Дачић: Почетак преговора без додатних услова

Србија је испунила све захтеве које је поставио Брисел и очекује одлуку о почетку преговора, без додатних услова, каже премијер Ивица Дачић. Премијер захвалио Италији за сталну подршку у процесу евроинтеграција.

Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је у интервјуу за агенцију Анса да је Србија спремна да додатно развије већ одличне односе са Италијом и очекује да јој Рим помогне у промовисању промене свог имиџа у свету. Дачић је за сутра најавио седницу Координационог тела за процес приступања Србије Европској унији.

"Очекујемо да Италија, наш највећи пријатељ међу свим земљама запада, промовише ту промену имиџа Србије у свету", на основу политике коју спроводи у унуташњим реформама, напретку у евроинтеграцијама, успеха у дијалогу с Косовом и напора у регионалном помирењу, рекао је Дачић три дана уочи заједничке седнице влада Италије и Србије у Анкони.

Српски премијер захвалио је Италији за сталну подршку у процесу евроинтеграција и изразио наду у додатну помоћ у преговорима о прикључењу Унији.

Он је додао да је Србија испунила све захтеве које је поставио Брисел и да очекује одлуку о почетку преговора, без додатних услова.

"Србија не жели поклоне које није заслужила. Спровели смо унутрашње реформе, покренули дијалог с Приштином, радимо на спровођењу бриселских споразума о Косову", рекао је он, указујући на нови приступ Београда у решењу проблема.

"Сви треба да буду свесни нашег напретка и не треба да нас посматрају кроз призму прошлости", додао је премијер.

Објашњавајући за италијанску агенцију свој политички пут од блиског сарадника Слободана Милошевића до човека који води Србију ка ЕУ, Дачић је истакао важност "учења лекција из прошлости".

"Политичар мора да буде флексибилан, то нас учи и природа. Током историје су нестали сви они који нису успели да се прилагоде променама. Србија не жели да има судбину диносауруса", закључио је Дачић.

Осврћући се на мере штедње које је недавно представила српска влада, Дачић је рекао да те мере "имају за циљ стварање сигурнијих и повољнијих услова за развој".

Српски премијер оценио је да је Београд задовољан сарадњом са Италијом, која је постала највећи економски партнер Србије, надмашивши обим сарадње од оног са Немачком и Русијом.

"Односи две земље су одлични. Италија је једна од најзначајнијих економских и политичких партнера Србије и спремни смо да развијемо сарадњу према споразуму о стратешком партнерству потписаном у новембру 2009", рекао је Дачић, који ће предводити српску делегацију на самиту две владе у уторак.

"На састанку две владе у Анкони разговараћемо о ономе што је до сада учињено и ономе што још можемо да учинимо у сарадњи у областима политике, економије, борбе против криминала, одбране, правосуђа, енергетике, инфраструктуре, образовања. Овакве заједничке седнице веома су корисне", истакао је премијер Србије.

"Најбоља порука за италијанске инвеститоре је да се распитају код својих сународника који раде у Србији. Србија је добро место за инвестирање, клима је пријатељска и имамо споразуме о слободној сарадњи са бројним земљама, укључујући Русију, Белорусију, Казахстан, Турску", закључио је Дачић.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи