Читај ми!

Јачом контролом против корупције

Почиње примена Закона о јавним набавкама, који треба да спречи стотине милиона евра губитака годишње. Српска напредна странка, која је предложила промену закона, сматра да ће се штедети набавком на једном месту.

Србија у јавним набавкама због корупције годишње изгуби око 750 милиона евра, процењује Транспарентност Србија. Поставља се питање колико ће закон, који 1. априла ступа на снагу, то променити. Када је предложена промена закона, који предвиђа нова тела, строжу контролу и отвореније процесе, говорило се о уштедама од чак 600 милиона евра годишње.

Да ли ће црну рупу српске економије, која годишње одвуче више стотина милиона евра пореских обвезника, запушити нови закон? Странка која је предложила промену закона сматра да ће се штедети набавком на једном месту, пошто се оснивају тела за централизоване јавне набавке.

Шеф посланичког клуба Српске напредне странке Верољуб Арсић очекује да ће оснивањем и почетком рада таквих комисија бити спречене злоупотребе које су до сада постојале.

"Имали смо ситуација да једно јавно предузеће локалне самоуправе има 10, 12 и 15 комсија за јавне набавке, које именује директор и за једну врсту посла свака комисија је имала свој делокруг, рецимо ако се реконструишу улице, једна комисија је радила поступак јавних набвки за канал, друга за водовод, трећа за асфалтирање, што је вишеструко увећавало вредност посла", истиче Арсић.

Додатне злоупотребе код додатног заобилажења закона догађале су се када се набавка прогласи хитном. Међутим, јачом контролом, уз исти закон, у последња три месеца прошле године нерегуларности су смањене три пута него у истом периоду 2011.

Иван Нинић са сајта "Пиштаљка" кже да су људи који су до сада учествовали у јавним набавкама одлично разрадили механизме корупције.

Он сматра да овај нови закон то неће спречити, нарочито у хитним набавкама, где, како каже, долазимо до сужавања конкуренције и фирми и понуђача.

Према речима Верољуба Арсића, комисија за јавне набавке мора да да сагласност када је у питању хитност набавки.

"То морају да буду послови, неки посебни случајеви као што су хаварије у електропривреди, елементарне непогоде, али мора да постоји разлог за хитност", каже Арсић.

Набавкама вреднијим од милијарду динара бавиће се нова институција - грађански надзорник. Управа за јавне набавке добија нова овлашћења.

Директор Управе за јавне набавке Предраг Јовановић каже да је Управа сада добила овлашћења да покреће прекршајне поступке и оно што је добро да је рок застарелости продужен са једне на три године тако да се неће десити да већина поступака застари.

Према његовим речима, првостепени прекршајни орган, Комисија за заштиту права у поступцима јавних набавки моћи ће брзо да решава те случајеве за разлику од судова који су оптерећени.

Нови Закон о јавним набавкама предвиђа и казне од 80.000 до милион и по динара. Уређење те области важно је и у процесу приступања Европској унији. Упитник Европске комисије посвећује јој чак 26 питања.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи