уторак, 17.12.2024, 20:35 -> 22:35
Борба против климатских промена отвара и нова радна места – сваки уложени евро враћа се вишеструко
Србија може да одржи свој економски раст и отвори нова радна места ако улаже у отпорност на климатске промене и декарбонизацију, наводи се у извештају Групе Светске банке о климатским променама и развоју за Србију. Процене су да сваки уложени евро може да донесе од два до 10 евра користи. А новац није једини бенефит, указује Светска банка.
Цену утицаја климатских промена и ове године најпре су платили пољопривредници. Суша и дуги топлотни таласи преполовили су принос кукуруза, умањили род воћа и поврћа. И то није једина штета - због поплава трпи инфраструктура, од загађења здравље људи. Да од тих утицаја заштити привреду и грађане, Србија у наредне три деценије треба да уложи 9,5 милијарди долара, процењује Светска банка.
"Улагања у прилагођавање или декарбонизацију економије имају огромну корист. Сваки уложени евро доноси од два до 10 евра. Упркос изазовима климатских промена, уз та улагања економија може да расте, да доведе до отварања нових радних места, пораста продуктивности, квалитетнијег живота целе заједнице", напомиње Мега Муким, економиста Светске банке.
Без улагања, упозорава Светска банка, привреда Србије би до 2050. могла да се смањи за најмање 15 одсто. За прилагођавање, указују, кључна је трансформација енергетског сектора и смањење употребе фосилних горива.
За нулту емисију до 2050. потребно више од 10 милијарди долара годишње
"Како би Србија достигла нулту емисију, до 2050. треба да уложи 10,4 милијарде долара или око 1,6 одсто БДП-а годишње", каже шеф Kанцеларије Светске банке у Србији Никола Понтара.
Према његовим речима, те инвестиције би подржале трансформацију српске привреде - од оне која се у великој мери ослања на угаљ, ка оној која користи чисту технологију и енергију.
"Те инвестиције јесу изузетно скупе, али ће се исплатити и омогућити Србији да изгради економију отпорну на утицаје и убрзати приступање ЕУ", додаје Понтара.
Државна секретарка у Министарству заштите животне средине Сандра Докић истиче да је Србија привукла више од 500 климатских инвестиција.
"Та улагања подржавају транзицију Србије на зелену економију у складу са зеленом агендом и приоритетима Европске уније. Са око 300 милиона долара, подржали смо више од 280 компанија како би развиле или реализовале зелене инвестиције", наводи Докићева.
Инвестиције приватног сектора Светска банка види као замајац на путу ка одрживој привреди. За то су, истичу, неопходни одговарајући правни оквир и подстицаји.