"Партнерство између Србије и ЕУ врло солидно"

Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт рекао је да има утисак да ће нова влада бити врло посвећена и енергична кад је реч о европским интеграцијама и да је партнерство између ЕУ и Србије врло солидно.

Давенпорт је одговорио на питање новинара да прокоментарише изјаве српских званичника да ће влади бити теже да објасни грађанима европску орјентацију после одговора Жан Клод Јункера.

Упитан како доживљава изјаве да ЕУ држи придике Србији, а ставља главу у песак кад Србија пошаље писмо, Давенпорт је одговорио да се треба усредсредити на чињенице, партнерство и реализацију заједничких циљева, наводећи да више воли да говори о конкрентим стварима и реализацији програма ЕУ.

"Ми врло тесно сарађујемо са владом, видео сам се са већином нових министара и мислим да ће нова влада бити посвећена и енергична што се тиче врло битних задатака у области европских интеграција", рекао је Давенпорт.

Јункер је у одговору на писмо које му је упутио премијер Александар Вучић почетком августа поводом ситуације у региону и антисрпске политике, пре свега у Хрватској, навео да су добросуседски односи и регионална сарадња и помирење основни принципу које морају поштовати све земље кандидати и потенцијални кандидати.

Кад је реч о писму, рекао је Давенпорт, јасно је да се Европска комисија и ЕУ залажу за бољу регионалну сарадњу, рекавши да је до тог побољшања дошло, што се приметило и на париском самиту у оквиру Берлинског процеса.

Давенпорт сматра да су билатерални односи између Србије и суседних земаља од великог значаја, било да је реч о чланицама ЕУ или о кандидатима.

"Сви морају да раде на побољшању тих билатералних односа, зато што неће доћи до решења проблема без тог побољшања", рекао је Давенпорт, наводећи да делегација конкретно подржава тај процес кроз програм прекограничне сарадње између Хрватске и Србије.

"То је наш задатак, да на ефикасан начин имплементирамо заједнички програм", рекао је Давенпорт.

Након скупа "ЕУ и Србија - 15 година партнерства", Давенпорт је истакао да је заједнички циљ Европске уније и Србије да се избегне кризна ситуација у Босни и Херцеговини.

"Мислим да је став Србије доста јасан. Ми смо увек на вези и са Министарством спољних послова и са кабинетом премијера Вучића у вези са тиме и мислим да имамо заједнички циљ да се избегне кризна ситуација у Босни", каже Давенпорт. 

Оцењује да је још рано да се каже како ће став Србије о референдуму у Републици Српској утицати на прилике у БиХ.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи