Читај ми!

САД о верским слободама у Србији

Амерички Стејт департмент наводи да се у Србији недовољно поштују верске слободе. У Србији не постоје ограничења по питању религијских уверења, али су она присутна у практиковању религије, наводи се у извештају Стејт департмента.

У Србији се недовољно поштују верске слободе, јер их ограничавају Устав и закони, а ни Влада Србије их у пракси генерално не поштује, закључено је у објављеном извештају америчког Стејт департмента.

У извештају о поштовању верских слобода у свету у 2011. години, Министарство спољних послова САД је указало да у Србији не постоје ограничења по питању религијских уверења, али да су она присутна у практиковању религије.

Како је указано, у Србији су забележени и случајеви "друштвеног малтретирања и дискриминације" због верских убеђења.

Представници америчке амбасаде у Србији настављају да заговарају промене закона о верским слободама ради сузбијања случајева дискриминације, наводи се у извештају.

Уз подсећање да је у Србији признато седам "традиционалних" цркава и да нема државне религије, констатује се да Српска православна црква има повлашћен положај.

"Влада (Србије) наставља да субвенционише плате свештеника Српске православне цркве у страним земљама. Друге бенефиције, попут здравственог и пензионог осигурања влада свештенцима других цркава даје само на основу њиховог споразума са државом и оне нису универзалне", указао је Стејт департмент.

Наведено је да се, иако верске заједнице нису обавезне да се региструју код државе, оне које то не учине сусрећу са великим проблемима приликом отварања рачуна у банкама, куповине или продаје имовине или објављивања књига.

Као замерка је наведено и то да порески закони у Србији омогућују повраћај пореза на додату вредност само регистрованим верским заједницама.

Као пример дискриминације је поменуто да је Влада Србије дозволила грчкој и руској православној цркви да слободно делују иако нису регистроване, а да истовремено није регистровала друге православне цркве, попут македонске и црногорске упркос томе што су оне покушале то да учине.

Власти Србије, како је наведено у извештају америчког Стејт дипартмента, настављају да одбијају регистрацију Лиге баптиста, Покрета Харе Кришна, Пентекостне цркве и Протестанске евангелистичке цркве у Суботици.

Америчке власти констатују и да у Србији закон забрањује говор мржње, али да је код појединих конзервативних издавачких кућа и ултранационалистичких група могуће наћи антисемитску литературу.

Извештај о Косову

У делу који се односи на Косово, Стејт департмент наводи да тамошње власти у пракси генерално поштују верске слободе.

Није забележен тренд нити побољшања, нити погоршања верских слобода на Косову, наводи се у извештају.

Међутим, напомиње се да су забележени случајеви "друштвеног малтретирања и дискриминације" због верских убеђења.

Као пример је наведено да су у новембру непознате особе оскрнавиле споменике на јеврејском гробљу у Приштини.

"Постоје и случајеви крађа и вандализма упереног против објеката Српске православне цркве и изоловани случајеви каменовања аутобуса у којима Срби долазе на верска места (на Косову)", наведено је у извештају.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи