понедељак, 31.03.2025, 12:00 -> 12:43
Случај НИС – како да Србија избегне зависност од месечних одлагања санкција
Примена америчких санкција НИС-у одложена за још 30 дана. Финансијски аналитичар Владан Павловић и економиста Михајло Рабреновић наводе за РТС да је важно да Србија развије стратегију која ће осигурати стабилност НИС-а, избегавајући зависност од месечног одлагања санкција. Павловић наглашава да дијалог са САД и Русијом игра кључну улогу, док Рабреновић упозорава на важност стабилности за привлачење страних инвеститора.
Примена америчких санкција НИС-у одложена за још 30 дана, чиме је поново отворен простор за маневрисање унутар постојећих економских и политичких оквира. Током тог периода, пословање компаније је ограничено тзв. лиценцом министарства финансија САД, али нема потпуне забране пословања са америчким фирмама.
Финансијски аналитичар Владан Павловић истиче да ова лиценца министарства финансија САД не подразумева потпуну забрану пословања са америчким компанијама, али да ипак има озбиљан утицај на рад НИС-а.
"У принципу, овакве санкције су већ виђене. НИС је већ раније, ако је желео да сарађује са америчким фирмама, радио преко посредника, тако да ова лиценца није нека драматична новост", наглашава Павловић.
Додаје да је ово заправо прилика да се купи време и да се, евентуално, дође до бољих услова у будућности, можда кроз дипломатски договор између Русије и Америке.
Павловић такође истиче да америчке санкције нису само економски фактор, већ и део шире политичке стратегије која укључује глобални притисак на Србију и друге земље у региону.
"Нисмо једини који су под овим притисцима. Србија мора да разматра своје будуће опције у складу са овим стратегијским трендовима", каже Павловић.
Како се Србија припрема за могуће последице
Економиста Михајло Рабреновић објашњава да у овим условима Србија треба да буде спремна на све сценарије, укључујући могућност да се руски капитал потпуно истисне из НИС-а.
"Свакако, не треба паничити. Овде је у питању политичка одлука и стратегија која треба да буде пажљиво разматрана. Србија треба да припреми планове за све могуће ситуације", наглашава Рабреновић.
Истиче да Србија мора да настави са изградњом енергетских капацитета, као и са напорима да се повећају залихе нафте, како би се минимализовали ризици од несташице.
"Министарство за енергетику већ ради на обезбеђивању додатних капацитета, а најављена изградња складишта у Смедереву је добар корак у том правцу", додаје Рабреновић.
Павловић: Србија мора да буде активан учесник у преговорима
Павловић и Рабреновић слажу се да је кључно пронаћи стратегију која ће омогућити Србији да избегне даље економске и политичке проблеме.
Владан Павловић посебно указује на потребу да Србија преговара са америчким властима и Русијом, јер ће само такав дијалог осигурати будућност НИС-а.
"Русија је под огромним притиском, али то не значи да је решење за НИС у потпуности на њима. Србија мора да има јасну стратегију и да делује као активан учесник у свим преговорима", наводи Павловић.
Са друге стране, Рабреновић упозорава на важност тога да Србија избегне ситуацију у којој ће од месец до месец зависити од санкција.
Оцењује да би највећи проблем за НИС, уколико дође до престанка производње, био губитак кључне фазе вертикалне интеграције предузећа.
Наиме, додаје он, НИС купује сирову нафту, обрађује је, запошљава значајан број људи и доприноси пуњењу буџета Србије на различите начине. Дакле, губитак ове фазе представља озбиљан изазов.
Рабреновић: Руски енергетски сектор под великим притиском
Према Рабреновићевим речима, руски енергетски сектор је тренутно под огромним притисцима, са више од 200 предузећа и великим бројем појединаца који су под санкцијама.
"САД врше притисак на начин који личи на личну царину, стварајући слику новог глобалног поретка. Америка не може постати доминантна ако има велике конкуренте у енергетској индустрији, а Русија је свакако један од њих. Због тога ће Русија морати да пронађе своје место и улогу у овом новом поретку. Ако се процени да НИС треба да пређе из руског у друго власништво, то ће се и десити. Међутим, важно је да будемо стрпљиви, мудри и активни, као и до сада, и да наставим са дипломатским приступом", наводи Рабреновић.
Иако би привремено решење могло бити увоз нафте, то би за нас, сматра, било много теже него за мање земље. Наравно, не треба да се усмеравамо према најцрњим сценаријима.
"Наша стратегија треба да буде усмерена на оптимизацију пословања НИС-а, уз пажљиво анализирање свих опција које имамо у стратешком дијалогу са Сједињеним Америчким Државама и Русијом", додаје Рабреновић.
Подсећа да је недавно ступио на снагу споразум о стратешкој сарадњи у области енергетике са САД, што представља јасно опредељење за ту сарадњу.
"Ја бих подсетио да је ступио управо на снагу и тај споразум о стратешкој сарадњи у области енергетике са америчким државама и то је једно јасно опредељење. На крају крајева увек је добро везати мали чамац за већи брод него за мањи брод и то је суштинска одлука", закључио је Рабреновић.
Цело гостовање Владана Павловића и Михајла Рабреновића у Јутарњем програму можете погледати у видеу на почетку текста.