четвртак, 04.04.2024, 05:50 -> 14:55
Вучић на ванредној седници Владе: Тешки задаци пред нама, формирати тимове за садејство свих наших снага
Ванредна седница Владе одржана је у Палати "Србија". Председник Александар Вучић је, током дела седнице који је био отворен за јавност, поручио да предстоје тешки и важни задаци, замолио све чланове Владе да свој посао обављају озбиљно и одговорно, и позвао да се формирају тимови за садејство свих наших снага.
Извештај Драгане Биберовић (19.30)
Вучић поручио Влади и председници Скупштине да наставе са спровођењем препорука ОДИХР-а
Председник Вучић је изјавио да захтева од чланова Владе и председнице Скупштине Србије Ане Брнабић да наставе да раде на примени ОДИХР-ових препорука и на припреми за предстојеће београдске и локалне изборе, али и да не пристају на ултиматуме опозиције.
"Наставите да нудите компромисе, а то што неко други не жели компромис, него мисли да је могуће да ултиматумима и уценама нешто добије, то нека ти други раде. За вас је важно да разговарате. Наравно, закони земље морају да се поштују, али да разговарате, да поправљамо политичко и законско окружење, све у складу са препорукама ОДИХР-а. Да им нудите решења и компромисе, а они хоће-хоће, неће-неће", рекао је Вучић на седници Владе Србије.
Oсврнуо се и на најаве да би опозиција могла физички да спречи одржавање избора.
"Те бајке о томе како ће неко да врши кривична дела, оствари своја права, па ће да заустављају људе, за то су предвиђене огромне затворске казне. То су приче за малу децу што сам вам говорио и 2020. године, тако да, у демократској атмосфери, спроведите те изборе", рекао је Вучић.
Поручио је Ани Брнабић да настави да пружа руку опозицији, али је навео и да је сада свима јасно да никакви избори у Србији нису били покрадени.
"Ти Ана (Брнабић), свакога дана настави да радиш на овоме. Нико у свету неће да подржава неодговорне акције. Први пут могу да вам кажем да не морате уопште да се бринете, тако да ви наставите да нудите решења, да пружате руку. Сад је сваком у Србији јасно да никакви избори нису покрадени и да су све то само радили и одлагали зато што знају да би опет били поражени, али није важно – ви нудите. Појачаће се одговорност и код неких других фактора у нашој земљи", рекао је Вучић.
"Влада да формира тим, све напоре усмерити да Приштина не уђе у Савет Европе"
Вучић је на седници Владе затражио да се формира посебан тим који ће се борити за Србију поводом иницијативе о пријему Приштине у Савет Европе, која ће се разматрати на заседању Парламентарне скупштине СЕ 16. априла.
Министрима у Влади поручио је да за њих не постоји предизборна кампања све док 16. или 17. маја Комитет министара СЕ не донесе коначну одлуку, и да све своје напоре усредсреде на то да Приштина не буде примљена у Савет Европе.
"Док се не заврши ово са Саветом Европе, а онда се припремајте за те изборе. Биће довољно дуга кампања, разумеће људи да се борите за најважније ствари, то говоримо о министрима, а тамо на терену људи нека вам раде што год мисле да је потребно да раде и нека се боре", рекао је Вучић.
Додао је да, упркос томе што су снажни подржаваоци чланства Приштине у Европском савету по сваку цену и без права и правде, мисли да и даље мало имамо шансу и да зато тражи од министара да се боре снажније него икада пре.
"Не желим пред камерама да будем непријатан, само вас молим да се посветите томе. То је за нас од пресудног значаја и да урадите све што можете, да разговарамо са свима, јер биће ту и чланице ЕУ које су признале независност тзв. Косова, за које сам сигуран да можемо да обезбедимо да не буду позитивне по питању чланства Косова у Савету Европе. И то није Мађарска једина, а Мађарска нам је велики пријатељ. Тако да морамо да радимо и морамо да се боримо и да им укажемо на све последице", рекао је Вучић.
Навео је да тим за СЕ треба да се формира по узору на тим који формиран за Уједињене нације и за Сребреницу.
"Уопште ми није важно колико и да се борим за нашу земљу, ако хоћете и за интересе нашег народа у целини. Ја вас молим да хитно, колико данас формирате свој тим, спреман сам да вам и људи из мог кабинета помогну", рекао је Вучић.
Како је навео, кључни аргумент Србије треба да буде то што властима у Приштини није ни у плану формирање Заједнице српских општина.
"Зато, колико данас после подне или сутра увече најкасније, припремите тим који ће тиме да се бави, припремите нон-пејпер који треба да се пошаље свима, да сви буду обавештени о ставу Србије. Припремите нове папире, па идите и разговарајте", поручио је Вучић.
"Седница УН о Косову 22. априла, разговараћу са десет европских лидера о КиМ"
Председник је изјавио да ће 22. априла Савет безбедности УН одржати редовну седницу о Косову и Метохији, а да ће он о ситуацији у нашој јужној покрајини разговарати са председником Француске Емануелом Макроном и још најмање 10 европских лидера.
"Онда 22. (априла) имамо седницу Савета безбедности о Косову, која је редовна седница Савета безбедности о КиМ. На Унмиков предлог, извештај је врло лош, зато што не осликава стварно стање на терену", истакао је Вучић на седници Владе Србије.
Рекао је њему није проблем да остане у Њујорку све док не прође та седница.
"Ако будем имао посла, ако будем имао с ким да разговарам, ако не, вратићу се па ви пошаљите неког другог. Не волим да будем много ван земље", рекао је Вучић.
Вучић се осврнуо на резолуцију о Сребреници, рекавши да је она непоштена.
"Замислите да, рецимо, не постоји такав акт у Уједињеним нацијама који би рекао да је Немачка починила геноцид у Другом светском рату. Не постоји. Никада није изгласан", казао је Вучић.
Председник је затражио од чланова Владе да се више ангажују на спољнополитичком плану и додао да ће он учини све што је до њега, укључујући разговоре са лидерима афричких земаља.
"Домаћи дронови-камиказе од 19. априла део нашег редовног наоружања"
Вучић је најавио да ће од 19. априла домаћи дронови-камиказе постати део нашег редовног наоружања.
"Јесмо ли први, Милорадовићу, у региону који пуштамо као део војске било какве дронове? Је л' то значи ако се од тог тренутка, ако се то показало добро у ТОЦ и у Никинцима, да постаје део војске?", запитао је Вучић на седници Владе.
Помоћник министра одбране Ненад Милорадовић је председнику дао потврдан одговор и додао да ћемо по томе бити први у региону.
Вучић је на то рекао: "Значи, 19. (априла) дронови-камиказе су део нашег редовног наоружања."
"Решавање проблема струје у Србији могуће решити једино нуклеаркама"
Председник је изјавио на ванредној седници Владе да ће Србија до 2050. године трошити четири пута више електричне енергије него данас и да је једини начин да се тај проблем реши, изградња нуклеарних електрана.
Вучић је рекао да ће то бити једна од важних тема о којој ће разговарати у Француској на предстојећем сусрету са председником те земље Емануелом Макроном.
"Француска је највећа европска нуклеарна енергетска сила. Она 70 одсто струје добије из нуклеарне енергије. Они су спасени што се тога тиче. Желим само да знате да ћемо ми до 2050. године четири пута више електричне енергије да трошимо него данас. Ми никакву шансу немамо. Шта год радили, како год радили, никакву шансу немамо уколико брзо не кренемо у решавање тог проблема. А решавање тог проблема је једино могуће изградњом великих и малих нуклеарки", рекао је Вучић.
Председник је позвао окупљене на седници Владе да обаве неопходне припреме за промену легислативе у нашој земљи.
Осим разговора о нуклеарној енергији, Вучић је најавио да ће се у Француској разговарати и о наменској индустрији, куповини француских војних авиона "рафала", као и куповини других инструмената.
"Захваљујући француским радарима, ми смо могли да видимо овај шпијунски дрон и тек тада да подигнемо наше ловце. Пошто смо опредељени да купимо нове апарате, то би значајно допринело даљем увећању наших оперативних борбених способности", рекао је Вучић.
Председник је најавио и да ће се у Француској разговарати о ИТ сектору, развоју вештачке интелигенције, гејминг индустрији, аутомобилима и производњи батерија, иновацијама, стартаповима и изградњи и управљању постројењима за пречишћавање отпадних вода.
Вучић је најавио и да ће једна од тема бити увођење летећег таксија у Србију до почетка Експа 2027. године.
Осим тога, председник је навео и да би у нашим школама могло бити више француског језика.
"Очекују нас стратешки важни разговори у Паризу са Макроном"
Вучић је најавио да ће 7. априла отићи у Париз, где га већ 8. априла очекују велики и стратешки важни разговори са председником Емануелом Макроном.
"Са председником Макроном до сада сам имао готово 20 разговора, 19 мислим разговора. Овај ће бити најважнији, биће стратешки, мислим да су се и Французи за то припремили и ми се припремамо", рекао је Вучић на седници Владе.
Додао је да ће с њим у Париз ићи и министар финансија Синиша Мали.
"Ићи ће Синиша Мали, али смо се спремили за све различите теме. Једна од тема је наменска индустрија и сарадња наших наменских индустрија. И вама у војсци да кажем то коначно, пошто ја знам да и ту има људи који размишљају о томе ко су добављачи, а ко су купци. Србија неће ниједну своју фабрику да прода некоме и да тај неко има преко 50 одсто или да има 50 одсто учешћа у акцијама", рекао је председник.
Вучић је додао да српска војна индустрија мора да порасте три пута у наредном периоду.
"Три пута мора да порасте у наредном периоду. Наша војна индустрија ће ове године да произведе исто или нешто више граната и ракета, него једна Француска, у калибру од 122 до 155 милиметара. Само да знате да имамо своју снагу, да имамо своје капацитете, само што то морамо да утростручимо и учетворостручимо", додао је Вучић.
"Данас наставак разговора у Бриселу, не можемо да очекујемо ништа добро"
Вучић је изјавио, поводом данашњег наставка разговора Београда и Приштине у Бриселу, да је српска страна добро припремљена за дијалог, али да не можемо да очекујемо било шта добро.
"Немамо ништа лично да замеримо људима који воде дијалог, али све то у Бриселу претворило се у ствари у стављање машнице на криминалне акте Аљбина Куртија, а да је на крају потребно да се легализује, да се добија српска сагласност за његова недела. Ми у томе ни на који начин нећемо да учествујемо", рекао је Вучић.
Мислили смо да је разумно и рационално поступање нешто што ће у будућности променити односе Европске уније и западних сила према Приштини, али схватили смо да се то није догодило, да се то неће догодити и у складу с тим ћемо се понашати, додао је Вучић.
Вучић је напоменуо да ће позиција српског народа бити све тежа.
"Ти проблеми ће се наставити и њих можете да рачунате као сталне, као проблеме с којима ћемо се суочавати у наредним месецима, јер ће Курти своју агресију против српског народа, посебно на северу Косова и Метохије, наставити. Европа и Америка ће наставити своје гласно ћутање, а сви остали немају никакав ни утицај на приштинске власти, нити у овом тренутку су у ситуацији да нам много помогну", рекао је Вучић.
Увек ћемо бити уз свој народ и гледаћемо како да те проблеме решавамо, поручио је председник.
Вучић: Тешки задаци пред нама, формирати тимове за садејство свих наших снага
Председник Србије Александар Вучић поручио је на седници Владе да предстоје тешки и важни задаци и замолио све чланове Владе, без обзира на то које ће функције обављати, да свој посао раде озбиљно и одговорно, позвао да се формирају тимови за садејство свих наших снага.
"Неколико важних ствари имамо о којима морамо данас да се договоримо. Без обзира на то што ће у кратком временском периоду бити формирана нова влада, ми имамо тешке и важне задатке пред нама, те бих замолио све чланове Владе, без обзира на то које ће функције обављати у наредном периоду, да посвећено, озбиљно и одговорно раде на извршавању свих задатака", рекао је Вучић, који се први обратио на седници.
Зато што је то нешто што је за нас од суштинског значаја, од највећег значаја, као и опстанак наше земље, додао је Вучић.
"Прве свега замолио бих и указаћу вам сад на календар, како то иде, и замолићу вас да формирате тимове неопходне за садејство свих наших снага, укључујући и Народну скупштину, и Владу Србије, и мене, председника Србије, дакле оба дела извршне власти колико год је могуће и свих чинилаца из парламентарног и јавног живота Србије", рекао је Вучић.
Седници су присуствовали председник Александар Вучић, као и председница Народне скупштине Ана Брнабић, министри и људи из безбедносног сектора, војске и полиције и директори јавних предузећа.
На седници су разматрани акциони план и начини на који ће држава да одговори на притиске настале на Београд када је реч о Косову и Метохији и Републици Српској.
Поред тога, на дневном реду биле су и регионалне и економске теме.