Читај ми!

Португал отпушта 30.000 државних службеника

Како би добила помоћ међународних кредитора португалска влада планира да угаси 30 хиљада радних места у јавним службама и подигне старосну границу за пензионисање са 65 на 66 година. Синдикати и опозиција осуђују мере штедње.

Португалска влада, у оквиру нових мера штедње, планира гашење 30.000 радних места у јавним службама и подизање старосне границу за пензионисање са 65 на 66 година. Тиме се желе испунити услови за добијање помоћи међународних кредитора, рекао је премијер Педро Пасос Коељо. Синдикати и опозиција су осуђују мере штедње.

Први човек португалске владе представио је нове мере које обухватају и дужу радну недељу за Португалце - уместо 35 сати, радиће 40.

Премијер Португала каже да се мора усагласити режим рада у јавном сектору са оним у приватном.

"Свако оклевање у примени владиних мера нарушиће наш кредибилитет. Ако се не буду поштовале, у најбољем случају можемо да очекујемо још један пакет за спасавање, али уз много оштрије и дуготрајније мере штедње ," каже премијер Португалије .

Најављене мере изазивају снажан револт јавности. Због трогодишње рецесије, већ су смањене плате и повећани порези, незапосленост је око 18 одсто, а без посла је свака трећа млада особа.

Роза Куња, власница рибарнице каже да је штедња неопходна али да "држава мора кривично да гони оне који су крали јер ће се, иначе, на удару наћи средња класа и сиромашни".

Многи Португалци зазиру од нових мера владе јер, како кажу, ако и успеју да стекну услов за пензију "у државној каси више неће бити новца".

Опозиција и синдикати осуђују владине мере. Упозоравају да је реч о цивилизацијском кораку уназад са неизбежним смањењем зарада и повећањем незапослености.

"Не прихватамо овај брутални напад на запослене у јавном сектору, пензионере и раднике. Тиме се угрожавају основне јавне делатности- здравство, образовање и социјалне службе. Позивамо све чланове синдиката да се супротставе предложеним мерама," каже Арменио Карлос из Синдиката радника Португалије.

Мале су, међутим, шансе да се понови сценарио од пре три недеље, када је Уставни суд прогласио незаконитим неке мере штедње јер не гарантују једнакост запослених. Овога пута влада је нашла оправдање у чињеници да радници у јавним службама имају веће зараде од запослених у приватном сектору.

Владине мере штедње требало би да се примењиују од 2014. године.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи