Прехрамбена криза

Цене хране у свету никада нису биле више! Узрок немири у арапским земљама и поскупљење нафте. Скок цена хране највише погађа становништво у Африци и Азији, које живи испод линије сиромаштва. Све већа употреба кукуруза и јечма у производњи биогорива додатно подстакла раст цена.

У фебруару су индекси цена хране у свету порасли 2,2 одсто. То је највише у последње две деценије, од када Уједињене нације прате раст цена хране. Главни узроци су природне катастрофе, конфликти, повећање азијске тражње, шпекулације на тржишту.

"Цене су и даље на историјском максимуму. На жалост у фебруару су још више скочиле тако да су, без обзира на то да ли се обрачунавају на реалним основама или су кориговане у складу са инфлацијом, достигле нови рекорд", рекао је Абдулреза Абасијан из Организације УН за храну и пољопривреду.

Скок цена хране највише погађа становништво у Африци и Азији, које живи испод линије сиромаштва, са мање од два долара дневно. Њих је у свету милијарду 200 милиона.

"Важно је да они најрањивији буду заштићени, а не да се производи субвенционишу. Битно је да државе добро циљаним мерама помогну најсиромашније", каже Каролин Еткинсон из Међународног монетарног фонда.

Све већа употреба кукуруза, јечма и других житарица у производњи биогорива додатно је подстакла раст цена хране.

"Када су цене нафте високе повећава се и производња биогорива, а то подразумева употребу прехрамбених усева. То се догодило 2007. и 2008. године, што је био један од главних фактора који је утицао на раст цена хране", каже Абасијан.

Уједињене нације очекују да ће због прошлогодишњег пада светске производње пшенице и растуће тражње, залихе житарица у свету ове године бити нагло смањене. Ако се нешто хитно не предузме, несташица хране и њено поскупљење могли би да изазову нову светску прехрамбену кризу.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи