Читај ми!

Отворене банке на Кипру

Кипарске банке поново отвориле врата клијентима, после паузе од осам радних дана. Централна банка увела је низ рестрикција да би спречила нагли одлив капитала када се банке поново отворе. Не стишава се негодовање јавности због начина решавања кризе.

На Кипру су отворене банке које су биле затворене скоро две недеље због кризе ликвидности. Ипак, не стишава се негодовање јавности због начина решавања кризе, па су и синоћ у Никозији одржани протести. Транспорт новца до експозитура банака, обавља се уз јако обезбеђење.

Неколико камиона, у пратњи полиције и под хеликоптерским надзором из ваздуха, стигло је у Централну банку у Никозији.

Према условима договореним са кредиторима, Лаики - Народна банка Кипра биће угашена, што ће омогућити штедњу од 4 милијарде и 200 милиона евра. Кипрани ће моћи да подигну највише 300 евра дневно.

Грађани лажу да постоје паника и неизвесност, и код банкара и код обичних људи.

"Чак и ако будем данас отишао у банку, неће ми дати више од 300 евра. Колико то може да ми траје? Сви су збуњени и имају питања, посебно ми пензионери", каже становник Никозије.

Кипарска централна банка увела је јуче низ рестрикција - да би спречила нагли одлив капитала када се банке поново отворе.

Плаћање кредитним и платним картицама у иностранству биће ограничено на 5.000 евра дневно. Они који одлазе са острва неће моћи да изнесу више од 3.000 евра у готовини, јавили су медији.

Кипрани који студирају у иностранству - моћи ће да подигну 3.000 евра, свака три месеца.

Кипарске банке неће уновчавати чекове, али ће фирме моћи да их депонују на рачуне. Рестрикције ће се примењивати на све рачуне, исплате и вирмане у свим валутама.

Забране се не односе на дипломатска представништва. Званичник Министарства финансија рекао је да ће банке радити скраћено, до 18 часова.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи