Извор: РТС

Активно 25 пожара широм Србије – ситуација на Столовима непромењена

Борба са пожарима се наставља. На територији Србије тренутно је активно 25 пожара на отвореном простору, а на четири локације – у Шумарку у Делиблатској пешчари, на планини Столови, у Брезници код Бујановца и у Горњем Брестовцу код Бојника – ангажовани су сви расположиви капацитети, саопштила је Влада Србије.

Локализован пожар у атару села Дружетићи

Локализован је пожар у атару села Дружетићи, потврдили су РТС-у припадници добровољног ватрогасног друштва из Прањана, који су ангажовани на гашењу.

Пожар је захватио око два хектара ниског растиња и шуме, али су успели да спрече ширење. Нема угрожених домаћинстава.

Велики ризик ако пожар захвати борове шуме

Милан Жарковић, члан ДВД Краљево и шумарски инжењер, каже за РТС да би велики ризик на Столовима био ако би ватра захватила борове шуме, које, ако дођу у крунски део пожара, могу изазвати и пожаре огромних размера.

Изјава Милана Жарковића

Гашење пожара на Столовима ометају ветар и неприступачан терен

Ситуација на Столовима је непромењена – пожар и даље није локализован, а ватра није стављена под потпуну контролу, јавља репортер РТС-а.

Проблем представљају неприступачан терен који отежава гашење и ветар који током ноћи разгори ватру.

Јуче су пожар гасила два хеликоптера, један полицијски и један војни. Како РТС незванично сазнаје, хеликоптери данас неће дејствовати, па ће се ватра гасити само са земље.

На територији Србије тренутно је активно 25 пожара на отвореном простору, а на четири локације – у Шумарку у Делиблатској пешчари, на планини Столови, у Брезници код Бујановца и у Горњем Брестовцу код Бојника – ангажовани су сви расположиви капацитети, саопштила је Влада Србије.

Према извештају који су надлежни органи доставили Оперативном тиму Републичког штаба за ванредне ситуације, пожар у Делиблатској пешчари простире се на више од 2.500 хектара.

На његовом гашењу ангажовано је 137 ватрогасаца и спасилаца са 34 возила, ватрогасни брод са три члана посаде, припадници Управе за ватрогасно-спасилачке јединице, добровољних ватрогасних друштава, "Војводинашума", "Србијавода", Војске Србије и Српско-руског хуманитарног центра.

На терену је укупно више од 300 људи, уз бројна возила и радне машине.

На гашењу пожара на Столовима дејствује и војни хеликоптер, који је до сада имао шест налета.

У Брезници код Бујановца пожар је захватио више од 200 хектара, док у Горњем Брестовцу гори око 100 хектара.

Пожар је ушао и у атаре села Савинац и Речица, али је око 18 часова локализован.

 

Читај ми!