Читај ми!

"Дреничка група" иза решетака

Седморици бивших команданата и припадника "Дреничке групе" ОВК одређен притвор. Међу ухапшенима и бивши главнокомандујући ОВК Сулејман Селими. Они су осумњичени за ратне злочине на Косову од 1998. до 1999. године. Ветерани ОВК поручују да је због хапшења ситуација напета.

Припадницима тзв. "Дреничке групе" ОВК, којима је била одређена мера кућног притвора, ипак одређен затворски притвор, јавили су приштински медији. Међу седморицом приведених и бивши главнокомандујући ОВК Сулејман Селими.

Лист Експрес објавио је на свом сајту да су припадници полиције Косова и Еулекса ухапсили Сулејмана Селимија, амбасадора Косова у Тирани и бившег команданта ОВК и Самија Љуштакуа, председника општине Србица и бившег команданта оперативне групе за Дреницу ОВК, који су, као и још петорица осумњичених, до сада били у кућном притвору.

Одлуку је донео Апелациони суд, на захтев међународног тужиоца. Очекује се да убрзо буду ухапшени и остали осумњичени, наводи лист.

Одбрана осумњичених бивших припадника тзв. Ослободилачке војске Косова затражила је да се њиховим клијентима укине мера кућног притвора, док је тужилац Еулекса Маурицио Салустро затражио притвор.

Поред Сељима и Љуштакуа, притвор је одређен и Јахиру Демаку, Сахит Јашарију, Зећиру Демаку, Хисни Тачију и Авни Забељиу регионалном команданту полиције у Косовској Митровици.

Један од оптужених сумњичи се и за убиство српског полицајца из Глоговца Ивана Булатовића, наводе приштински медији. Булатовића су припадници ОВК, којима је командовао Љуштаку, "ухапсили" у возу који је саобраћао из Косова Поља ка Пећи у селу Блаце.

Бивши главнокомандујући ОВК Сулејман Селими се сумњичи за ратне злочине против цивилног становништва. Селими је на функцији косовског амбасадора у Тирани. Од 2009. до 2011. био је командант косовских безбедносних снага, а раније је био на високом положају у косовском заштитном корпусу, које је настао распуштањем ОВК 1999. године.

Сумња се да је Селими злочине починио у Ликовцу, у Врховном штабу ОВК заједно са још неколико својих потчињених укључујући и Сами Љуштакуа.

Љуштаку је био хапшен 1999. године, као и 2004. због организовања мартовских нереда.

У понедељак је у Приштини, након одлуке о кућном притвору, одржан протест који су организовали ветерани бивше Ослободилачке војске Косова, а против притварања "Дреничке групе".

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи