Дрецун: Албанци више немају бланко подршку САД

Председник Одбора за КиМ Милован Дрецун каже за РТС да се политика Сједињених Америчких Држава према Србији мења у начину реализације и да је све мање политика притисака. Додаје да немамо права на грешку у односима са САД и да оне могу пресудно да утичу на све процесе на Балкану.

Милован Дрецун рекао је у Дневнику РТС-а да су поруке америчког потпредседник Џозефа Бајдена косовским политичарима веома снажне. 

"Посета Бајдена показала је да се политика Сједињених Америчких Држава према Србији мења у начину реализације. Све је мање политика притисака и САД желе да остваре пресудан интерес у региону", сматра Дрецун.

Каже да Албанци више немају бланко подршку САД.

"Мислим да не постоји албанска партија на КиМ која ће омаловажити ауторитет САД на Косову. ЗСО је приоритет који је важан за процес стаблизације и та подршка САД је резултат дугорочне политике Србије. Немамо права на грешку у односима са САД и оне могу пресудно да утичу на све процесе на Балкану", истиче Дрецун.

Каже да по информацијама које се незванично могу добити, специјални истражни тим Суда за злочине ОВК, ради на припреми оптужница.

"Најавили су прву оптужницу у септембру. Битно је да тај суд почне са радом, а питање је да ли ће бити политичког притиска на тај суд. Ја сам у разговору са страним дипломатама добио информацију да неће бити недодирљиви", каже Дрецун.

Додаје да је економска сарадња најважнији чин стабилизације политичких и других односа.

"За просперитет Балкана су најважнији српско-албански односи. Република Албанија има најснажнији утицај на Албанце на КиМ и зато је најважније побољшање српско-албанских односа. У директној корелацији је што су бољи односи између Албаније и Србије, то је извеснији опстанак Срба на КиМ", сматра Дрецун.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи