Читај ми!

Судско "прочишћавање" косовске елите

За ратне злочине почињене на Косову у периоду од 1998. до 2000. године судиће се пред посебним судом. То се у овом тренутку чини извесним. Према досадашњим информацијама, седиште суда ће бити у Приштини, али ће сведочења бити у Хагу или у Бриселу.

И правно особље ће бити интернационално, а не локално, са Косова. Међутим, мало се зна како ће суд функционисати.

Заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић каже да ће суд имати другачију улогу од Хашког трибунала.

"Многи би можда питали зашто се то тада тамо није радило, међутим овај суд ће имати другу и просторну и временску надлежност. То је био мандат и специјалног истражног тима Клинта Вилијамсона. Дакле просторна надлежност се не односи само на простор бивше Југославије јер се истрага одвијала у још неколико земаља а временска надлежност је искључиво дефинисана од 1998. до 2000. године", каже Векарић.

Истиче да је ту управо било оних најтежих злочина ОВК, и после доласка међународних снага на Косово.

Из истражног тима Клинта Вилијамсона, по обичају, нема много информација. Познати су им наводи да ће се посебан суд формирати и верују да је то могући исход.

"Не можемо да прејудицирамо резултат истраге, али очекујемо да она буде завршена наредних месеци. Свесни смо дискусија која се тичу истрага Специјалног истражног тима Еулекса и то је могући исход. Ипак, било би неприкладно са наше стране да то у овом тренутку коментаришемо", каже Жоао Суза из специјалног истражног тима Еулекса.

Много одређенији је косовски парламентарац Петар Милетић. Каже да његове колеге Албанци у тамошњој администрацији не крију незадовољство због притисака међународне заједнице да се посебан суд формира. Милетић је уверен да ће Скупштина Косова ипак подржати његово оснивање. Разлог за притисак међународне заједнице види у потреби да правда буде задовољена.

"Чак ни УНМИК правосуђе, а касније ни ЕУЛЕКС неке од најтежих кривичних дела нису успели да процесуирају, па не може ни косовско право. Мислим да је зато било очекивано да се формира овај суд", каже Милетић.

У Београду многи другачије виде мотиве међународних притисака. Политички аналитичар Дуњан Јањић каже да је реч о притиску међународне заједнице, пре свега Америке, да треба прочистити тзв. управљачку елиту Косова и уклонити људе који су уплетени у организовани криминал и ратне злочине.

"Запад много воли да ради са оним који имају проблема, који су били у криминалу и у злочину. Они сматрају да су најефикасини да се боре против тога, уколико се они покају", каже Јањић. 

У врху приштинске администрације чују се умирујући тонови. Припремају тамошњу јавност да се неће судити косовским Албанцима нити целој ОВК.

У Београду се очекује да суд одговори на сва она питања која породице жртава постављају дуго - шта се десило са њиховим ближњима. До сада, судови на Косову, нису правоснажно осудили никога због злочина над Србима.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи