Читај ми!

Унапређење сарадње Србије и Словеније

Србија и Словенија намеравају да унапреде сарадњу у свим областима, а нарочито у области привреде, поручили премијери Аленка Братушек и Ивица Дачић. У Београду је одржана прва заједничка седница влада Србије и Словеније, а потписан је и низ међудржавних споразума.

Словенија ће наставити да подржава Србију на њеном европском путу, а две земље намеравају да унапреде сарадњу у свим областима, посебно у области привреде, поручили су премијери Аленка Братушек и Ивица Дачић.

"И даље ћемо подржавати Србију на њеном путу ка ЕУ, као и друге земље региона, јер ће то допринети стабилности целог региона", рекла је Братушекова на заједничкој конференцији за новинаре са Дачићем, после прве заједничке седнице двеју влада.

Дачић је оценио да су билатерални односи у узлазној фази и додао да обе земље желе да наставе са унапређењем сарадње у свим областима: политици, култури, просвети и посебно привреди.

Билатерална економска сарадња је, према његовим речима, и сада веома добра, Словенија је осми спољнотрговински партнер Србије и билатерална размена достиже око 800 милиона евра годишње, а процењује се да може бити и већа.

Изразивши задовољство због успостављеног механизма заједничких седница двеју влада, Дачић је напоменуо да је у обостраном интересу и израда заједничке стратегије наступа на трећим тржиштима.

Дачић је подсетио да словеначке инвестиције у Србију у протеклих десетак година премашују милијарду евра, наводећи да би ресорна министарства и удружења привредника из две државе требало да предложе мере за побољшање инвестиционе климе.

Питање сукцесије хитно решити 

Двоје премијера су се такође сагласили да питање сукцесије треба што пре решити јер је то у интересу обеју земаља.

Братушекова је приметила да је по питању сукцесије досад решено свега 50 одсто питања, а Дачић је истакао да Србија плаћа закуп за многе објекте за које зна да јој неће припасти.

"Интерес је да те ствари решавамо брзо. Постоје многи објекти у свету за које нисмо решили оставинску расправу, односно које нисмо поделили. Проблем је што многе објекте у свету плаћа Србија, а знамо да неће нама припасти. На пример, свакога месеца плаћамо стан на Парк авенији у Њујорку 10.000 долара, и глупост је тврдити да је то чување националног интереса", оценио је Дачић.

Словеначка премијерка је прецизирала да да ће детаљи око примопредаје резиденције у Риму бити регулисани до 15. новембра.

Представници српске и словеначке владе потписали су данас низ споразума: Споразум из области размене тајних података, Меморандум из области енергетике, Протокол између Министарства просвете, науке и технолошког развоја Србије и Министарства образовања, науке и спорта Словеније о сарадњи у области образовања и Меморандум о наступима на трећим тржиштима и Писмо о намерама у вези са примопредајом резиденције бивше СФРЈ у Риму Републици Словенији.

Поводом посете словеначке делегације Београду, у Привредној комори Србије одржан је пословни форум, а Аленка Братушек посетила је и фабрику "Горење" у Старој Пазови, где ју је руководство компаније упознало са будућим плановима.

Словеначка премијерка састала се и са председником Србије Томиславом Николићем, a у "отвореном и срдачном разговору истакнуто је искрено пријатељство Србије и Словеније", саопштено је са Андрићевог венца.

Председник Николић је нагласио је да је сарадња две земље у свим сегментима изузетна и да постоји простор за унапређење у области привреде, наведено је у саопштењу.

Словеначка премијерка се састала и са првим потпредседником Владе Александром Вучићем и председником парламента Небојшом Стефановићем.

Тема разговора Вучића и Братушекове била је обострана заинтересованост за унапређење економских односа, пре свега трговинске размене и подизање нивоа инвестиција.

Вучић и Братушекова су разговарали и о могућем заједничком наступу двеју земаља на светској изложби EXPO 2015. у Милану.

У разговору са председником парлемента Небојшом Стефановићем, оцењено је да су међупарламентарни односи две земље веома значајни за евроинтеграцију Србије и за привредну сарадњу.

Стефановић и Братушекова оценили су да је евроинтеграција Србије прилика за јачање надзорне улоге Скупштине.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи