Шта избор Штајнамајера значи за Србију?

Избором Франк-Валтера Штајнмајера за 12. послератног председника Немци су добили шефа државе, којем у овим олујним временима могу да верују, који важи за искусног и разложног политичара и чију реч уважавају и његови политички неистомишљеници.

За Штајнмајера се у Немачкој каже да охрабрује и мири и да је срећа што у ери "трампизма", антиинтелектуализма, десног популизма и борбе против озбиљних политичара постоје и естаблишмент и људи попут Штајнмајера.

Шта, међутим, избор овог социјалдемократе по политичком уверењу, правника по образовању и протестанта по верском опредељењу може значити за Србију, којој је на путу ка Европској унији подршка Берлина неопходна, а економска сарадња изузетно важна?

У дипломатској "борби" за наклоност Берлина, у којој нема дефинитивних победа после којих следи башкарање на "ловорикама'', где се контакти успостављају филигранском техником, а свака персонална промена у врху државе с пажњом прати, једно је јасно - Београд од сада у председничком дворцу ''Белви'' има великог познаваоца српских политичких прилика и политичара, чија је реторика увек била одмерена и јасна.

За разлику од одлазечег председника, харизматичног свештеника из Ростока Јоахима Гаука, који се у току свог мандата није посебно бавио ни Балканом, нити Србијом, Штајнмајер познаје и догађаје и људе - од времена владе Зорана Ђинђића до владе Александра Вучића.

Штајнмајер је у бројним посетама Београду, али и Приштини, и у разговорима у Берлину са српским политичарима знао да поручи да Немачка остаје искрен и поуздан партнер Србији на њеном путу ка ЕУ, да за Србију нема нових услова, да су билатерални односи изразито блиски и пријатељски, као и да понуди помоћ у поплавама и укаже на опасност од лажних азиланата.

За Србију би могло бити од значаја и то што нови шеф немачке државе, како се каже, има коректне односе са Москвом, за разлику од Гаука, оштрог критичара Кремља, који у току свог мандата није био у државној посети Русији.

Данашњи избор Штајнмајера први је велики избор у овој години - на јесен се, наиме, одржавају савезни избори и трка за "канцеларску фотељу" у којој ће учествовати и Ангела Меркел, а из редова Штајнмајерових социјалдемократа, као канцеларски кандидат, и Мартин Шулц, па се аналитичари питају да ли је данас "повучен конац" даљих промена у врху државе, па и другачије политике Немачке по бројним питањима.

Ипак, избор Штајнмајера, којем око 60 одсто Немаца верује, како су се изјаснили, а који је некада био шеф Канцеларске службе бившег канцелара Герхарда Шредера, те два пута шеф дипломатије, оставља простор за уверење да ће Србија остати "на радару" најмоћније европске земље.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. децембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње