среда, 11.12.2024, 05:50 -> 16:25
Тражња благо успорава, а цене квадрата и даље расту – некретнине и даље сигурна инвестиција
У Србији станови се све више купују готовином, а цену квадрата диктирају локација, инфлација, поскупљење грађевинског материјала и недостатак радне снаге. На Међународној конференцији о тржишту некретнина Југоисточне Европе, добре вести стижу од инвеститора да су 2025. у плану нове инвестиције, градиће пословне објекте и фабричке хале, а Ниш ће се добити хотел Радисон.
Србија постаје све занимљивија за међународне инвеститоре, јер по повољним условима нуди пословне и индустријске зоне.
"Планирамо изградњу 200.000 квадрата индустријског простора на више од 10 локација у Србији. Тренутно градимо у Јагодини и Нишу, а почињемо и изградњу парка у Сомбору. Наше постојеће паркове развијамо даље, у широј околини Београда, Новог Сада и Крагујевца", истиче Петар Кологнат, директор пословног развоја "ЦТП Инвеста" Србија.
Година коју испраћамо донела је благо успоравање потражње за некретнинама, али су цене квадрата наставиле да расту. Стручњаци тврде да су некретнине остале сигурна инвестиција за чување вредности новца.
"Они који имају готовину купују станове, затим их издају. Тај тренд ће се наставити неко време, али мораће да се ослушне тржиште како би се видела потреба за другачијим становима – јефтинијим и доступним грађанима са просечним платама. Локација је пресудна. Скупље је довести радну снагу у Београд него у мање градове. Земљиште је много скупље у већим градовима, а све га је мање за градњу", указује Габор Регош, главни економиста у компанији "Гранит".
Србија добро тржиште за комерцијалне некретнине
Банке све више улажу и у градњу пословних објеката.
"Сматрамо да је Србија, за разлику од неких других земаља у Европи, веома добро тржиште за наредне године када је реч о инвестицијама у комерцијалне некретнине. У 2025. години очекују нас пројекти на којима већ дуже радимо. Реч је о приватном сектору, већим институционалним инвеститорима, као и сарадњи са Владом Србије у фази два развоја научних паркова", наводи Василије Јауковић из Европске банке за обнову и развој.
Хотелијери најављују изградњу нових хотела, како у престоници, тако и у другим градовима. Последњих 10 година тржиште некретнина у Србији се брзо развијало, али га није пратила инфраструктура.
"Потребно је изградити нови аеродром и увести нове летове како би туристи могли да посете Србију. Отварамо следеће године хотел 'Радисон' у Нишу. Добра прилика за улагање је и предстојећи 'Експо', јер ће бити потребно више хотела. Међутим, важно је планирање – морамо мислити о одрживом развоју, односно шта ће бити са толиким капацитетима након завршетка 'Експа'", наглашава Дејвид Џенкинс, потпредседник за развој пословања у Источној Европи у "Радисону“.
Учесници конференције подсећају да велика потражња и недостатак добрих и укњижених станова доводе до раста цена некретнина, као што је случај данас, и да се то мора променити.