Извор: Танјуг

Вучић: Србија жели већу сарадњу са британским компанијама, Уједињено Краљевство важан политички партнер

У Београду се одржава конференција о трговини између Уједињеног Краљевства и Западног Балкана. Председник Алексaндар Вучић поручио је да Србија жели већу сарадњу са британским компанијама и Уједињеним Краљевством.

У Привредној комори Србије одржава се конференција о трговини између Уједињеног Краљевства и Западног Балкана, чији је циљ да кључни доносиоци економских одлука идентификују пословне могућности и започну разговоре са истакнутим пословним партнерима у стратешким секторима.

Регионална конференција пружиће прилику представницима шест привредних комора Западног Балкана, окупљеним у Коморски инвестициони форум, да представе заједнички потенцијал региона привредној делегацији Уједињеног Краљевства.

Председник Александар Вучић поручио је на отварању конференције да Србија жели много већу сарадњу и ближе односе са Уједињеним Краљевством и британским компанијама и нагласио да је Велика Британија за нас веома важан и политички партнер.

"Како у повећању трговине, у повећању нивоа услуга, такође у туризму и у свакој врсти друштвене активности желимо боље и ближе односе са Уједињеним Краљевством. Уједињено Краљевство, Велика Британија је шеста економска сила света, једна од најважнијих и највећих политичких сила света, за нас страховито важан партнер. И некако смо и ми потцењивали неретко Велику Британију и тиме правили велику грешку. Није чудо што су они потцењивали Западни Балкан и Србију јер смо сувише мали за њих и у политичком и сваком другом смислу", нагласио је Вучић у ПКС.

Додао је да када је требало да решимо питање финансирања Моравског коридора, који ће ускоро бити готов до Врњачке Бање од Појата, да су се најбрже договорили са фирмом "УК фајнанс".

"Дакле, да ли су они били најјефтинији и да ли су увек најјефтинији, нисам сигуран, али да ли су најефикаснији и да ли најбрже завршавају ствари и да ли увек можете врло повољан договор за своју земљу да направите – можете и то је мој савет и осталим људима са Западног Балкана, дакле, који се овде налазе да раде са 'УК фајнанс' сектором, јер они врло добро и врло ефикасно доносе одлуке о финансирању важних пројеката овде у нашем региону", навео је Вучић.

Нагласио је да је предуслов за све нас у региону, за напредак у односима са Уједињеним Краљевством, оно што морамо да урадимо овде у региону. 

"Сви кажемо да смо за улазак у ЕУ, а нисмо у стању да направимо отвореним границе које нас повезују, да смањимо трошкове за наше камионе и наша предузећа, јер када будемо имали такву привреду и односе на Западном Балкану тек тада ћемо моћи да будемо конкурентни и моћи да се појављујемо на тржишту Велике Британије и многим другим тржиштима. И у политичком и у економском смислу такву одлуку подржава и Велика Британија, али и све друге велике силе. Само је до нас хоћемо ли да се опаметимо и схватимо да себи нисмо довољни и да морамо са комшијама и са свима другима из региона заједно да радимо, јер свако од нас је сувише мали да би могао да буде довољно конкурентан у односу на све друге из нашег ширег окружења и зато је важно да будемо по том питању заједно и што је могуће више уједињени и тада ћемо имати више прилика на британском тржишту и више прилика за привлачење британских инвестиција", навео је Вучић.

Нагласио је да ће Србија ове године имати 4,5 милијарди евра страних инвестиција, као и да ће имати можда чак и 65 одсто инвестиција од укупних инвестиција на Западном Балкану.

"Нисам сасвим задовољан, гледам одакле стижу те инвестиције, драго ми је што имамо све више инвестиција из Азије, Кине, Кореје и Јапана, али успорава раст у Европи  већ другу, трећу и четврту годину заредом и што је мање инвестиција из Европе, можете да видите да осим азијских тржишта нема нових које смо успели да привучемо нити нових у Европи", рекао је Вучић.

Фергусон: Воће у британским продавницама је српског порекла

Амбасадор Уједињеног Краљевства у Београду Едвард Фергусон рекао је да је сада прави тренутак за унапређење трговинских веза између Уједињеног Краљевства и Западног Балкана, као и да је приметан стални раст трговине са регионом Западног Балкана у протеклих 10 година.

Он је, на отварању Конференције о трговини између Уједињеног Краљевства и региона Западног Балкана, истакао да је, на пример, воће у британским продавницама српског порекла.

"Регион Западног Балкана брзо расте, а у случају Србије пројекције су да ће бити највећи раст. Србија има брзи раст економије и приступачну радну снагу", рекао је Фергусон у Привредној комори Србије.

Наглашава да је Уједињено Краљевство одличан партнер региону када су у питању информационе технологије и зелена транзиција. Фергусон је похвалио напоре ПКС у неговању регионалних партнерстава и поручио да ће Амбасада Уједињеног Краљевства у Србији пружити подршку британским компанијама које желе да послују на српском тржишту.

Чадеж: У Србији послује 500 компанија из Уједињеног Краљевства

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж изјавио је да је будућност сарадње између Србије и Уједињеног Краљевства у секторима информационих технологија и енергетике.

Истакао је да је присутно више од 220 учесника међу којима је највећи број из ИКТ сектора, али да међусобна размена није на завидном нивоу.

"Чини ми се да је то због тога јер се не познајемо довољно, али ако у Уједињеном Краљевству купите боровницу, малину или јагоду, знајте да је она узгајана овде", рекао је Чадеж у Привредној комори Србије.

Додаје да у Србији послује 500 компанија које долазе из Уједињеног Краљевства, што показује да постоји интерес за сарадњу. Чадеж истиче да извоз софвера из Србије у Уједињено Краљевство премашује милијарду евра, што је више него укупна робна размена између две земље.

"Србија данас извози више од четири милијарде евра када је у питању софтвер. Софтвер је највећи и најважнији производ у извозу Србије и то је последица вишегодишњег улагања у дигиталну инфраструктуру", рекао је Чадеж.

Подсетио је да је наша земље једна од ретких држава која у основним школама као обавезан предмет има програмирање и кодирање.

"Можемо да послужимо као пример европским земљама", рекао је Чадеж. Говорећи о сектору енергетике, Чадеж каже да будућност сарадње лежи у системима за чување енергије, с обзиром на то да је већ сада тешко задовољити потражњу за електричном енергијом.

Читај ми!