среда, 13.11.2024, 20:05 -> 20:07
Србија на веб самиту у Лисабону - од кошнице до фабрике стартапа
Српске стартап компаније и данас су се представљале на Веб самиту у Лисабону. Укупно 60 иновација тражи стране партнере за усавршавање и продају производа.
За производ који су развијали седам година кажу да је савршен кућни љубимац – стара се сам о себи и доприноси домаћинству. Кућна кошница са око 7.000 пчела радилица, уз посебне додатке, омогућава прикупљање меда, свежег полена, прополиса, а на њој можете и да се инхалирате. Њени творци тврде да за градски узгој није потребна заштитна опрема јер су пчеле затворене.
"Само када кажемо да су затворене треба да разграничимо – оне јесу затворене у смислу да су у нашој дневној соби или у нашој канцеларији. Међутом, ово је једини кућни љубимац који је стално пуштен, оне су слободне. Оне стално могу да комуницирају са природом, да излазе и да се враћају и скупљају пчелињи производ. Оне кроз црево излазе и враћају се", каже Слободан Долашевић, стартап "Beeamond".
Док у Лисабону траже стране улагаче, планирају да кошницу унапреде софтвером који ће пратити активност пчела, темепературу, влагу, и друге параметре.
Међу 60 стартап компанија које наступају на веб самиту, има и оних које су производе развијале у научно-технолошким парковима у Србији. Само из нишког научно-технолошког парка долази пет стартап компанија.
Парк им помаже у инфраструктури, обезбеђује радионице, пружа менторску подршку у развијању производа, повезује их са другим компанијама, факултетима и универзитетима.
"Ми данас имамо скоро трећину стартапова који прошле године нису постојали или њихови власници можда нису ни сањали да ће се појавити овде, али су кроз неке од акцелераторских програма које развијају научно-технолошки паркови успели да у протеклих годину дана да од идеје дођу до производа и да након тога чак и добију финансијску подршку научно-технолошког парка да се уз ПКС нађу на овом догађају", каже Милош Гроздановић из Научно-технолошког парка у Нишу.
Важни контакти
Контакти које је ПКС остварила на самиту, кажу, биће важни за оснивање прве фабрике стартапа. Замишљена је као платформа за стварање и јачање иновативних компанија чији би прозводи требало да се продају на светском тржишту уз помоћ страних експерата.
"Наравно, део тога су и фондови, део тога је приступ капиталу, то је јако важно. Али џаба је и највећи капитал који постоји уколико немате добро разрађен производ у сарадњи са реалним тржиштем, са компанијама, са потрошачима. И то је оно ми што желимо са њима да урадимо и они то знају. Ми у Србији имамо јако добро технолошко занање, али нам фали знање да правимо добре производе", каже Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије.
Фабрика стартапа "Тесла венчер студио“ требало би да буде отворена почетком наредне године.