среда, 18.12.2024, 07:49 -> 15:11
Сваки четврти радник у Европи мигрант – зашто им је Србија све ређе станица
Према подацима Међународне организације рада, сваки четврти радник у Европи је мигрант. На Међународни дан миграната, нови шеф мисије за миграције у Србији, Зејнал Хаџијев, истиче да је значајно смањен број оних који су у транзиту кроз земљу, али да је и веома важан број оних који остају овде да раде. Наглашава да је само прошле године мигрантима у Србији издато више од 50.000 радних дозвола.
Мигранти играју велику улогу у обликовању економија и друштава у целини, дају велики допринос културном развоју, не само својих домовина, већ и земаља у које долазе, истиче Зејнал Хаџијев.
"Само прошле године доприноси миграната у домовини премашили су 800 милијарди, али укупно богатство којем су мигранти допринели било је између шест и седам трилиона долара, то је скоро десет одсто глобалног БДП-а. То су све разлози да ми славимо данас и да још једном све подсетимо на важност миграната и њихове улоге у друштву", наглашава Хаџијев.
Зашто је Србија све ређе станица за мигранте
Каже да је тешко замислити било које друштво без миграната, а да Србија у томе није изузетак. Међутим, статистика показује да је број миграната који пролази кроз Србију на путу за Европу смањен за чак 66 одсто.
"У поређењу са претходним годинама забележили смо значајан пад у токовима миграција кроз Србију ка Европској унији. Али ту је једна занимљива чињеница да је Србија углавном транзитна земља. Мигранти улазе у Србију не само кроз земље које нису чланице Европске уније, већ и кроз оне које јесу, као што је то Бугарска, и онда излазе не увек према европским земљама, већ и према другим земљама, као што су Босна и Црна Гора", указује шеф мисије Међународне организације за миграције.
На месечном нивоу око 2.000 миграната прође кроз Србију. Међутим, и даље је значајан број оних који остају у прихватним центрима, око 500, као и оних који налазе посао.
Преко 50.000 радних дозвола
"Прошле године само Србија је издала преко 50.000 радних дозвола мигрантима и опет ту говоримо шта мигранти доносе друштву. Данас је тешко замислити српско друштво без миграната који пружају разне услуге српском народу и доприносе економском и друштвеном животу српског народа и Србије као земље", истиче Хаџијев.
Посебно наглашава да је потребно да се ради на на нивоу земаља из којих мигранти долазе, али и на нивоу земље у коју они долазе и у том смислу је, указује Србија све више земља одредишта за мигранте.
"Амбициозни економски пројекти у Србији ће захтевати још више радне снаге и доћи ће још више имиграната. У том смислу ми смо спремни и већ сарађујемо са нашим националним партнерима на пружању подршке, изградњи, партнерствима за мобилност у земљама из којих имигранти долазе и то је пут за будућност", закључује Хаџијев.