Дачић: Србија се неће враћати у прошлост као неке земље

Србија улаже напоре за постизање мира у региону и неће се враћати у прошлост на начин који се може видети у неким земљама у којима влада антисрпска политика и које провоцирају Србију, угрожавајући мир и стабилност у региону, изјавио је министар спољних послова Ивица Дачић. Када сам говорио о Милошевићу, говорио сам о Србији, истакао је Дачић.

Ивица Дачић је за Дојче веле истакао да су државни врх Србије, Влада и председник веома отворено за мир и стабилност у региону, за наставак процеса помирења и за проналажење заједничких интереса.

"Нема решења по мустри 'свако воли сваког', али ми сви живимо ту у том региону, имамо сличну историју и сличне проблеме. Заједнички циљ свих земаља је у првом реду стабилизација привреде", рекао је Дачић.

Шеф српске дипломатије је навео да су земље у региону за време сукоба изгубиле много времена и да би Европска унија свакако морала да препозна да европски пут западнобалканских земаља те земље држи на окупу и подстиче регионалну стабилност.

"Има потребе за заједничким пројектима, али неће бити једноставно, мада је рат одавно завршен. У стварности, прави мир још није постигнут. Онако како неко започне рат, требало би да започне и мир. Србија улаже напоре у том смеру", рекао је Дачић.

На питање новинара зашто у Загребу види главног кривца за погоршање хрватско-српских односа, Дачић је одговорио: "Знате, Хрватска као нова чланица Европске уније покушава да профитира од те позиције и поставља Србији разне ултиматуме и услове којима би пут Србије према ЕУ требало да буде блокиран."

"Они отворено прете да Србија никада неће постати чланица ЕУ", приметио је Дачић.

Дачић је поменуо и рехабилитацију Независне Државе Хрватске, која је била Хитлерова творевина, рекавши да се сада, уз благослов хрватских институција, рехабилитују људи који су током Другог светског рата вршили злочине над Србима.

"То доводи до реакције српске стране. Зато мислим да бисмо наше билатералне проблеме морали решавати на примерен начин. Али ни у ком случају нећемо прихватити рехабилитацију оних који понижавају српске жртве Другог светског рата. Сматрамо да би и ЕУ морала реаговати на овакав развој догађаја", навео је Дачић.

Кад је реч о Републици Српској и референдуму који жели да одржи Милорад Додик, Дачић је изјавио како мисли да Србија има веома мудру позицију, штитећи и своје интересе и интересе Републике Српске.

"Важно је да се очува стабилност у Босни и Херцеговини. С друге стране, морамо да будемо искрени и да кажемо да су бошњачки политичари вршили велики притисак како би свету наметнули погрешну слику да је Босна и Херцеговина муслиманска држава", указао је потпредседник српске владе.

"Чак се предлаже да се укине Република Српска. То никада нећемо прихватити", истакао је Дачић и додао да Србија неће ни у ком случају дозволити повреду права Републике Српске, али не жели ни да се понове догађаји с почетка деведесетих.

"Одговорност имају сви актери, не само Срби и Република Српска", навео је Дачић. 

"Када сам говорио о Милошевићу, говорио сам о Србији"

Министар Дачић је изјавио да је пресуда Радовану Караџићу веома важна за Србију, јер је тамо дословце наведено да не постоје докази за то да је Слободан Милошевић, односно Србија, крива за ратне злочине.

Дачић је у, интервјуу за Дојче веле, рекао да је, када је говорио о Милошевићу, говорио о држави Србији.

"У многим пресудама у Хагу, без обзира на то да ли се суди једном или другом појединцу, веома се често наводе и одређени делови који се не односе конкретно на тог појединца, из чега се извлаче закључци који су веома важни за неке друге теме. На примеру Караџића, у пресуди је дословце наведено да не постоје докази за то да је Милошевић, односно Србија – јер Милошевић је био председник Србије – крива за ратне злочине и да Србија и Милошевић нису били део тог, како у Хагу кажу, удруженог злочиначког подухвата", казао је Дачић.

Он је истакао да је то суштина и да је то веома важно за Србију јер значи да свако појединачно може и мора да одговара за злочине које је починио, али да иза тога не стоји држава Србија.
Дачић сматра да је ту реч о томе да смо као држава Србија суочени с разним тужбама.

"Постојала је тужба Хрватске, постојала је тужба БиХ. Тачи најављује да ће и Косово тужити Србију, мада не знам где би Косово могло да тужи Србију, јер Косово није држава која је призната пред УН. Значи, то је немогуће учинити пред Међународним судом правде. Али сви они туже Србију да је починила злочине, геноцид и траже чак накнаду ратне штете", навео је Дачић, који је и лидер СПС-а.

Он је додао да је у пресуди Караџићу наведено и да се Србија залагала за прихватање мировних планова, а да су то руководство босанских Срба, односно Караџић, одбијали.

"То је веома важна ствар. И не би требало то мешати са политичким питањима да ли неко подржава или не подржава Милошевића. Тада је Милошевић био председник. Ко год да је био председник, иза тога стоји одговорност за целу земљу", закључио је Дачић.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи