Читај ми!

Чак Хејгел о Косову

Новоизабрани амерички министар одбране Чак Хејгел снажно је подржавао бомбардовање Србије, али се противио слању копнених трупа. Оштро је упозоравао администрацију Џорџа Буша на последице признавања независности Косова и сматра да останак америчких трупа у Европи има смисла само због преговора око Косова.

Сједињене Америчке Државе су, после силног натезања, добиле новог секретара одбране, Чака Хејгела, републиканца из Небраске, који је током седмица расправа у Вашингтону прошао кроз "топлог зеца", између осталог и због чињенице да је током година мењао мишљење о кључним политичким питањима.

Та његова особина, како се чини, најбоље се могла пратити кроз генезу америчких односа према косовској кризи, од одлуке Вашингтона да покрене операцију ваздушних удара у марту 1999. године, па све до расправе о повлачењу америчких снага из Европе.

Хејгел је, својевремено, био један од гласнијих заговорника идеје да се сукоби на Косову реше операцијом ваздушних удара, али је у мају 1999. године био и оштар противник слања америчких копнених трупа у тај конфликт.

Уочи одлуке Косова да једнострано прогласи независност, Хејгел је писао тадашњој државној секретарки Кондолизи Рајс и секретару одбране Роберту Гејтсу упозоравајући их на последице признавања косовске независности.

"У време када су наши односи са Русијом поремећени, када су наше снаге расуте и преоптерећене, и уз проблеме са којима се НАТО суочава у Авганистану, жеља Европљана да се ухвати укоштац са могућим избијањем насиља на Косову је под знаком питања", наводи се у Хејгеловом писму Рајсовој и Гејтсу.

"Морамо добро размислити о свим аспектима косовског питања, озбиљним опасностима од насиља према Србима на Косову и начинима да избегнемо изолацију Србије и претварање те државе у непријатеља", навео је Хејгел.

Писмо је до очију јавности доспело тек пошто је Америка признала независност Косова.

Хејгел је, током протеклих година, здушно подржавао повлачење америчких снага из Европе, сматрајући да у постојећим околностима те снаге представљају само терет за ионако све мањи војни буџет САД.

Такав став има и према останку Американаца на Косову, иако сматра да би повлачење трупа у време преговора био лош сигнал и за Београд и за Приштину.

Број коментара 15

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи