Приватизација или подржављење

Приватизација предузећа нема алтернативу и треба је спроводити и у време економске кризе. У Србији се, углавном због партијских интереса, избегава стечај проблематичних фирми. Важно је да предузеће има власника који ће о њему бринути, оценили учесници панел дискусије.

Приватизацију треба наставити по сваку цену, без обзира на економску кризу, закључили су учесници панел дискусије "Приватизација или подржављење", коју је организовала инвестиционо консултантска кућа "Цитадел".

Директор "Цитадела" Милутин Николић запрепашћен је због чињенице да, у САД и неким европским земљама, државни капитал улази у фирме које су запале у тешкоће.

Николић сматра да је то "потпуно погрешно" и да ће довести до пропадања привреде, због чега је неопходно поново "одбранити идеју приватизације".

Као приватизациони саветник за "Галенику", истакао је да није важно колико ће се пара у приватизацији добити, добро је ако се предузеће прода и за један евро, важно је да има власника који ће о њему бринути, па по њему нису прихватљиви изговори да сада није добро време за приватизацију.

Један од аутора Закона о приватизацији, професор Економског факултета у Београду Бошко Живковић је указао да је већина пропуста у приватизацији последица неспособности надлежних државних институција и непостојања одговарајућих пратећих закона.

Рекао је да је државно власништво други назив за партијску својину која наноси штету и држави и предузећу где се са променом партија на власти мења и управљачка гарнитура.

Државна или партијска својина? 

Живковић је препоручио да се што пре припреми стратегија приватизације неколико успешних јавних предузећа, која су "у режиму партијске својине".

Та приватизација, према његовим речима, требало би да се обави "на социјално прихватљив начин", односно да се веже за реформу пензијског система, јер је на дужи рок неодрживо да се 40 одсто пензија испаћује из буџета.

Директор Центра за слободно тржиште Мирослав Прокопријевић је рекао да је погрешна процена да у време економске кризе предузећа која имају тешкоће треба да спасава држава и да их национализује тако што у њих улаже новац пореских обвезника.

"Искуство је показало да је приватно власништво ефикасније од државног, а у Србији се због крупних, углавном партијских интереса, избегава стечај проблематичних фирми", оценио је Прокопијевић. 

Сарадник Института економских наука Горан Николић је, наводећи да је вредност страних инвестиција у Србији у првој половини ове године само 1,1 милијарду евра, укључујући и продају Нафтне индустрије Србије, указао да је наставак приватизације услов за привлачење нових инвеститора.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи