Читај ми!

Политичка убиства на Косову

Убиства чланова Демократског савеза Косова након рата 1999. године политички мотивисана, потврђено је и у извештају Еулекса. Истрага утврдила да иза убистава стоји добро финансирана организација.

Неколико десетина чланова Демократског савеза Косова (ДСК) убијено је после окончања рата на Косову 1999. године, само зато што су били противници Демократске партије Косова, пише приштински Коха диторе позивајући се на извештај Еулекса.

Полиција Еулекса наводи да су све жртве биле чланови ДСК (партија Ибрахима Ругове) или се веровало да су биле повезане са српским режимом.

Јединица полиције Еулекса за организовани криминал је неколико десетина убистава окарактерисала као политички мотивисане ликвидације.

Истрага је утврдила да иза убистава, покушаја убистава, пребијања и отмица стоји добро финансирана организација, преноси Коха диторе.

У извештају Еулекса се, међутим, не наводе наредбодавци и починиоци двадесетак политички мотивисаних убистава, али је у Приштини у току процес заснован на сведочењу Назима Блаце, бившег агента тајне службе Ослободилачке војске Косова, ШИК-а, који је као идејне вође серије ликвидација навео највише званичнике Тачијеве партије.

После Блаце, који је сведочио о двадесетак акција у којима је убијено неколико особа, ухапшен је Дритон Хајдари, осумњичен за учешће у два покушаја убиства, укључујући и планирање ликвидације Адема Салихаја, некадашњег званичника Демократског савеза Косова и једног од кључних људи у покретању читаве истраге о мистериозним убиствима, која се стављају на терет тајним агентима Тачијевог крила ОВК.

Почетком марта, ухапшен је и Шпресим Ука, блиски сарадник једног од челника ШИК-а, "Великог ујака" Азема Суље, кога је Блаца директно оптужио да је мозак обрачуна Тачијевог крила ОВК са политичким противницима, пре свих оним из редова Демократског савеза Косова покојног Ибрахима Ругове.

ШИК и убиства

ШИК је формиран почетком сукоба на Косову, уз помоћ истоимене албанске обавештајне службе, углавном да би учврстио лидерску позицију Хашима Тачија и неутралисао све остале претенденте на Тачијево место, којих је, током сукоба и непосредно после њих, било сијасет.

Осим десетак албанских агената, ангажованих још 1998. године, на челу косовског ШИК-а били су Азем Суља и Џавит Халити и Кадри Весели, који су, осим елиминације потенцијалних ривала, набављали оружје за потребе ОВК.

Прво значајно и никада расветљено убиство особа блиских ДСК-у Ибрахима Ругове јесте смрт Ахмета Краснићија, некадашњег пуковника ЈНА, који је убијен у лето 1998. године, у Тирани. Краснићи је био кључни човек у формирању "Оружаних снага Републике Косова", ФАРК, формације за чије је акције косовска влада у егзилу Бујара Букошија издвојила 4,5 милиона долара и која је, суштински, представљала озбиљног ривала ОВК.

Према западним извештајима, Краснићи је убијен у заједничкој акција албанских и обавештајаца ОВК.

После Краснићија, убијена су још два локална команданта ОВК који су се, наводно, супротставили Тачијевом ауторитету, писао је касније Њујорк тајмс, додајући да су Агим Рамадани и Саљи Чеку били убијени у "инсценираним заседама српске полиције".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
31° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи