Кина прва излази из кризе?

Захваљујући расту продаје и индустријске производње, Кина је у другом овогодишњем кварталу остварила економски раст од 7,9 одсто у поређењу са истим кварталом лане. Стимулативни план власти у Пекингу вредан више од 500 милијарди евра, изгледа даје прве резултате.

Кина је у другом овогодишњем кварталу убележила економски раст од 7,9 одсто у поређењу са иста три месеца прошле године захваљујући снажном расту продаје на мало и индустријске производње.

У поређењу са првим тромесечјем 2009. године, раст треће по величини светске економије био је 6,1 одсто, показују подаци Националне статистичке службе.

За текућу годину кинеска влада је пројектовала привредни раст од осам одсто.

Пекинг је иначе усвојио стимулативни план вредан четири хиљаде милијарди јуана (586 милијарди долара) како би изоловао Кину од глобалне кризе.

Циљ пакета је да се смањи зависност од извоза подстицањем домаће потрошње кроз веће трошење на изградњу путева и друге јавне радове.

Највећи део новца из пакета намењен је државним грађевинским компанијама и челичанама али је новац почео да иде и ка приватном сектору.

Бројни аналитичари очекују да Кина буде прва земља која ће "испливати" из најтеже економске кризе од тридесетих година прошлог века.

Међународни монетарни фонд раније овог месеца повећао је прогнозу кинеског економског раста у 2009. за проценат, на 7,5 одсто.

Исто је прошлог месеца урадио и други глобални кредитор - Светска банка, која је подигла прогнозу овогодишњег привредног раста Кине на 7,2 са 6,5 одсто.

У међувремену из кинеске владе упозоравају да опоравак, иако снажан, још није чврст и да још постоје бројне тешкоће и изазови.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи