Србија и Велика Британија имају другу традицију сарадње

Председница српског парламента Маја Гојковић састала се са члановима делегације Парламента Уједињеног Краљевства, са којима је разговарала о унапређењу билатералних односа, европским интеграцијама Србије, као и сарадњи у региону Западног Балкана. Србија жели да убрза преговарачки процес о чланству у ЕУ и на свом европском путу очекује подршку Велике Британије без обзира на то што су њени грађани одлучили да из Уније изађу, изјавила је чланица скупштинског Одбора за спољне послове Дубравка Филиповски у разговору са британским парламентарцима који су у званичној посети Србији.

На састанку је истакнуто да Србија и Велика Британија имају дугу традицију веза и сарадње, о чему сведочи и чињеница да ове године две земље обележавају 180 година успостављања дипломатских односа, а констатовано је да је сарадња парламентараца интензивна.

Гојковићева је рекла да, иако разговара са члановима делегације чија земља излази из Европске уније, и овом приликом жели да истакне да је Србија посвећена европским интеграцијама и реформама на том путу, као и да је у том контексту важно што Европска унија, након Брегзита и других изазова са којима се суочава, није одустала од политике проширења.

Председница српског парламента је нагласила да је Србија посвећена регионалној сарадњи и очувању регионалне стабилности, а Парламент Србије у том процесу има изузетно значајну улогу, кроз учешће у свим регионалним иницијативама, као и у развоју билатералних односа са државама региона на нивоу председника парламената, радних тела и женских парламентарних мрежа.

Шеф делегације, посланик Доњег дома Парламента Уједињеног Краљевства Џон Витингдејл рекао је да и поред тога што Велика Британија излази из Европске уније, разуме зашто је за Србију важан процес европских интеграција и навео да организацијом самита земаља Западног Балкана следеће године у Лондону, Велика Британија потврђује посвећеност напретку региона и сарадњи.

Витингдејл је рекао да као парламентарац посебно препознаје важност и значај улоге парламената, међупарламентарне сарадње и размене искустава и у том контексту истакао значај одржавања "Недеље Парламентаризма" у Народној скупштини Републике Србије.

У даљем разговору, чланови делегације, коју чине представници Доњег и Горњег дома Парламента Уједињеног Краљевства Дејвид Дру, Баронеса Д'Соуза, Баронеса Нортовер и Баронеса Баркер, су се интересовали за питања регионалне сарадње, улоге парламената и женске парламентарне мреже у том процесу, као и учешћа младих у парламентарном животу, саопштено је из Народне скупштине Србије.

Филиповски: Очекујемо подршку Велике Британије

Србија жели да убрза преговарачки процес о чланству у ЕУ и на свом европском путу очекује подршку Велике Британије без обзира на то што су њени грађани одлучили да из Уније изађу, изјавила је чланица скупштинског Одбора за спољне послове Дубравка Филиповски у разговору са британским парламентарцима који су у званичној посети Србији. 

"Одговорно могу да кажем да ће Србија успети да своје законодавство усклади и испуни своје обавезе према ЕУ до 2025. године ", рекла је Филиповски и навела да је Србија до сада отворено 10 поглавља у преговорима о чланству у ЕУ, да су два привремено затворена, а да се до краја године очекује отварање још три поглавља.

Како је саопштила Скупштина Србије, Филиповски је рекла да односе Уједињеног Краљевства и Србије не оптерећују отворена питања, сем различитог става у односу на Косово и Метохију, и обавестила британске колеге о покретању унутрашњег дијалога у Србији о питању КиМ. 

У разговору са британским парламентарцима, који су уједно и чланови делегације у Интерпарламентарној унији, Филиповски је посету делегације Парламента Уједињеног Краљевства Србији као допринос унапређењу билатералних односа, који трају 180 година, као и допринос стабилизацији односа на Западном Балкану. 

Навела је да је Србија за чланство у ЕУ, регионалну сарадњу и имплементацију Бриселског споразума, односно, нормализацију односа Београда и Приштине. 

Филиповски је навела да Србија поред чланства у ЕУ остварује добру сарадњу и са другим државама попут Руске Федерације, Кине, САД, као и да остварује веома добру сарадњу са земљама у региону. 

У разговору са британским колегама, у ком су учествовали и чланови Одбора Љубиша Стојмировић и Љиљана Малушић, оцењено је да је питање КиМ унутрашње питање Србије, али и да је Србија упозоравала међународну заједницу на последице које једнострано проглашена независност може имати у Европи, као и да са забринутошћу прате догађаје у Каталонији. 

Истакнуто је да Србија никада неће признати независност КиМ, али и да чини све да дође до нормализације односа са Приштином, као и да жели решење које ће допринети стабилности на простору читавог Западног Балкана. 

Како је саопштено, чланица Одбора за спољне послове Санда Рашковић Ивић оценила је да је пут Србије ка ЕУ доведен у питање, јер је и сама будућност ЕУ доведена у питање, како одласком Уједињеног Краљевства, тако и последњим догађајима у Каталонији. 

Она је додала да ЕУ није одговорила адекватно ни на миграциону, ни на економску кризу, као и да затвара очи пред неиспуњавањем обавеза албанске стране из Бриселског споразума. 

Раденковић: Треба додатно унапредити економску сарадњу

Веома је битно да Уједињено Краљевство, као колевка дипломатије, подржи праведно решење за Косово и Метохију, изјавио је председник посланичке групе пријатељства са Великом Британијом Дејан Раденковић, подсетивши да "независно Косово није решење".

Он је на састанку с делегацијом парламента Уједињеног Краљевства рекао да "независно Косово није решење, већ проблем који у суштини рађа велике ломове и територијалне претензије не само у Србији, већ и у читавом региону". 

"За Србију је веома важан став Уједињеног Краљевства по питању имплементације Бриселског споразума, који има за циљ да се дијалогом постигне стабилност, односно помирење односа два народа, Срба и Албанаца", напоменуо је Раденковић, а наведено је у саопштењу из Скупштине Србије.

Он је нагласио да је веома важно да се српском становништву које живи на Косову и Метохији обезбеде мир, сигурност и решавање питања свакодневног живота.

Шеф британске делегације и посланик Доњег дома Парламента УК Џон Витингдејл рекао је да Велика Британија подржава европски пут Србије упркос чињеници да Британци излазе из Европске уније.

Такође је изразио наду да ће народни посланици српског парламента учествовати на самиту земаља Западног Балкана, који се одржава следеће године у Лондону.

У саопштењу из Скупштине се наводи и да су се представници делегације Уједињеног Краљевства интересовали са којим изазовима се Србија сусреће на свом путу ка ЕУ, те да су се чланови посланичке групе пријатељства сложили да је управо решавање питања статуса Косова и Метохије, један од кључних изазова. 

Раденковић је, иначе, на почетку састанка подсетио да дипломатски односи Србије са Уједињеним Краљевством датирају од 1837. године и да се ове године навршава 180 година дипломатске сарадње. 

Тим поводом ће 17. октобра бити одржана панел дискусија и низ манифестација.

Истакао је значај међупарламентарне сарадње, која је на високом нивоу и додао да Народна скупштина има потписан Меморандум о разумевању са Вестминстерском фондацијом за демократију Велике Британије. 

Раденковић је додао да поред јачања односа на парламентарном нивоу, треба додатно унапредити економску сарадњу, повећати трговинску размену и привући нове инвестиције.

Изразио је захвалност Уједињеном Краљевству на хуманитарној помоћи од 9,5 милиона евра, намењених збрињавању избеглица и миграната и додао да се Србија када је у питању решавање мигрантске кризе показала као поуздан партнер Европске уније, али и међународне заједнице.

Он је нагласио да у Народној скупштини постоји консензус када је у питању европски пут Србије и додао да је до сада отворено 10 преговарачких поглавља, од којих су два привремено затворена, и изразио наду да ће се и у наредном периоду динамика отварања поглавља наставити. 

Раденковић је навео да је Србија препозната као кључна земља стабилности региона и да је напредак Србије на путу у ЕУ јасан и видљив.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи