Председник је рекао да се гласање у Комитету министара Савета Европе о чланству Приштине очекује 16. маја. Истиче да су шансе за чланство Приштине у СЕ и даље веома значајне, али да Београд даје све од себе да то спречи и да се тиме поноси.
Обраћање председника Александра Вучића
Трећину Владе Србије чиниће потпуно нови људи
Вучић је рекао да се нада да ће Влада бити формирана у наредна два дана и најавио да ће више од 30 одсто Владе чинити потпуно нови људи, а да ће остати они који су у претходном периоду показали резултате.
Очекује да ће у Влади бити људи који ће чувати сувереност Србије, националне интересе, независност, као и да нас неће свађати са традиционалним пријатељима.
За дан и по камен темељац за национални стадион
Председник Вучић је најавио да ће за дан и по бити постављен камен темељац за национални стадион у региону Експа, истичући да ће то бити један од три најлепша стадиона у Европи.
Најављује брзу изградњу и поручује да се не гради само грађевина, већ да је реч о животном стандарду.
Сав тај раст који креирамо да се заврши повећањем плата и пензија, да до 2027. просечна плата буде 1.400 евра, обећао је Вучић.
“Док се ја питам, неће бити скраћења радног времена“
На питање новинара да прокоментарише то што је у Црној Гори најављено увођење седмочасовног радног времена, Вучић је изјавио да, док је он председник државе и док буде имао утицаја у партији која чини већину у Народној скупштини, никада неће прихватити увођење седмочасовног радног времена.
"Срећом по вас, мој мандат ускоро истиче па ви онда изаберите те паметне који воле да ништа не раде, а да земља иде напред. А ја за вас имам питање, ајде ми ви објасните како је могуће, како можете за 35 сати рада да урадите као за 40 сати? Ја иначе мислим да је 40 сати мало радног времена. Ја мислим да човек треба ради више и да мора да ради више", рекао је Вучић.
Испричао је да је једна политичка партија као један од услова за сарадњу са СНС-ом тражила да се не ради недељом, да се то законом укине, и да се скрати радно време, и да је он то одбио.
“Додик је тражио да се помери васкршњи Сабор и ја сам прихватио“
Председник Вучић је рекао да је са председником Републике Српске Милорадом Додиком имао дуг разговор и да је он тражио да се помери васкршњи Сабор на тренутак, “да би заједнички резоновали, рационализовали јединствене одлуке после изгласавања резолуције о Сребреници“, и да је он то прихватио.
"Имамо много тема које су за нас важне, да говоримо о сарадњи у свим областима од суштинског значаја и заштите ћириличног писма, у областима културе и економије где то иде боље него икада. Прихватио сам то да после одржимо васкршњи Сабор", рекао је Вучић одговарајући на питање да ли ће Додик од њега тражити подршку за отцепљење Републике Српске од БиХ.
Нагласио је да је став Србије познат, да признаје територијални интегритет БиХ и територијални интегритет Републике Српске у оквиру БиХ, и да тражи поштовање Дејтонског споразума.
"А ово је брутално гажење Дејтонског споразума и још једном питам наше америчке партнере зашто газе Дејтонски споразум", рекао је Вучић.
"Резултат гласања о резолуцији неће бити понижавајући за српски народ"
Вучић је рекао да је у Њујорку организовао бројне састанке, да се састао са 22 председника и премијера широм света, са шест званичника УН, са представницима 111 земаља УН. Додао је да је то наставио да ради данас и сутра и сваки дан.
“Немам проблем да будем изложен линчу каквом ниједан политичар није био изложен у више претходних деценија, јер се борим за свој народ, правду и истину, јер хоћу да спречим ратове и злочине у будућности због неодговорне политике“, рекао је Вучић.
Навео је да циљ није да се погне глава и положи цвет, већ да дође до правних и политичких консеквенци.
Указао је да ће први пут резолуција бити усвојена надгласавањем, јер “највећи број слободарских земаља разуме о чему се ради“, мада ће, истиче, неки с муком гласати добро разумевајући какав је геополитички план и идеја у питању.
Вучић је рекао и да резултати неће бити понижавајући за српски народ, а да ће утакмица бити неизвесна.
Председник је рекао и да је пет или шест земаља променило став због притиска под којим су се нашле.
Захвалио је Ани Брнабић, Ивици Дачићу, Марку Ђурићу, Вуку Јеремићу и дипломатама на њиховом ангажовању.
Очекује да ће 9. маја бити Седница СБ УН о резолуцији о Сребреници, а гласање у Генералној скупштини у недељи између 11. и 16. маја.
"Нацрт резолуције о Сребреници брутално гажење Дејтонског споразума"
Председник истиче, поводом Нацрта резолуције о Сребреници, да је пре 25 дана рекао да о резолуцији не постоји сагласност ни у Босни и Херцеговини.
"Сви знају да је у питању брутално гажење Дејтонског мировног споразума", навео је Вучић.
Истакао је да је потпуно јасно да је за нацрт био потребан консензус, а у том случају би Република Српска имала право на своју реакцију.
"Генерална скупштина Уједињених нација је, први пут у њеној историји, требало да одлучује о нечему за шта не постоји консензус у оквиру конститутивних народа те земље", рекао је Вучић и нагласио да су за Нацрт резолуције први пут сазнали 26. марта.
"И то сазнајемо од немачких партнера да они на томе раде осам месеци, па смо их питали зашто нас о томе нису обавестили", навео је председник Србије.
Питао је и партнере из Сједињених Држава зашто дозвољавају кршење Мировног споразума из Дејтона.
Подсетио је и на пример за Резолуцију о геноциду у Руанди у 2003. години. "Тада није била довољна сагласност народа у Руанди – Хутуа и Тутсија, већ је била потребна и сагласност комплетног афричког континента. Тако је предлог резолуције пред Генералном скупштином Уједињених нација изнела Афричка унија, једногласно износећи предлог резолуције", навео је Вучић.
"Тако се Афричка унија појавила са активном легитимацијом пред Генералном скупштином Уједињених нација да би цео свет разумео да је афрички континент сагласан и зато су имали 84 коспонзора, између осталих и Србије", закључио је председник Србије.
Председник Вучић је изјавио да доношење резолуције о геноциду у Сребреници служи само за тражење ратне одштете од Србије и за ревизују поступка против већ донете пресуде Међународног суда у Хагу.
Вучић је ту тврдњу образложио недавном изјавом министра спољних послова БиХ Елмедина Конаковића и истакао да је то разлог зашто се Србија борила и потрошила много енергије.
"Борићемо се као Давид против Голијата, при томе немамо ни праћку, борићемо се речима и храбрим чврстим ставовима, јер већу светињу од Србије немамо", рекао је Вучић.
"Дајемо све од себе да спречимо чланство Приштине у Савету Европе"
Председник Вучић је рекао да се 16. маја очекује гласање у Комитету министара Савета Европе о питању чланства Приштине.
Вучић је рекао и да се води свеобухватна кампања неистина, кампања флексибилног тумачења приштинских обавеза и истовремено спровођење различитих завереничких теорија о кривици српског руководства због тога што Приштина неће са огромном извесношћу постати чланица Савета Европе.
Додаје да су шансе за чланство и даље веома значајне, али да Београд даје све од себе да то спречи и да се тиме поноси.
“Тиме поштујемо европска правила и све што смо са Европљанима и Американцима договорили“, рекао је председник.
Навео је да је после "чудних посета Атини" Доре Бакојани, престало да се говори о формирању Заједнице српских општина као услову за улазак Приштине у Савет Европе, као и о спречавању даље експропријације и формирању такозваних полицијских и војних станица на северу Косова и Метохије.
Вучић је навео и да је Вјоса Османи рекла да ће након уласка у Савет Европе "породице којима је правда ускраћивана 25 године" имати приступ Европском суду за људска права, како би тужиле Србију и да је зато њихов императив да процес учлањења буде успешан.
"Очекивани привредни раст 4,6 одсто"
Вучић каже да је флеш процена за привредни раст у првом кварталу 4,6 одсто, а био би и 5,1 да није било ремонта у НИС-у, што је, како каже, много више од европског и светског раста.
"Завршили смо годину са дефицитом од 2,2 одсто, што је испод европског просека, а јавни дуг је 47,6 одсто", рекао је председник Србије.
Наводи и да је стање јавних финансија изузетно.
"То нису ствари које би људе требало да брину, укључујући и стабилност динара, а узевши у обзир и повећање акциза, за које ћемо се трудити да грађани не осете", рекао је Вучић.
Вучић о посети Сија
Председник Вучић је на почетку обраћања најавио долазак кинеског председника Си Ђинпинга 7. и 8. маја у Србију.
Навео је да ће са наше стране бити иницирани пројекти убрзаног технолошког развоја у сферама у којима немамо довољно знања – роботици, технологији сателита, летећих аутомобила.
То је начин да идемо у корак са светом и даље развијамо наше најбоље односе, рекао је Вучић.
Указао је да су у Србију стигли и брзи возови из Кине.
Председник Србије Александар Вучић поручио је по повратку из Њујорка да је поносан на борбу Србије у Уједињеним нацијама, рекавши да истина не може да се победи силом.
Додао је да je храбро супротстављање и показивање да сила не може да победи истину увек био и биће пут Србије.
"Јер оно што чувамо и на шта смо се заклели свом народу, за нас је светиња", закључио је председник.