Дитман: Европске интеграције Србије зависе од брзине реформског процеса

Преговарачки оквир ЕУ предвиђа да Београд и Приштина треба свеобухватно да нормализују односе и закључе дијалог са правно обавезујућим споразумом о нормализацији, каже амбасадор Немачке у Београду Аксел Дитман и истиче да је то разлог због којег подржава идеју председника Србије Александра Вучића о широком унутрашњем дијалогу о том питању.

"Важна питања која се тичу целог друштва једне земље захтевају широку расправу, нарочито када је реч о тешким темама. Због тога сматрам да је за похвалу укључивање у такав отворени дијалог ради проналажења решења у националном и регионалном интересу", рекао је Дитман у интервјуу за магазин Корд.

На питање како би Немачка реаговала у случају да резултат тог унутрашњег дијалога остане као што је сад – а то је да за Београд признање косовске независности није прихватљиво, Дитман каже да "кључна реч за ЕУ није признање, већ нормализација".

"Преговарачким оквиром ЕУ је договорено да Србија и Косово треба свеобухватно да нормализују своје односе и закључе правно обавезујући споразум о овој нормализацији. То је предуслов за чланство Србије у ЕУ, јер не можемо да увозимо нерешен конфликт у ЕУ", рекао је Дитман.

Та свеобухватна нормализација подразумева да ниједна страна не предузима акције које би могле да зауставе или озбиљно ометају развој друге, објашњава он и додаје да је за развој Косова и региона значајно да се оно постепено укључује у међународне организације.

Када је реч о европским интеграцијама Србије, Дитман оцењује да је темпо преговора убрзан али додаје да њихова брзина зависи од реформског процеса у Србији.

"Наравно, напредак у процесу интеграција не може да се мери бројем отворених и затворених поглавља, већ суштином предузетих реформи. У средишту реформског процеса Србије је владавина права, поглавља 23 и 24", рекао је он.

Према његовим речима, нова стратегија јачања Европске уније подразумева њено проширење на Западни Балкан.

Додаје и да је Берлински процес важан механизам за продубљавање регионалне сарадње, као и значајна компонента односа ЕУ и Западног Балкана, али не и замена за европске интеграције.

"Берлински процес никад није имао за циљ да замени процес европских интеграција. Унапређењем регионалне сарадње он ће помоћи свим учесницима са Западног Балкана на њиховом путу ка ЕУ", рекао је Дитман.

Такође је додао да је Немачка билатерално, али и у оквиру ЕУ, изразила снажну подршку Србији и другим земљама Западног Балкана на њиховом стратешком циљу европским интеграцијама.

"Кроз Берлински процес ми показујемо нашу посвећеност овом региону и овом циљу", закључио је Дитман.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи