Извор: РТС

Покреће ли Доналд Трамп трговински рат против Европе и Кине

Доналд Трамп прети Кини, Канади и Мексику – чим буде положио заклетву као председник, повећаће им царине. За кинеску робу, додатних 10 одсто на већ постојеће тарифе, за увоз из Мексика и Канаде 25 процената. Професор на Економском факултету Љубодраг Савића наводи за РТС да не постоји могућност да уведеш царине, а да немаш штету за своју економију. Новинарка редакције "Око" Аница Телесковић указује да увођење царине на европски челик и алуминијум може да се одрази и на нашу економију.

Доналд Трамп је током свог првог мандата, увео мноштво царина – на соларне панеле, веш-машине, увоз челика и алуминијума. Оне су погодиле земље широм света, биле оне политичке савезнице САД или не. Трамп ни овог пута није дуго чекао већ је након победе на изборима за председника САД најавио да ће већ првог дана по повратку у Белу кућу увести нове царине. Кини до 60 одсто, а свима осталима на свету од 10 до 20 процената.

Професор на Економском факултету Љубодраг Савића наводи за РТС да не постоји могућност да уведеш царине, а да немаш штету за своју економију.

"Све је он то прорачунао имајући у виду узвратне мере, наравно. Како год било, има једна пословица – 'где се слонови играју, страда трава'. Мислим да ће бити лоше за Европу, а ми смо део Европе. Ми смо мала земља, ми ћемо свакако страдати, али бојим се да ће највећу штету претрпети од свега овога Европска унија", оцењује Савић.

Указује да није изненађен најављеним царинама јер су то, како каже, САД већ радиле у претходном периоду. Као пример наводи Јапан.

"Ја одавно то пратим. Америка је 80-их година увела Јапану неочекивано царине, зато што је Јапан био много ефикаснији у производњи аутомобила, производили су малолитражне, јефтине аутомобиле, пласирали их на америчко тржиште и зарађивали пуно. Јапан се прилагодио томе, престао је да производи мале аутомобиле, и поче да производи велике и скупе аутомобиле и превазишао тај проблем. Дакле, ништа ново", указује Савић.

Трамп је у свом првом мандату као председник, увео мноштво царина између осталих и Кини на алуминијум и челик. Тим потезом Трампа, каже, Савић није био изненађен јер су САД у њој виделе главног противника.

Изненађен је, додаје, био када је Доналд Трамп увео царине и Европској унији.

У троуглу ЕУ, САД и Кина, најбоље ће проћи Кина

Према речима професора Савића, Европа на најављене царине Доналда Трампа нема шансе да узврати јер, како каже, нема ефикасну индустријску политику која може да им се супротстави. 

"Европа једноставно то немо посматра. Она је већ претрпела невероватну штету нарушавањем, односно прекидом односа, пре свега економских са Русијом. Захваљујући чињеници да је имала изузетно јефтине сировине, нафту, гас, стратешке материјале, велико руско тржиште, стране инвестиције, она се заправо развијала добро. Није она могла рачунати на Кину, али на Русију јесте. Измакли сте јој један камен. Сада измичите и други. Дакле, индустрију Европске уније која се налази у тешкој позицији оптерећујете са још једном ствари. Питање је шта од тога може да преживи. У том троуглу – Европска унија, САД и Кина – најбоље ће проћи Кина. Зато што су они једна земља која има огромно унутрашње тржиште које расте", каже Савић.

Указује да је Кина потенцијално највеће растуће тржиште које је врло важно и за компаније из осталог дела света.

Сматра да ће политика Доналда Трампа према Кини можда у кратком року дати неке резултате, оштетити у неком смислу Кину, али Кина ће се с тим изборити јер је моћна економија која има огромно унутрашње тржиште које сваког дана расте.

"Видите, није случајно формиран БРИКС и није случајно да се те земље које су угрожене политиком Трампа, рекао бих и Европске уније, обједињавају, односно праве неки савез у коме ћемо имати два света. Један раздвојени део света који ће живети и даље у убеђењу да се цео свет врти око њих и овај други, млади свет, они ће напредовати, али имамо лепу пословицу, на младости света остаје", оцењује Савић.

Увођење царине на европски челик и алуминијум погађа и Србију

Новинарка редакције Око Аница Телесковић сматра да ће Кинези узвратити, али да је питање колико може Европа да узврати јер је, како каже, Европа у доста компликованој ситуацији.

"Немачка се врти око нуле, то је наш главни спољнотрговински партнер. Очекује се економски раст од свега 0,8 одсто. Дакле, то је једно доста исцрпљујуће стање за Европу. Да ли је решила питање инфлације? Па и то је питање. Сада се очекује да се у новембру инфлација нешто благо повећа у односу на претходни месец. Дакле, у тој једној економски исцрпљујућој ситуацији, у ситуацији када Европа стагнира, Трамп ће вероватно следити оно што је радио у претходном мандату", наводи Телесковићева.

Указује да увођење царине на европски челик и алуминијум може да се одрази и на нас.

"Наш извоз челика је везан за Европу. Када је прошли пут Трамп увео царине Кини и Европи, Европа је онда увела нама царине. И то су ограничења и квоте на извоз челика, а ХБИС је наш највећи увозник", указује Телесковићева.

Најављене царине ће, додаје, имати последице и по глобалну економију, а утицаће на односе валута у свету.

Цело гостовање са Љубодрагом Савићем и Аницом Телесковић можете погледати у видеу на почетку текста

Читај ми!