Читај ми!

Удовички: Кфор гарантује безбедност Срба

Новоименовани амбасадор Србије при НАТО Миомир Удовички залаже се за останак Кфора на Косову, као гаранта безбедности за српско становништво. Србија је задовољна досадашњом сарадњом са Алијансом у оквиру Партнерства за мир, додаје Удовички.

Миомир Удовички је током разговора са члановима Одбора Скупштине Србије за спољне послове рекао да је задовољан досадашњом сарадњом са Кфором, преноси Танјуг.

"Задовољни смо сарадњом са Кфором, желимо да остане на Косову јер то захтева безбедносна ситуација", истакао је Удовички.

Удовички је нагласио да је однос Србије са Алијансом "веома посебан, сложен и јединствен" с обзиром на чињеницу да је НАТО бомбардовао 1999. године СР Југославију, али и због обуке припадника Косовских безбедносних снага (БСК) у организацији НАТО.

Амбасадор Србије при Алијанси је навео да је један од главних циљева наше дипломатске мисије при НАТО у Бриселу да западна војна алијанса "испуни обећање о пружању безбедности за српско становништво на Косову".

Према његовим речима, један од циљева тиче се и отварања зоне ваздушне безбедности на југу Србије.

"Србија је изабрала да буде војно неутрална и определила се за сарадњу кроз Партнерство за мир", напоменуо је Удовички и додао да је та сарадња добра и да "нам омогућава да остваримо наше циљеве".

Међу њима су, како је објаснио, очување наше и регионалне безбедности, затим реформа српске војске, подизање мобилности и обука и образовање наших војника.

"У погледу унапређења војно-економских капацитета српске војске, основан је поверилачки фонд са НАТО, из кога ће се издвојити средства за уништавање вишкова оружја и муниције у Техничком ремонтном заводу Крагујевац", навео је амбасадор.

Удовички је оценио да НАТО, са 28 чланица и 22 партнерске земље, тражи одговоре на претње и изазове у свету, али и да решава унутрашње проблеме који су везани за саму организацију и његово финансирање.

Осврнувши се на актуелну украјинску кризу, Удовички је оценио да је она "уздрмала односе НАТО и Русије, која није више препозната као стратешки партнер Алијансе".

Србија скоро годину дана није имала амбасадора при НАТО у Бриселу, а како је недавно најавио шеф српске дипломатије Ивица Дачић, упражњена амбасадорска места у нашој дипломатско-конзуларној мрежи требало би да буду попуњена до краја године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи