Читај ми!

Удвостручена размена са Бугарском

Укупна робна размена Србије и Бугарске у прошлој години била је 43 одсто већа него пре две године. У Софији се позитивно оцењује недавни сусрет премијера две земље. Суседи поручују да би бугарско искуство могло да помогне евроинтеграцијама Србије.

Србија је прошле године са суседном Бугарском остварила укупну робну размену од око 839 милиона долара, што је 43 одсто више него пре две године. Увоз је и даље већи од извоза, па је дефицит Србије повећан на чак 85 одсто. Статистика би сигурно била другачија да није било економске кризе, која још потреса источног суседа.

Четворогодишње искуство Бугарске у Европској унији, Србији би могло да помогне на путу ка европским интеграцијама, кажу у Министарству иностраних послова Бугарске. Позитивно се оцењује и недавни сусрет премијера две земље.

"Разговори су били успешни и конкретни. Договорили смо сарадњу на инфраструктурним пројектима, посебно завршетку Коридора 10, развоју енергетике, контроли границе, бољој економској сарадњи, али и на побољшању положаја бугарске националне мањине у Србији", каже Весела Чернева, из Министарства иностраних послова Бугарске.

Осим завршетка главног путног правца ка истоку, најважнији заједнички послови биће гасовод Јужни ток и Дунавска стратегија, чије су чланице обе земље. 

Интерес Србије је и већи извоз робе потребне бугарском тржишту, у чему предњаче олово, цинк, сојино уље и производи од гвожђа.

"Онај ко извози робу из Србије и докаже да је она српског порекла више од 51 одсто, има повластице и не плаћа царину. С друге стране, Бугарска је као чланица ЕУ у бољој ситуацији, јер има одређене привилегије при извозу своје робе, а ми морамо да плаћамо царину на увоз робе из ЕУ, преко Бугарске", каже Владан Станојевић, из Привредне коморе у Нишу.

Развијена погранична размена

Из Бугарске највише увозимо катоде, дизел, струју, муницију. У пограничним општинама, у спољно трговинској размени најзаступљенији су текстил и гумарски производи.

"Бугарска економија је после распада источног блока највише претрпела. Укупан извоз нам је сада преполовљен, а некада смо само на источноевропско тржиште извозили чак 80 одсто производа", каже економски аналитичар из Софије Васил Стојанов.

Према подацима Приведне коморе у Софији, скоро 300 фирми са српским капиталом послује у Бугарској.

Највише је инвестирала компанија "Делта", која је уложила 120 милиона евра у трговачки ланац, у коме се може купити роба српског порекла, намештај, прехрамбени и хемијски производи.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи