Шведски премијер долази у Београд после више од 40 година

Стефан Левен, који ће сутра увече допутовати у Србију, први је председник владе Шведске који посећује Београд за последње више од четири деценије.

Последњи премијер Шведске који је боравио у Београду, у марту 1975. године, био је Улоф Палме. Левенова посета Србији је билатерална и није део неке шире регионалне турнеје.

Левен ће у уторак пре подне разговарати са својим домаћином, премијером Александром Вучићем, а главне теме биће европске интеграције Србије и, пре свега, економска сарадња две земље.

У интервјуу Политици премијер Левен каже да су преговарачка поглавља, која су отворена до сада, доказ напорног рада који је Србија уградила у преговарачки процес са ЕУ.

"Уверени смо да кредибилан процес проширења Уније остаје најмоћнији инструмент за демократски, економски и миран развој региона", поручује шведски премијер.

Премијер Александар Вучић посетио је Шведску у фебруару прошле године, када је, са Српско-шведског пословног форума позвао тамошње компаније да улажу у Србију, јер је Србији је потребно њихово искуство и подршка у јачању конкурентности привреде и побољшању привредног амбијента.

Том приликом потписан је Меморандум о разумевању, којим је постављен рам за сарадњу и заједничке активности на унапређењу женског предузетништва, пословање у сектору зелених технологија у циљу развоја одрживе индустријске производње, јачање приватног сектора, посебно у области трговине, као и подршка развоју арбитражног решавања привредних спорова.

Из Шведске се у Србију, од 2014. до краја марта ове године слило директних инвестиција у износу од 36,9 милиона евра, а већ у априлу, камен темељац за своју прву робну кући поставила је и шведска "Икеа" која планира да уложи 70 милиона евра и запосли 300 људи.

У Србији је регистровано више од 70 компанија са шведским капиталом.

У марту 2014. године основан је Српско-шведски пословани савет са седиштем у Стокхолму са циљем стварања мреже пословних људи на релацији Шведска-Србија, ефикаснијој размени информација и успешнијој промоцију Србије у шведским пословним круговима и медијима.

Кад је реч о европским интеграцијама Србије, Шведска, као најмногољуднија међу нордијским земљама и трећа по површини држава у ЕУ, од почетка прошле деценије значајно подржава процес придруживања Унији, и то не декларативно, већ у виду конкретних пројеката.

Реч је о пројектима усмереним на унапређење у области демократског управљања, људских права и једнакости, као и заштите животне средине и одрживог развоја.

До 2015. године шведска помоћ Србији достигла је, према званичним подацима, девет милиона евра.

Левен (1957) је социјалдемократа, а у подмладак Шведске социјалдемократске партије ступио је са само 13 година.

Подигла га је старатељска породица, пошто је остао без родитеља. Као варилац, значајно се ангажовао у синдикату.

Годину дана након што је постао председник металског синдиката ушао је у Извршни одбор странке, а на њено чело стао је у јануару 2012.

На изборима у Шведској, који су уследили две године класније, социјалдемократе су освојиле највише гласова, али не и довољно да сами формирају владу, па је Левен премијер мањинске коалиционе владе у којој је и Зелена партија.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи