Извор: РТС

Скупштина ММФ-а и Светске банке у Вашингтону, Мали са водећим америчким инвеститорима

У Вашингтону је отворена годишња скупштина Међународног монетарног фонда и Светске банке којој присуствују и министар финансија Синиша Мали и гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић. Синиша Мали имао је састанак са водећим америчким инвеститорима.

Скупштина Међународног монетарног фонда и Светске банке се одржава, симболично, на 80. годишњицу Споразума у Бретон Вудсу којим је договорено оснивање ММФ-а и Банке за обнову и развој, претечом данашње Светске банке, као и да амерички долар буде међународна резервна валута.

О томе су говорили и амерички председник Џозеф Бајден који се обратио видео-поруком, као и директори ММФ-а и Светске банке.

Директорка ММФ-а Кристалина Георгијева је највећи део говора посветила изгледима светске економије, ономе што се дешавало у претходних годину дана, али и пре тога. Упркос великим изазовима, од коронавируса до сукоба на Блиском истоку и у Украјини, глобална економија је показала отпорност, навела је Георгиева.

Позвала је гувернере централних банака широм света да координирају своју политику и да раде на побољшању економских изгледа у наредном периоду.

"Привредни раст у свету је и даље у позитивној територији, а каматне стопе опадају у већем делу света, али се људи и даље не осећају добро, када је реч о економским изгледима. Све које сам овде питала: Како је ваша економија - рекли су добро. Али, на моје питање какво је расположење људи, кажу: не баш тако добро. Породице и даље трпе због високих цена и анемичног привредног раста. Очекујемо да ће раст глобалне економије ове године бити 3,2 одсто, а наредних пет година 3,1 одсто.То је најнижи раст у последњих неколико деценија јер трговина више није снажан мотор раста", рекла је Кристалина Георгиева.

Мали разговарао са водећим америчким инвеститорима

Министар финансија Синиша Мали је имао састанак са групом водећих америчких инвеститора који је организовала "Bank of America" на којем је говорио о привредном расту Србије и о припремама за предстојећи Експо 2027.

"Имао сам прилику и стварно је било неједноставно разговарати са преко 20 инвеститора који су дошли да чују нешто о Србији која је добила инвестициони кредитни рејтинг. То су инвеститори који су до сада или улагали у наше хартије од вредности или планирају да улажу у наше хартије од вредности. Потпуно је другачији приступ када долазите као земља са инвестиционим кредитним рејтингом него да тај рејтинг немате, када говорите о никада већим стопама раста, о рекордно ниској запослености, о рекордно високој запослености, о рекордним страним директним инвестицијама. Ја сам њима веома јасно рекао, када послажете ове аспекте и макроекономске индикаторе, Србија се стварно разликује од других и добри смо", рекао је Мали.

Нагласио је да је говорио и о јасним циљевима раста, као и о плану "Србија 2027".

"Није све идеално у Србији, да нико не помисли да смо ми сада најсветлији или како већ, али се другачије опходимо према својој економској политици, другачије водимо, много одговорније него други. Имамо јасну визију, не реагујемо дан за даном, јасно размишљамо, неколико година унапред и то су резултати које они поштују", поручио је Синиша Мали.

Састанком са инвеститорима делегација Србије завршава дводневну посету Вашингтону.