Грејање гута киловате

Потрошња струје расте, а у односу на исти период прошле године већа је за 10 одсто. Да би одржали стабилност електронергетског система, у ЕПС-у кажу да непланирано морају да увозе струју скоро цео октобар.

Тешко је наћи домаћинство које нема бар једну грејалицу. Када нема другог грејања, има струје, то је домаћи ресурс. У ЕПС-у кажу да производне планове праве на основу просечне зиме.

Међутим, план је већ у октобру премашен за 2,5 одсто, па је увоз струје почео месец дана раније. Дневна потрошња до краја седмице премашиће 127 милиона киловат сати, што је некада трошено зими.

"Што се тиче производних капацитета, они су спремни и ту не очекујемо веће проблеме за испуњење биланаса. Проблеме можемо да очекујемо опет у зависности од зиме на дистрибутивном систему где се могу очекивати локалне отказе и кварове, пре свега због оптерећења мреже", рекао је директор ЕПС-а Драгомир Марковић .

Док је грађанима струја увек скупа, у ЕПС-у тврде да је грејање на ТА пећи тренутно најисплативије. И стручњаци очекују велики притисак на електро-систем чак и у селима, јер ни угља нема довољно.

"Србија се и сада греје углавном на струју јер градске топлане не раде пуном паром и не греју диовољно станове иако је температура изнад нуле",  рекла је Јелица Путниковић, стручњак за енергетику из "Балкан магазина".

"Питање је шта ће бити када температура буде десет степени испод нуле, вероватно ће се сви догревати или грејати на струју и питање је хоће ли бити довољно електричне енергије и хоће ли електроенергетски систем то моћи да издржи", рекла је Путниковић.

Статистика показује да се трећина Србије греје на струју. Проблем је, међутим, што се још толико домаћинстава догрева. У ЕПС-у сматрају да је најважније да топлане греју добро, посебно у Београду и Новом Саду, где су оптерећења највећа.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи