Читај ми!

Хоће ли због замрзавања цене горива доћи до несташица

Од поноћи цена евро дизела нижа је за отприлике пет динара, а бензина за око три динара. То је једна од неколико одлука о ограничењу цена коју је донела Влада. Помоћник министра трговине Јасмин Хоџић каже за РТС да су били приморани да реагују због неконтролисаног раста цена, али да те мере морају бити циљане и временски ограничене. Очекујемо да ће и ова уредба о ограничењу цене одређених нафтних деривата испунити пројектовани циљ без дестабилизације тржишта енергетике, поручује Хоџић.

Јасмин Хоџић је, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, навео да ограничење цене нафтних деривата није изнуђен потез Владе, као и да је то једна у низу уредби која ограничава цене одређених производа.

"Ми у континуитету последњих неколико месеци не само да пратимо стање на глобалном и домаћем тржишту, већ и реагујемо чини ми се благовремено", додао је Хоџић.

Подсетио је да је пре неколико месеци донета и уредба о ограничењу цене хлеба, ако и ограничењу цена пет основних животних намирница.

"Осим тога држава је из робних резерви пласирала 30.000 тона пшенице коју је по дисконтној цени продала домаћинима и млинарима. Све ове мере смо донели из разумљивих разлога – због глобалне инфлације и рекордних цена сировина и енергената, а циљ је уствари био да заштитимо животни стандард пре свега економски најрањивије и најосетљивије популације", нагласио је Хоџић.

"Очекујемо да ће уредба испунити циљ без дестабилизације тржишта" 

Сматра да су досадашње мере постигле тај циљ, као и да је веома важно да истовремено није дошло до несташице ових производа који су дефинисани уредбама.

"Тако да очекујемо да ће и ова уредба о ограничењу цене одређених нафтних деривата испунити пројектовани циљ без дестабилизације тржишта енергетике", нагласио је Хоџић.

На питање да ли те уредбе и одлуке могу да успоре инфлацију, Хоџић истиче да начелно говорећи ниједна административна мера у тржишним економијама није суштински добра, али је нужна и неопходна у околностима које изискују такво деловање.

"Ако се већ донесу такве мере, а ми смо били приморани да реагујемо због неконтролисаног раста цена, онда мере морају бити циљане и временски ограничене, јер ако то није тако онда могу изазвати више штете него користи", објашњава Хоџић.

Навео је да је у првом таласу пандемије, када су рафови у многим земљама били празни, снабдевеност наших трговина била уредна.

"У време када су несташице робе биле нормална и очекивана ствар, ми смо успели да одржимо уредно снабдевање нашег тржишта, према томе не очекујем несташице робе било које врсте", напомиње Хоџић.

"Немамо бојазност од евентуалних несташица"

Недавно је саопштено да ће се робне резерве убрзано попунити тако да све неопходне робе која се производи у земљи буде за три месеца, а за оно што увозимо, на приме, пиринач, и за дужи временски период.

"Што се тиче робних резерви, Дирекција ће већ ових дана повећати ниво залиха одређених производа – брашна, уља, пасуља, соли, грашка, млека у праху за период од минимум три месеца, а за одређене призводе ће тај ниво бити и доста виши", додао је Хоџић.

Указао је да су за то обезбеђена одређена буџетска средства.

"Али вас уверавам да ми као озбиљан призвођач хране, пре свега житарица, немамо бојазност од евентуалних несташица. Држава има и друге механизме које може применити у случају поремећаја на тржиту, али то превасходно зависи од ситуације коју ћемо наставити пажљиво да пратимо", навео је Хоџић.

Говорећи о томе каква је снабдевеност тржишта када је реч о асортиману, Хоџић напомиње да никада нисмо имали проблем снабдевености тржишта.

"Ситуација је по питању глобалног ланца снабдевања неупоредиво повољнија него у претходном периоду, тако да у наредном периоду очекујемо малтене потпуну стабилизацију тржишта", поручује Хоџић.

Кључни проблем је, наглашава, инфлација.

"По предвиђању Народне банке Србије, Светске банке и ММФ-а до трећег квартала ове године би ниво инфлације требао да се врати на циљани горњи ниво од 4,5 процента. Не очекујемо поремећаје на тржишту у смислу несташица, али зато очекујемо наставак инфлаторних притисака до јесени", закључио је Хоџић.

субота, 30. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње