недеља, 12.06.2022, 20:53 -> 21:20
Цео свет у борби са инфлацијом, горак укус кафе у Бразилу
Од свакодневне куповине намирница, преко грејања и до отплате кредита – све је поскупело. Трошкови живота нагло расту, не само код нас већ широм света. Глобална инфлација је на највећем нивоу од 2008. године.
Инфлација у Сједињеним Америчким Државама достигла је нови, 40-годишињи максимум од 8,6 одсто. Скочиле су цене нафте па је популарни "галон" од пет до пет и по долара. Због потражње из Азије и хладне зиме, порасла је и цена гаса.
Пандемија је многе "закључала". Они су остали код куће, нису ишли у ресторане или на одмор, па су више куповали. Цене хране у Америци бележе највећи раст од децембра 1981.
Висока инфлација приморала је америчку централну банку да подигне каматне стопе и највише су у последње три деценије.
"Нисмо једина земља која доживљава инфлацију. То можете видети у готово свакој развијеној земљи широм света", каже Џенет Јелен, амерички секретар за финансије.
Бродске компаније које превозе робу широм света преплављене су наруџбинама. Некада је транспорт контејнера робе из Азије у Европу коштао 1.500 долара, а сада и десет пута више. Цена кафе је такође скочила након што је Бразил, водећи светски произвођач, имао лошу жетву после највеће суше.
"Власт увек говори о шест, осам, десет одсто инфлације. Али то није тако. Било да је реч о храни, гориву, струји. Видео сам поскупљења много изнад тога", каже Фабио Фернандес.
Када је о Европи реч, Данска је саопштила да је због поскупљења струје и грејања инфлација порасла на 6,7 одсто у априлу. Највише од 1984. године.
"Срцепарајуће је да постоје пензионери, незапослени, самци или породице које морају да бирају између плаћања лекова, хране или рачуна", каже Маи Виладсен, портпарол Партије црвено-зеленог савеза.
Инфлација у Немачкој је 7,9 одсто, највећа од 1990. године.
Русија успева да контролише инфлацију. Путин је рекао да су од друге половине маја цене престале да расту и да је инфлација сада нула. Годишња инфлација у Русији је 27. маја успорила на 17,4 одсто, са 17,83 одсто у априлу.
Лоше је и у Азији. Становници Пакистана боре се са инфлацијом и привредним погоршањем. Тамо су цене достигле 17-годишњи максимум.
Локална валута слаби према америчком долару. У Африци је слично. Због раста цена, око 17 милиона Нигеријаца нема довољно хране. Уједињене нације упозоравају да расте број гладних у најмногољуднијој земљи Африке.
Висока стопа инфлације у свету, смањила је куповну моћ па се за евро или долар купује мање него раније.