Ковачевић не криви дипломате

На суђењу бившим конзулима Србије у Америци, Миладин Ковачевић није теретио дипломате којима се суди због оптужби да су му помогли да побегне. Ковачевић рекао да је побегао из САД у Србију, јер се бојао за живот, а не да би избегао кривичну одговорност.

Осуђени Миладин Ковачевић није на суђењу теретио бивше конзуле Србије у Њујорку Игора Милошевића и Слободана Ненадовића. Он је навео да је побегао из САД у Србију, јер се бојао за живот, а не да би избегао кривичну одговорност за пребијање америчког студента Брајана Стајнхауера.

Ковачевић није теретио бившег генералног конзула у Њујорку Слободана Ненадовића и вицеконзула Игора Милошевића, којима се суди због оптужби да су му помогли да побегне из Америке.

После инцидента, како каже Ковачевић, универзитет на коме се школовао конфисковао је сву личну имовину и забранио му улаз у универзитетски центар, па и стан у коме му је био пасош.

Према речима Ковачевића, после изласка из притвора, 6. јуна 2008. године, није имао ниједан идентификациони документ.

Због тога је Ковачевић, како је навео, отишао у конзулат, где су му издали привремену путну исправу 9. јуна, али је тврдио да се не сећа ничег у вези са тражењем и добијањем те исправе, па чак ни да ли је у конзулату видео Милошевића и Ненадовића.

На питање председника већа, судије Иване Рамић, како је то могуће, Ковачевић је одговорио да је због тортуре у затвору почео да пије лекове за смирење и да му је перцепција због тога била помућена, као и да је од тада прошло скоро три године.

На бег из Америке одлучио се дан касније, како је навео, због претњи и страха за живот, јер ни полиција није имала слуха за његове пријаве, а ни универзитет није хтео да му пружи подршку.

Мајка Миладина Ковачевића, Бранка, требало је да сведочи, али се није појавила, већ је обавестила суд да је болесна и приложила медицинску документацију.

Суд је, на предлог тужилаштва, наложио да се изврши вештачење њеног здравља и наставак суђења заказао за 23. март.

Ковачевић на одслужењу казне

Ковачевић је у суд приведен из затвора у Сомбору, где је 20. јануара упућен на издржавање казне од две године и три месеца, на коју је осуђен после споразума са тужилаштвом, према коме је признао да је Штајнхауеру током туче у студентском клубу у Бостону, 4. маја 2008. године, нанео тешке телесне повреде опасне по живот.

Бившим српским дипломатама суди се због оптужби да су злоупотребили службени положај, тако што су Ковачевићу издали привремену путну исправу и на тај начин му помогли да побегне из САД.

Они су то учинили, иако су знали да се у тој држави против Ковачевића води кривични поступак због наношења тешких телесних повреда америчком држављанину Штајнхауеру.

Дипломатама за дело за које су оптужени прети казна од шест месеци до пет година затвора.

Обојица су на почетку суђења, у септембру, негирали кривицу за дела за која се терете, а недуго по избијању те афере, они су остали без посла у Министарству спољних послова Србије.

Због спорних поступака домаћих дипломата, Србија је породици Штајнхауер, 2009. године, исплатила одштету од 900.000 долара.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи