Извор: РТС

Активно више од 100 пожара у Србији - ванредна ситуација у делу општине Пријепоље

На територији Републике Србије тренутно је активно више од 100 пожара на отвореном простору, а најугроженије локације бележе се у околини Ниша, Врања, Пријепоља, Малог Зворника, Ужица и Крушевца. Због пожара који се из Црне Горе, са територије општине Пљевља, шири ка Каменој Гори, пријепољска општина увела је ванредну ситуацију на територији МЗ Камена Гора. Ангажована и два хеликоптера МУП-а Србије.

Пожар који је настао на територији Црне Горе и који је захватио шумски комплекс уз саму границу, има тенденцију преласка на територију Србије.

Због тога, а и због неприступачног терена, великог шумског комплекса у заштићеном подручју села Камена Гора, у гашењу пожара учествовала је хеликоптерска јединица МУП-а. Ватрогасци спасиоци чине све да ватра не пређе на територију Србије.

Драго Попадић, председник пријепољске опшине и начелник штаба за ванредне ситуације, рекао је раније за РТС да су хеликоптери престали са гашењем због најављених лоших временских услова.

У поподневним часовима у гашење пожара на Kаменој Гори, на граници Србије и Црне Горе, поново су укључена два хеликоптера.

Током дана избио је пожар и у ужичком селу Биоска, захвативши око 10ha листопадне шуме, суве траве и ниског растиња.

Изгорела је једна штала, а ватрогасци су локализовали пожар.

Шири се и пожар на изузетно неприступачном терену, у прибојском Кратову, засеоку Прибојске Челице, настао на несанитарној депонији Друглићи. 

Комуналне службе из Прибоја, Нове Вароши и Пријепоља, уз помоћ ужичких "Путева" засипају земљом депонију, док ватрогасци и даље покушавају да приђу пожару који је захватио шест до седам хектара шуме и ниског растиња.

Због дима који се шири ка насељима, хроничним болесницима и осетљивој популацији препоручено је да током појачаног присуства дима не бораве на отвореном простору.

И у делу МЗ Кратово на снази је ванредна ситуација.

Пожари у Расинском округу

Високе температуре допринеле су већем броју пожара на отвореном на подручју Расинског округа. Око 14 сати већи пожар избио је на подручју Горње Жупе , у селу Козница, у Општини Александровац.

Ватра је захватила шуму, стари напуштени објекат и шталу, а у гашењу ватрогасним екипама из Александровца, Бруса и Крушевца помаћу и припадници полиције, радници Србија шума и мештани који тракторским прскалицама заливају терен како се ватра не би проширила.

У Тољевцу, у варваринској општини, гори ниско растиње, а ватра се шири, па су на гашењу пожара ангажоване три ватрогасне екипе.

На подручју Ћићевца, у Сталаћу, пожар на отвореном простору, и ветар који је разносио дим смањујући видљивост, условили су да саобраћај на прузи Ниш - Сталаћ буде 45 минута обустављен. Након његовог гашења, око 16.30, поново је успостављен железнички саобраћај.

Локализовани сви пожари на територији Шумадијског округа

Сви пожари на територији Раче, Баточине, Кнића и Крагујевца су локализовани, потврдио је за РТС начелник Управе за ванредне ситуације Зоран Кочовић.

Крагујевачки ватрогасци интервенисали су на тридесетак локација током поподнева, а у акцију су укључени и сви расположиви капацитети јавно-комуналних предузећа "Шумадија" и "Водовод и канализација", приватних фирми. У гашењу су помагали и мештани.

Горело је ниско растиње, сува трава, а селу Вишевац код Раче неколико старих, напуштених објеката.

По наређењу штаба за ванредне ситуације, од 16 до 18.30 превентивно је био искључен далековод према селу Чумић.

Захваљујући брзим интервенцијама свих расположивих служби, нема оштећених објеката ни повређених грађана.

Према последњим информацијама, пожар је избио у селу Чумић код Крагујевца.

Пожари у нишким селима

Већи пожар је данас захватио и подручје између нишких села Сечаница и Суповац у ниској општини Црвени крст, потврдили су РТС -у Полицијској управи у Нишу.

Казали су да у пожару нема повређених.

Горе шуме, ливаде, воћњаци и виногради.

У полицији су рекли да је на терену већи број ватрогасаца из Ниша и Алексинца и запослени нишког јавно комуналног предузећа "Медиана" са два камиона-цистерне.

Апел за помоћ упутили су и становници алексиначког села Лознац где горе куће и помоћни објекти, воћњаци и шуме. 

У атару села Гушевац, Околиште и Манојлица код Сврљига пожар који је избио у попдневним сатима због јаког ветра брзо се проширио и приближио првим кућама. На терену су ватрогасне екипе из Сврљига, као и београдска екипа која је гасила пожар у близини Пирота, а ангажована је и јединица за опште намене.

 И даље ванредно у Врању

Из Градског штаба за ванредне ситуације у Врању апелују на грађане да не пале стрњишта у близини депоније "Метерис". Уочено је да неки грађани и даље пале суву траву и стрњишта, што представља огромну опасност.

Ватра се шири према суводолском и ромском гробљу, а постоји претња да се прошири и на саму депонију "Метерис". Ватрогасци су већ данима на терену и боре се са бројним пожарима. Бројне екипе упућене су на ову локацију. Угрожене су куће у близини, у насељима Мечковац и Балиновац, саопштавају из градског штаба.

Градоначелник Слободан Миленковић је рекао да је у сталном контакту са начелником Сектора за ванредне ситуације Луком Чаушићем и да се очекује помоћ Републике Србије у гашењу пожара.

Сектор за ванредне ситуације апелује и моли све грађане у подручју где је тренутно пожар да пријављују тачне информације, како не би дошло до расипања снага ватрогасних јединица.

Непрецизне дојаве забринутих грађана отежавају брзу и ефикасну реакцију, преусмеравајући ресурсе са стварних жаришта.

Сектор за ванредне ситуације апелује на мештане да буду прецизнији при пријављивању пожара. Тачне информације о локацији и врсти објекта су кључне за спасавање имовине.

У Врању је пре пет дана уведена ванредна ситуација на делу територије града због пожара.

Читај ми!