Препечена цена хлеба

Најаве Уније пекара Србије да би хлеб "Сава", због поскупљења струје, већ крајем априла могао да кошта 70 динара, у Институту за економику пољопривреде сматрају неоснованим, наводећи да цена векне не би смела да пређе 50 динара.

Због поскупљења електричне енергије бели хлеб типа "Сава" од пола килограма могао би да поскупи на 70 динара већ крајем априла, најавила је Унија пекара Србије.

Као основни разлог наводи се да ће, од 1. априла, струја за привреду бити скупља 15 одсто. У Институту за економику пољопривреде сматрају да су такве најаве неосноване и да максимална цена векне не би смела да пређе 50 динара.

Хлеба типа "Сава" најчешће кошта између 55 и 60 динара за векну, а ретко се може наћи по цени око 40 динара. У породичној пекари Бранислава Митровића у Београду хлеб кошта 50 динара.

Митровић каже да ће, и после поскупљења струје, цена остати иста, и да тренутна цена хлеба од 50 динара, па и од 55, потпуно покрива трошкове производње, и да са том ценом може да се оствари и профит.

"Поскупљење струје неће утицати на цену хлеба, јер она само три одсто учествује у цени финалног производа", рекао је Митровић.

Према мартовској калкулацији Института за економику пољопривреде, на цену векне брашно утиче више од 90 одсто. Уз квасац, со и адитиве почетна цена је испод 18 динара.

Малопродајна цена

Када се на цену сировина за производњу векне додају трошкови производње од око седам динара, добије се произвођачка цена од око 25 динара. Та цена увећава се за зависне трошкове, велепродајну маржу од два одсто и ПДВ од осам процената, што чини велепродајну цену од 30 динара.

Када се на тако формирану цену додају остали трошкови, малопродајна маржа од седам одсто и ПДВ од осам процената, добије се коначна малопродајна цена од 35 динара и 22 паре.

Ова просечна калкулација рађена је средином марта, када је килограм брашна коштао 45 динара. Цене могу варирати у зависности од количине произведеног хлеба и трошкова набавке материјала и транспорта, али не драстично.

"Мислим да, према садашњој калкулацији коју имамо у Институту за економику пољопривреде, значи просечним ценама свих инпута за производњу хлеба, цена хлеба не би смела прећи 45 динара", рекао је директор Института Драго Цвијановић.

Према његовим речима, када би се укалкулисало тих 15 одсто повећања цене индустријске струје, цена хлеба би максимално била 50 динара. Да би предупредила поскупљење хлеба, Влада је у међувремену забранила извоз пшенице и брашна до жетве.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи