Читај ми!

Филе: Кључан период за односе Србије и ЕУ

Србија направила велики напредак на путу ка ЕУ, рекао комесар за проширење ЕУ Штефан Филе после разговора са председником Томиславом Николићем, истакавши да је ово кључан период за односе Србије и ЕУ.

Филе је у Београду рекао да Брисел подржава европски пут Србије и нагласио да су на том путу три главна приоритета - економски опоравак земље и реформе, увођење владавине права и нормализација односа са Приштином, преноси Танјуг.

"Пре неколико дана обележили смо десетогодишњицу највећег проширења ЕУ. Европске интеграције Србије су 2004. изгледале као далека будућност а данас је то очигледна извесност. Уверен сам да Србија има способност да ту могућност учини стварношћу", нагласио је Филе.

Николић је истакао да је Филе човек који је за време свог мандата изменио слику о Србији и да је све време јасно изражавао посвећеност и подршку томе да Србија постане чланица ЕУ и да и друге повуче за собом.

"Не очекујем да ЕУ на било који начин заустави оно што је Србија постигла у европским интеграцијама. Персонална решења су на ЕУ, а испуњавање обавеза на нама", поручио је Николић.

Истичући да је ово кључно време односа Србије и ЕУ и важно поглавље савремене историје Србије, европски комесар је нагласио да је наша земља остварила импресиван напредак на путу ка ЕУ, као и да је охрабрујуће видети да су грађани на изборима подржали странке које су недвосмислено опредељене за ЕУ.

Филе је навео да је и током састанка са Николићем нагласио да су три кључна приоритета у наредним месецима побољшање привредног амбијента, владавина права, односно борба против корупције и криминала и реформа државне управе, и опредељење за нормализацију односа са Приштином, као и помирење у региону.

ЕУ је, како је нагласио, потпуно опредељена за подршку реформама у Србији и у наредном периоду повећаће техничку и стручну помоћ.

Николић: Филе изменио слику о Србији

Председник Србије је рекао да је Филе човек који је дужност комесара за проширење обављао у моменту када је Србија стигла веома близу ЕУ, да су његови извештаји утицали да отпочну преговори, на отварање 14, а можда ускоро и 18 поглавља, додајући да је Филе човек који је изменио слику о Србији.

"Рекао сам Филеу да бих, без обзира на то где га пут односе, можда и на вишу функцију, волео да остане на овој, јер је његова посвећеност томе да Србија као једна од главних земаља у региону постане чланица ЕУ и повуче за собом и остале кандидате веома јасно изражена", рекао је Николић.

Он је навео да је Филе дошао у Србију да пружи подршку Влади и њеном програму, који је, како је навео, веома амбициозан и непопуларан за мандатара и Владу, али чији је циљ да се у наредних неколико година Србија ослободи грешака из прошлости, посебно тога што су грађани у протеклом периоду остали без посла и будућности за генерације које долазе.

Николић је нагласио да је веома захвалан Филеу на свему што је урадио и подвукао да не очекује да ЕУ на било који начин заустави оно што је Србија до сада постигла.

Председник је рекао да је Филе у разговору поменуо неке године у којима би волео да Србија постане члан Уније и да је навео да је добро да Србија има циљ.

Николић је нагласио да жели да Србија буде у ЕУ, а да ће се то десити када ЕУ процени да је Србија испунила све критеријуме.

"Знам да ћемо испуњавањем услова омогућити грађанима да живе у организованој земљи, земљи владавине права која ће бити равноправна са осталима, а сад не осећам да смо баш равноправни са свима у Европи", нагласио је председник.

Николић је рекао да жели да буде још таквих људи из ЕУ попут садашњег комесара за проширење који у Србију долазе неоптерећени предрасудама и без налога који стриктно морамо да испунимо.

"Надам се да ово није последња посета у мандату, а знам да није последњи добар потез који Филе жели да учини да би Србија била на оном месту у ЕУ које заслужује", поручио је Николић.

Филе се одвојено састао и са премијером Александром Вучићем, министрима правде и унутрашњих послова Николом Селаковићем и Небојшом Стефановићем. Потом се састао и са шефом дипломатије Ивицом Дачићем.

Како се наводи у саопштењу, Дачић и Штефан Филе разговарали су о динамици и даљим корацима у процесу евроинтеграција Србије.

На састанку је истакнута спремност Србије за наредна поглавља преговора, као и њен стратешки цилљ - пуноправно чланство у ЕУ, саопштило је Министарство спољних послова.

Званичници су, такође, нагласили важност учвршћивања регионалне политичке сарадње.

Дачић и Филе састаће се и на предстојећем састанку министара спољних послова земаља западног Балкана у Солуну, који се одржава поводом десетогодишњице Солунске агенде, додаје се у саопштењу.

Комесар за проширење ЕУ је Николом Селаковићем и Небојшом Стефановићем, разговарао о припремама за почетак преговора о Поглављима 23 и 24 која обухватају реформу полиције и правосуђа.

Како је саопштено из Министарства правде, Селаковић је рекао да је претходна влада Србије почела одређене реформске процесе, али да је сада на новој влади да ради много озбиљније и одговорније.

Говорећи о спремности Србије за процес преговора са ЕУ, Селаковић је нагласио да су сва министарства посвећена евроинтеграцијама, али да су пред Министарством правде посебно велики изазови, јер се у оквиру његових надлежности налази Поглавље 23, са којим се отварају и затварају преговори.

Филе је рекао да европске институције пажљиво прате активности које Србија предузима како би ускладила своје законодавство са правним тековинама ЕУ, и да су спремне, као и до сада, да пруже подршку Србији на њеном путу ка Европској унији.

Европски комесар састао се и са председницом Скупштине Србије Мајом Гојковић, а састанку у Дому Народне скупштине присуствовали су председници скупштинских одбора за европске интеграције и спољне послове Александар Сенић и Ирена Вујовић.

После састанка са председницом парламента, Филе је разговарао и са представницима посланичких група.

Председница Скупштине Маја Гојковић истакла је у разговору са Филеом да његова посета представља значајну подршку европским интеграцијама и реформама које чекају Србију.

Шеф посланичког клуба СНС-а Зоран Бабић оценио је да је посета још једног званичника ЕУ након избора нове владе за СНС је додатни "ветар у леђа" да наставе започете реформе које ће од Србије направити модерну европску државу.

Ненад Чанак, шеф посланика ЛСВ-а рекао је да је Филе поручио да криза у Украјини неће утицати на европски пут Србије и да његова посета Београду говори о оптимизму са којим Унија посматра нову владу.

Шеф посланичког клуба СВМ-а Балинт Пастор рекао је да је посета Штефана Филеа охрабрење за нову владу и да је на састанку са представницима посланичких група пре свега истакнута важност владавине права, што је у вези и са положајем националних заједница у Србији.

Сулејман Угљанин из СДА је истакао да се мора обезбедити делотворно учешће мањина у свим државним институцијама, као што су полиција, тужилаштво и судство и да националне мањине треба да се осећају као неко ко припада Србији.

Штефан Филе је други високи званичник Уније који долази у Београд недељу дана након формирања Владе Србије. Пре њега, подршку реформском курсу Владе и европском путу Србије пружила је потпредседница Европске комисије и шефица европске дипломатије Кетрин Ештон.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи