Читај ми!

Николић: Постићи ћемо консензус о Косову

Сигурно ћемо постићи консензус о Косову и онда Скупштина, Влада и председник треба да стану иза те идеје и да они сносе последице, а не народ, каже за РТС председник Томислав Николић. Тачи неприхватљив саговорник док год постоји сумња да је учествовао у злочинима над Србима. Нисам саговорник за причу о добрим односима са Косовом као државом, али јесам за причу о добром животу на Косову и Метохији, поручује Николић.

Председник Србије Томислав Николић другог дана боравка у Њујорку сусрео се са генералним секретаром НАТО-а Андерсом Фогом Расмусеном. У интервјуу за Дневник РТС-а из Њујорка, Николић каже да су тема разговора били улога НАТО-а у тренутној ситуацији и чињеница да је званичном Београду потребно време да се постигне договор са Приштином о томе како ће изгледати будућност на Косову и Метохији. 

"Било је потребно да убедим господина Расмусена да ниједна исхитрена реакција, којом би приштинска администрација, евентуално, покушала да спроведе своје надлежности на територији севера Косова, не би била добро прихваћена у Србији и да НАТО не би смео да показује било какав однос према томе је ли Косово држава или није. НАТО је овде статусно неутралан, по мандату Резолуције 1244 која није препознала независност Косова и Метохије", објашњава Николић.

Председник Србије је челнику Алијансе рекао да Срби и други неалбанци, посебно на северу Косова, врло добро знају да им је НАТО једина заштита.

"Недопустиво је да се Срби и НАТО међусобно сукобљавају зато што НАТО, рецимо, покушава да помогне Албанцима да створе границу према Србији која није предвиђена и око које се нисмо договорили", истиче Николић.

Тема разговора били су и Партнерство за мир, будући односи НАТО-а и Србије и, како објашњава председник Николић, Србија је отворена за све врсте сарадње, осим чланства.

"Пошто ћемо ускоро бити окружени земљама чланицама НАТО-а, наша одбрана више не долази у питање. Ваљда НАТО неће да напада Србију, а те друге чланице зависе од тога како се НАТО понаша", каже председник Србије. 

Николић је уверен да улазимо у нову фазу односа са Алијансом и најављује да ће покушати да у то убеди и Србе на северу Косова и Метохије, како би се обезбедило партнерство НАТО-а. Србија, како истиче, нема могућности да у року од пола сата или сат заштити своје грађане на северу, а НАТО то може увек.

Објашњавајући свој позив да се преговори са Приштином воде на највишем нивоу, Николић подсећа да, по Уставу, Влада води спољну и унутрашњу политику, а да је он спреман да се стави на располагање и учествује у томе, уколико га Влада буде овластила и позвала.

"Високи ниво је, по мом мишљењу, знак да ту више нико од нас неће да се крије иза договора који обаве чиновници, а да се, у ствари, ми договарамо, само нећемо грађанима Србије то да кажемо. Овог часа, Влада, председник, Скупштина, после консензуса који ћемо сигурно постићи о томе, морају да стану иза идеје коју остварујемо на Косову и Метохији и да сносе они последице, а не народ. Ако та политика не ваља, онда ми сви треба да се склањамо док још има времена да се нешто спасава", каже председник Србије.

Прихватљиви и неприхватљиви саговорници 

Упитан ко би му био прихватљив саговорник с друге стране стола, Николић је рекао да не може он о томе да одлучује и да ће о томе одлучивати албанска страна.

"Ја само знам да сам овде рекао апсолутно јасно да не желим да се сретнем са Хашимом Тачијем, све док постоји основана сумња да је директно учествовао у злочинима над Србима. А неко не жели да покрене истрагу која би показала да ли је невин или није. Оног часа када би се међународном истрагом доказало да Хашим Тачи није у томе учествовао, ја сам спреман одмах да разговарам са њим. За сада то не долази у обзир. Али, Влада Србије може да одлучи на други начин. Ја говорим о себи као о појединцу. Ако би Влада и Скупштина донеле одлуку да прихватамо било ког саговорника, онда са тим саговорником треба да се разговара, пошто ни они неће моћи да утичу на то ко од нас преговара о томе", објашњава Николић.

Председник Србије истиче да је важно да у преговорима у приштинској делегацији буду људи у које њихов народ има поверења и људи који су спремни да дођу до компромиса, "пошто знају да једнострана решења више не постоје".

"Нити ја могу да будем председник у Приштини, нити председник Косова може било шта да одлучи о Косовској Митровици. Очигледно је да постоје различите ситуације на Косову и Метохији", каже Николић и додаје да ће проблем бити решен уколико за то постоји воља.

"Иначе ће ово да траје и траје, и стално ћемо бити под притиском да нешто нисмо решили, оставићемо то деци, а ја бих волео да своје проблеме решимо сада док још можемо. А нама време истиче за решавање проблема Косова и Метохије. Можда оно што данас можемо да остваримо, сутра нећемо моћи", упозорава председник Србије.

Разговори о статусу неминовна тема

Николић је још једном поставио питање о чему могу да разговарају Београд и Приштина ако не о статусу. Напомиње да у свим разговорима са европским званичницима поставља питање, као што га је поставио у уторак у Уједињеним нацијама.

"О чему да разговарамо? Ако мислите да ми треба да уредимо државу Косово пре него што постане независна, зашто бисмо ми у томе учествовали? Ми хоћемо прво да разговарамо о статусу, ми не признајемо независност Косова, ви нама не признајете да било какав други статус постоји. На какве нас онда разговоре наводите. Нисам чуо да је било ко од нас то до сада рекао – о каквим се преговорима ради овде?".

Председник Србије упозорава да грађани Србије немају баш превише поверења у то како руководство Србије води преговоре, пошто су видели како се то до сада измицало из руку.

"Али, ја вам сад гарантујем... Ми смо сад на ивици, Албанци сматрају да све већ имају у рукама и ми ту ивицу не смемо да пређемо. Ми овде имамо свој ослонац и своје упориште. И мислим, по расположењу у УН где сам добио много честитки, чак и од земаља које су признале независност Косова и Метохије, мислим да ми нисмо далеко од тога да, не све, али много својих циљева на Косову и Метохији остваримо", рекао је Николић.

Коментаришући изјаве појединих политичара из Србије о томе да Косово треба поделити, Николић их је замолио да не износе своје личне или идеје својих странака све док се не постигне консензус о програму који треба спровести на Косову и Метохији. 

"Зашто се ја овде трудим оволико, ако неко из Владе говори да треба да имамо добросуседске односе са Косовом?", упитао је Николић.

Председника Србије у среду очекује и разговор са високом представницом Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон.

"Госпођа Ештон зна да у мени нема саговорника за добре односе са Косовом као државом. Има саговорника у мени за добар живот на Косову и Метохији, за мир и безбедност, за благостање, за инвестиције. А за то да ми једног дана будемо добри суседи са Косовом и Метохијом, ја нисам саговорник за то. Мислим да су грађани Србије то знали кад су ме бирали. Ако проценим да се грађани Србије не слажу са овим мојим ставом, најлакше је да Србија иде даље својим путем, а да ја схватим да сам нешто погрешио", закључио је Николић.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи