уторак, 10.12.2024, 20:00 -> 21:22
Нови аранжман није "икебана", на чему ММФ инсистира
Одбор директора Међународног монетарног фонда донео је одлуку о успешном завршетку четворогодишњег стендбај аранжмана и потврдио нови нефинансијски аранжман за Србију у виду Инструмента за координацију политика. Програм је саветодавног карактера, а креатори финансијске политике Србије тумаче га као потврду кредибилности економије и подстрек за наставак реформи.
Финансијски систем изгледа здраво. Тако је у најновијем извештају ММФ проценио српску економију по окончању стендбај аранжмана. Кажу – јавни дуг и фискални дефицит опали су упркос изазовима, а девизне резерве су рекордне. Уз подршку и похвале, од борда директора савети и смернице. Препоручују обазривост током новог, нефинансијског аранжмана.
Ли Бо, заменик генералног директора ММФ-а, истиче да ће фискални дефицит од највише три процента БДП-а помоћи да се уравнотежи фискална дисциплина.
"Ово би, заједно са пуним поштовањем посебних фискалних правила о платама и пензијама, требало да доведе до пада јавног дуга на 45 процената БДП-а 2025. и испод овог нивоа у каснијим годинама. Имајући у виду амбициозне планове јавних инвестиција, кључно је континуирано унапређење јавних финансија, јавних инвестиција и управљања фискалним ризиком, као и фискална транспарентност", истиче Ли Бо.
Председник Александар Вучић наглашава важност сталне контроле.
"За нас је важно да ту буде контрола увек, јер како дође децембар, дође пет милијарди различитих захтева како да се дочепају пара... Да не бисмо бацали новац и повећали стопу јавног дуга, да држимо дефицит под контролом, да јавни дуг не пређе 50-60 посто или 75 кад сам ја постао председник Владе, зато је потребан ММФ", каже Вучић.
Нови договор и старе поруке
У новом договору са ММФ-ом и старе поруке – да се наставе структурне реформе, пре свих управљање јавним предузећима. То ће, обећава министар финансија Синиша Мали, бити један од задатака државе током аранжмана.
Наводи и остале – одржање макроекономске стабилности, улагање у обновљиве изворе енергије, завршетак реформе Пореске управе.
"Ми по споразуму са ММФ-ом не смемо да пређемо три одсто дефицита и управо тако чувамо стабилност јавних финансија, јер је то ниво који омогућава да даље удео јавног дуга у БДП-у опада, што је веома важно, показујемо примером на који начин се одговорно воде јавне финансије, и то треба да допринесе да додатно унапредимо инвестициони кредитни рејтинг", каже Мали.
Гувернер НБС Јоргованка Табаковић наглашава да ће инфлација у границама циља Народне банке Србије, очувана релативна стабилност девизног курса динара према евру и рекордне девизне резерве остати важан стуб за инвестиционо и потрошачко поверење и за финансијску стабилност земље.
"ММФ инсистира да се објављују сви инфраструктурни пројекти"
Суштина новог аранжмана, указују упућени, јесте саветодавног карактера, али је и вид надзора над реализацијом већ започетог посла у реформама и дисциплинованој финансијској политици.
Новинарка РТС-а Аница Телесковић напомиње да, иако се преговори са ММФ-ом обично воде у НБС за дугачким столом где је цветна икебана, аранжман неће бити само "икебана", без обзира на то што је саветодавни.
"Оно на чему ММФ инсистира и што је јако важно је да се сви инфраструктурни пројекти објављују да се направи табела свих важних пројеката од националног значаја који иду мимо тендера како би се пратио њихов трошак на буџет", наводи Телесковић.
Инструмент за координацију политике који је Србија договорила са ММФ-ом трећи је аранжман тог типа договорен са једном од водећих финансијских институција света. Важиће три године, уз редовне ревизије на шест месеци.