Читај ми!

Како су радили српски посланици

Откако је пре годину дана конституисан актуелни сазив Скупштине Србије, посланици су радили 122 дана у пленуму, обратили се 20.816 пута и поднели 3.208 амандмана. Најактивнији посланик био је Владимир Павићевић из Нове странке.

Анализа активности посланика коју је урадила иницијатива "Отворени парламент" показала је да се од 250 посланика 25 није обратило у пленуму. До средине априла, показује анализа, усвојена су 193 закона, а од тога 124 по хитном поступку.

Иако је Пословником о раду предвиђено да сваког последњег четвртка у месецу посланици контролишу рад Владе путем постављања посланичких питања, у посматраном периоду посланици су то могли учинити само на две седнице, и то 29. маја и 31. јула 2014. године.

Скупштина је највише заседала у октобру, укупно 17 дана, док су посланици били најактивнији у децембру, са укупно 3.687 обраћања и поднетих 1.130 амандмана.

Од укупног броја обраћања, 60 одсто су обраћања председавајућих, док је укупан број реплика 784.

Најактивнији посланик од актуелних 250, рачунајући говоре и реплике, био је посланик Нове странке Владимир Павићевић, који се обратио 603 пута у пленуму.

Следе Зоран Бабић из СНС-а, који се обратио 601 пут, Марко Ђуришић из СДС-а са 348 обраћања, његов страначки колега Јанко Веселиновић са 334 обраћања и посланик Нове странке Зоран Живковић са 316 обраћања.

Када се постматра само број говора без реплика, најактивнији посланик је Владимир Павићевић из Нове странке са 553 говора. Следе Зоран Бабић са 363 говора и Марко Ђуришић са 316 говора.

Од посланица у пленуму су се најчешће могле чути Гордана Чомић из редова демократа – 309 пута, њена страначка колегиница Александра Јерков 125 пута, Александра Томић из СНС-а 92 пута, Олгица Батић из Демохришћанске странке 90 пута и Биљана Хасановић Кораћ из СДС-а 74 пута.

За годину дана рада поднето је 3.208 амандамана, усвојен је тек сваки десети, док 39 посланика није учествовало у њиховом подношењу.

У том погледу, најактивнији су били посланици опозиције, док је највећи број, самостално или у групи са другим посланицима, поднео председник Нове странке Зоран Живковић, и то 1.131, од којих је 30 усвојено.

Следе Владимир Павићевић из Нове странке са 1.008, а 30 усвојених, и демократа Борислав Стефановић са укупно 429 поднетих амандмана, од којих је усвојено 29.

Посланица Биљана Хасановић Кораћ учествовала је у подношењу 403 амандмана, од којих је 49 усвојених. Њен страначки колега Марко Ђуришић поднео је 391 амандман, од којих је 56 усвојено.

Посланици су поставили 43 питања члановима Владе, а најактивнији је био Зоран Живковић са 12 постављених питања.

Следе Драган Марковић из Јединствене Србије, Олена Папуга из Лиге социјалдемократа Војводине и Милорад Стошић из ПУПС-а, са по три постављена питања.

У овом периоду одржано је укупно 518 седница одбора, а највише седница је одржао Одбор за уставна питања и законодавство – 94, док је најмање заседао Одбор за Косово и Метохију, свега пет пута.

Актуелни сазив Скупштине Србије конституисан је пре годину дана, 16. априла 2014. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи